Jsou mezi námi tací, kteří se zuby nehty brání polknutí pilulky a učiní tak, až když není zbytí, anebo naopak ti, kdo přijdou do lékařské ordinace s nekompromisním požadavkem na antibiotika při sebemenších příznacích nachlazení, bez ohledu na nutnost vyšetření a stanovení diagnózy.
Antibiotika jsou však účinná jen proti bakteriálním infekcím – nemohou vás tedy vyléčit z infekcí způsobených viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka. Antibiotika taktéž nezabrání virům, aby se šířily na další osoby. Nezodpovědné užívání antibiotik je přitom rozsáhlým celospolečenským problémem poslední doby.
Co je to CRP test a k čemu slouží
O tom, zda máte či nemáte při svém onemocnění užívat antibiotika, musí vždy rozhodnout lékař. Ten k tomuto rozhodnutí může využít i tzv. CRP test, jenž udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Tento protein produkují játra a jeho hladina stoupá právě ve chvíli, kdy v našem těle probíhá zánět. Zánět je způsoben buď akutní infekcí či chronickým onemocněním a může také zvyšovat riziko mrtvice nebo infarktu. CRP test spolehlivě určí původ infekce, jeho hodnoty dosahují obzvlášť vysokých hodnot při infekcích způsobených bakteriemi. Provedení CRP testu tak slouží ke zvolení správného způsobu léčby včetně nasazení či nenasazení antibiotik.
Jak se provádí CRP test? Stačí kapka krve z prstu
Hladina C-reaktivního proteinu se zjišťuje laboratorním vyšetřením po klasickém odběru krve a výsledek je obvykle znám do druhého dne. Rychlejší a stejně spolehlivý je však odběr několika kapek krve z prstu, které se vloží do speciálního přístroje na laboratorní destičce a výsledek je znám během několika minut. Běžně je možné zakoupit v lékárně také domácí CRP test. Díky němu sice zjistíte své hladiny CRP, pro přesnou diagnózu a nasazení léčby však vždy musíte navštívit lékaře.
Jak se hodnotí CRP test?
- hodnota CRP do 5 mg/l – normální stav
- hodnota CRP 6-30 mg/l – podezření na virové onemocnění, kdy se doporučuje test za 1-2 dny opakovat
- hodnota CRP nad 30 mg/l – velmi pravděpodobná bakteriální infekce
- hodnoty okolo 300 mg/l a více – závažný bakteriální zánět v těle
Antibiotická rezistence – současný problém a hrozba pro lidstvo
Zbytečné nebo nesprávné užívání antibiotik způsobuje, že bakterie proti nim získají značnou odolnost. To je zdravotní riziko nejen pro toho, kdo antibiotika nevhodně užívá, ale také pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií nakazit. Antibiotická rezistence je schopnost bakterií bránit se proti působení antibiotika nebo jeho kombinací. Člověk se nestává rezistentní k antibiotikům, ale rezistentními se mohou stát v jeho těle přítomné bakterie. Zhruba 33 000 lidí každoročně zemře na infekci vyvolanou bakteriemi, které jsou rezistentní k antibiotikům. Zátěž evropské populace infekcemi vyvolanými bakteriemi rezistentními k antibiotikům je srovnatelná jako v případech chřipky, tuberkulózy a HIV/AIDS dohromady. Zachování účinnosti antibiotik je bezesporu osobní zodpovědností každého z nás, dbejme proto rad a doporučení lékařů, buďme ohledně užívání antibiotik nejen zodpovědní sami k sobě, ale i ohleduplní k ostatním.
Zdroj: lekarnickekapky.cz, khskv.cz, mojezdravi.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál