Zastřený hlas slušel L. Armstrongovi. Pro toho, koho chraplák ovšem neživí, může být naopak katastrofou. Hlasivky, které vyhlásily stop stav často sice nebolí, ale výrazně komplikují běžné fungování. Kdo na hlasivky trpí, ví, že současné venkovní sychravé počasí a střídání chladného vzduchu venku s teplým, přesušeným vzduchem doma, nahrává vyřazení hlasivek z provozu.
Co se ztrátou hlasu?
Záleží na příčině! Následky bujarého koncertu, který se podepsal na stavu našich hlasivek se bude řešit jinak než virové onemocnění, zánět v krku či zahlenění. Přesto ve všech případech bude základem klidový režim. Nemluvte a nechte sliznici odpočívat. Nešeptejte! Ač se to nezdá, tento způsob mluvení je pro hlasivky nejnamáhavější. Nejsnáze se mlčí při jídle, pastilky, ale také zvládnout zajistit zavřená ústa. Na pomoc si můžete přizvat panthenolové cucavé tabletky. Ty krásně zregenerují podrážděnou sliznici, urychlí hojení a potlačí nepříjemné projevy. Častým důvodem ztráty hlasu bývá otok hlasivek, nadměrné podráždění totiž vede k překrvení namáhané oblasti a k následným potížím. Z toho důvodu lékaři a lékárníci doporučují při léčbě využít i polykací tablety s výtažkem z kaštanu koňského – tzv. Aescinu. Aescin je ideální prostředek proti otokům obecně. Lidé, kteří ve své profesi hlasivky namáhají více, by měli myslet i na prevenci. Pomohou jednoduché návyky, jako je popíjení vlažných nápojů místo ledových, častější větrání v místnosti, omezení alkoholu nebo cigaret apod. Alkohol, stejně jako káva hrdlo vysušuje, útrapy se tak jen zbytečně prodlužují. Babky kořenářky vsázejí na zázvor a čaj z něj.
Pokud za obtížemi stojí virové či bakteriální onemocnění, bude nutné se kromě výše uvedeného zaměřit i na samotnou infekci. Velkou neplechu v takovém případě bude pravděpodobně hrát vazký hlen, který ulpívá na sliznici. Ten je potřeba naředit a následně odkašlat. Kdo se vyzná v bylinkách, by v takovém případě nejspíš sáhl po slézu. Ten udělá dvojí službu. Pomůže proti zahlenění, ale i při chrapotu a zánětu hrtanu. Stejně tak bude užitečná lípa, jitrocel nebo majoránka. Obsažené látky v těchto léčivkách náš krk příjemně pohladí, ať už je budeme popíjet nebo kloktat. I obyčejná kombinace medu a citronu, rozmíchaná ve vlažné vodě, mnohdy dokáže divy, naše babičky si tuto dobrotu uměly okořenit i skořicí a dobře udělaly. Včelí produkty jsou v tomto případě velmi oblíbené, znáte propolis? Jedná se o přírodní antibiotikum, které přirozeným a přírodním způsobem posílí slizniční imunitu. Na hlasivky skvěle funguje i vymačkaná šťáva z cibule se lžící obyčejného domácího medu.
Inhalace bylin
Důležité je udržovat krk v teple a vlhku, to umí tzv. Priessnitzův zábal. Pokud chrapot u dospělých přetrvává déle, u dětí stačí jen týden, je třeba navštívit lékaře. Na takto přetížených hlasivkách totiž někdy dochází k vytvoření tzv. „uzlíků“. Ty mohou doprovázet hyperkinetickou dysfonii, ke které vede přemáhání hlasivek. V takovém případě je velká pravděpodobnost recidivy a dalších nejrůznějších komplikací. Doprovázející zánět a následné zjizvení mohou mít katastrofální důsledky na hlas. Na takové nesnáze jsou nejvíce náchylné profese, při kterých hlas hraje důležitou roli: zpěváci, učitelé, telefonistky.
Pro hlas jako zvon toho není třeba dělat mnoho, opatrnost prevence a klid pomohou nejvíce.
Zdroj: is.muni.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál