Tejpování bývalo zpočátku záležitostí vrcholových sportovců, dnes se však běžně využívá při rekonvalescenci po úrazech a ke zmírnění svalové bolesti. Co tejpování vlastně je a jak nám může pomoci „obyčejná náplast“?
Tejpování je fyzioterapeutická metoda, která usnadňuje proces hojení svalů, šlach a kloubů. Uvolní přetížené a namáhané svaly a také je zpevní před náročnými sportovními či jinými výkony. Pozitivně působí na fungování celé pohybové soustavy. Základem této metody je lepení tejpovacích pásků na vybraná místa.
Kdy může pomoci tejpování a k čemu se využívá?
Tejpování pomůže nejen při sportovním přetížení, ale také při rekonvalescenci po zraněních. Pomáhá dokonce i při menstruačních bolestech, migrénách, bolestech zubů, při rýmě, a dokonce i na vbočený palec nebo ploché nohy. Tejpování dále zmírňuje otoky, zpevňuje svaly a klouby, pomáhá s hojením jizev, snižuje bolesti, uvolňuje svalové ztuhnutí, pomáhá při zánětech svalů a šlach, podporuje práci svalů a vazů.
Tejpy a jejich dělení
Tejpy neboli tejpovací náplasti se dělí na několik typů. Fixační tejpy jsou silné lepící náplasťové pásky, které však nejsou pružné a slouží k pevné fixaci tkáně. Jsou velmi silné a pevné, ale dají se snadno odtrhávat v podélném i příčném směru. Fixační nebo fixní tejp nezmírní bolest, ale zajistí kvalitní fixaci a částečně nahradí i ortézu. Dále se používají křížové tejpy, to jsou neelastické pásky ve tvaru mřížky. Podporují prokrvení a hojení modřin a jizev. Dalším typem jsou kineziologické tejpy, což jsou elastické pásky zmírňující bolest a otoky. Ulevují při zánětlivých onemocněních a pozitivně působí při léčbě chronických nebo akutních stavů pohybového a svalového aparátu. A nakonec dynamické tejpy, které jsou extra pružné a umožňují tak tejpování, kterého s jinými páskami nedosáhneme. Stabilizují svaly a klouby bez omezení v pohybu.
Z čeho se vyrábí tejpovací pásky?
Tejpy se nejčastěji vyrábějí z bavlny či biobavlny a antialergeního lepidla. Tejpovací pásky byly navržená tak, aby byly silné jako kůže a stejně tak pružné. Díky tomu je prakticky necítíme a neomezují nás v pohybu. Na těle vydrží zhruba sedm dní, poté je potřeba je vyměnit za nové. Pozor na levnější varianty tejpů, ty nemusí vydržet déle než dva dny. S kvalitními tejpy se můžete bez omezení sprchovat nebo dokonce do sauny. Lepidlo tejpu obsahuje lékařskou pryskyřici, která je hypoalergenní, a proto by tejpy neměly vadit ani citlivým osobám.
Jak tejpování funguje?
Tejpy si zvládne nalepit každý sám, není potřeba odborný dohled, ale je nutné vědět, jak správně postupovat. Při nalepování tejpů je nejdůležitější směr a síla tahu. I malé odchylky mohou mít nežádoucí účinky. Pokud se tejp správně aplikuje, zvrásní a nadzvedne kůži. Tím pomáhá uvolnit receptory bolesti, cévy a průtok lymfy, čímž celkově pomáhá k rychlejšímu zotavení. Při bolesti, svědění nebo jakémkoliv nepohodlí tejpovací pásku sundejte. Než si nalepíte další tejp, je vhodné nechat dané místo alespoň 24 hodin zregenerovat.
Kdy se tejpování nedoporučuje?
Tejpy rozhodně není vhodné aplikovat na otevřené rány, čerstvé jizvy, bradavice nebo vystouplá mateřská znaménka. Dále se tejpování nedoporučuje při trombóze, nádorovém onemocnění nebo cukrovce, na křečové žíly, při ekzémech a vyrážkách, ani v prvním trimestru těhotenství.
Zdroj: BLOG unizdrav.cz, physio-pedia.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál