Ať už jste vášniví běžci, nebo jste se s příchodem dalšího roku rozhodli s běháním začít, je důležité během zimního období dbát na několik pravidel, která mohou zabránit onemocnění či zranění. Větší důraz byste měli klást na správné a důkladné rozehřátí, stejně tak byste měli věnovat větší pozornost vhodnému oblečení. Na co dalšího si ještě musíte dávat pozor?
V zimě nelámejte rekordy
Faktem je, že se během zimy zkrátka běhá hůře. Opravdu nejde jen o váš subjektivní pocit. V zimních měsících běžně ani nedokážete uběhnout svou trasu běžnou rychlostí, jak jste jindy zvyklí. Tělo se totiž musí navíc potýkat s chladem a je potřeba vydat mnohem více energie na zahřátí organismu a celkové rozpohybování. Hlavní zásadou je nesnažit se v této době lámat rekordy. Běhejte tempem, které bude vašemu tělu vyhovovat a vůbec neřešte, zda běháte méně (či více) než jindy.
Snažte se nedýchat ústy
Další důležitou věcí je správný dech. Ostatně ten je podstatný při každém cvičení a v jakékoliv roční době. Ale v zimě si dejte více záležet na dýchání nosem, nikoliv ústy. Pokud budete při běhu dýchat horečně pusou, hrozí, že nastydnete. Studený vzduch, který byste vdechovali, by vám navíc mohl způsobit potíže s hlasivkami. Když víte, že vám dělá problém dýchat pouze nosem po celou dobu běhu, pořiďte si raději roušku na běh nebo teplejší nákrčník. Díky těmto pomocníkům nebudete přímo vdechovat studený vzduch.
Až v zimě vyběhnete, snažte se běžet přibližně ve stejném tempu, moc se nezastavovat, ať nevychladnete. Když se při běhu zpotíte, zahřejete se a nasáknete potem, po zastavení nebo delší pauze můžete snadno prochladnout. Soustřeďte se proto jen na jednu činnost, tedy na běh, nevyřizujte telefony, dlouho neodpočívejte, nezastavujte se kvůli povídání s ostatními apod.
Vhodné oblečení je základ
Neméně důležité je také oblečení. Obzvlášť během chladného období je dobré vědět, jak oblečení vrstvit a jaký zvolit materiál. Pamatujte na to, že samotný běh vás celkem slušně zahřeje, takže nemusíte být vyloženě nabalení v mnoha vrstvách oblečení a mít zateplenou bundu. Když to s oblečením přeženete, budete se o to více potit, pak by více hrozilo následné prochladnutí. Na běh si proto vezměte běžecké legíny (mohou být i termo), běžecké kalhoty, zvolte speciální pohodlné triko na běh vhodné na pocení, myslete i na sportovní mikinu a běžeckou bundu, která by ale neměla být příliš silná. Obuv zvolte rovněž běžeckou a vhodnou do chladného terénu a přidejte teplejší ponožky nebo podkolenky.
Když se chystáte vyběhnout ven, zkuste si „navnímat“, jak vám venku před během pocitově je. V daném oblečení by vám neměla být příliš zima, ale ani byste neměli být ještě před začátkem moc v teple. Spíše byste měli cítit mírný chlad, a to je v pořádku. Po pár metrech běhu se zahřejete.
Vždy své tělo zahřejte a nezapomeňte na pitný režim
Než se pustíte do samotného běhu, nezapomeňte na rozcvičku a krátké protažení. Můžete pár cviků provést již doma, případně venku těsně před vyběhnutím. Zaskákejte si, protáhněte ruce a nohy, dejte si pár dřepů či výpadů. Připravte svaly a klouby na pohyb tím, že je poctivě zahřejete. Zabráníte tak nepříjemnému zranění. A přestože máme během zimy tendenci celkově zanedbávat pitný režim (nejen při sportu), myslete i na doplnění tekutin po doběhnutí. Pocit žízně v zimě není takový, ale na to nehleďte. Rovněž je dobré po běhu co nejdříve sundat propocené oblečení a obléknout se do suchého a hlavně dostatečně. Tělo by mělo být neustále v příjemném teple a neměli byste rozhodně prochladnout.
Zdroj: kondice.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál