Ekologie a včely prostě jdou dohromady. Díky nim je na zemi život, máme co jíst a rovněž nám dávají mnoho cenného materiálu z úlu. Ať už jde o propolis, včelí jed, med, pyl nebo antibakteriální včelí vosk. Ten získává popularitu jako materiál, pro udržení čerstvých potravin jako součást praktických zero waste ubrousků.
Voskové ubrousky: prakticky donekonečna obnovitelná investice
Pokud jste vyznavači zero waste životního stylu nebo prostě jenom máte dost všude přítomné potravinové fólie a chtěli byste poznat přírodě přátelštější alternativu pro uchovávání potravin v co nejlepší kvalitě, určitě byste se měli zajímat o voskované ubrousky. Uživateli poskytují při uchování potravin plný komfort, na který je zvyklý od alobalu nebo plastových fólií, ovšem bez prakticky nulového dopadu na planetu. Investovat do nich se opravdu vyplatí.
Voskované ubrousky nebo obaly na pečivo lze pořídit ve více velikostech. Jejich složení může být různé. Základem pro výrobu je bavlna nebo kombinace bavlny a konopného vlákna. Povrchová úprava se provádí pomocí směsi včelího vosku a pryskyřice ze stromů, někdy jsou její součástí také rostlinné oleje.
Velkou výhodou používání voskových ubrousků je to, že až doslouží, jsou plně biologicky odbouratelné, takže opravdu šetrné k životnímu prostředí. Firmy, které je vyrábí nabízí rovněž voskové kostky pro jejich opravu. Takže je nemusíte vyhazovat při prvním poškrábání. Jednoduše obnovíte voskovou vrstvu pomocí žehličky a můžete je vesele dál používat tak, jak jste zvyklí.
Na co je můžete použít a jak fungují v praxi?
Včelí ubrousky nebo vaky jsou opravdu velmi všestranné. V domácnostech toho zastanou více, než byste si možná mysleli. Neslouží pouze na přikrytí nebo přenos svačiny v rámci výletu. Lze je používat v různých krocích zajištění potravinové soběstačnosti. Co tedy od nich můžete očekávat a proč je dobré jim dát šanci?
- Nahradí alobal, sáčky i potravinářskou fólii.
- Jsou dobře udržitelné a znovu obnovitelné navoskováním.
- Lehce se tvarují a skládají, jsou velmi poddajné a perfektně drží tvar.
- Dají se použít k přikrytí misky, talíře s jídlem nebo kynutého těsta.
- Rozumí si s pečivem, které udržují vláčné a chutné.
- Můžete je používat na vzduchu i v lednici.
- Při zakrytí kynutého těsta je voskový ubrousek nejen ideální jako izolační, ale rovněž výborně prodyšný materiál, který uchová těsto vláčné a živoucí.
- Lze použít také při výrobě domácích fermentovaných mléčných výrobků jako jsou kefíry nebo jogurty.
- Hravě do nich zabalíte zbytky jídla, pečiva, sýrů, ovoce a zeleniny.
- Jsou ideální pro balení svačin na výlet či piknik, sandwichů na pracovní poradu.
- Co do nich opravdu není dobrým nápadem zabalit je například ananas, syrové maso.
- I když je lze použít také na krátké zamražení potravin, neměly by být v mrazáku déle než měsíc.
- Pokud chcete použít ubrousky nebo sáčky z včelího vosku k zabalení vařeného jídla, je potřeba ho nechat vychladnout.
- Ubrousky nejsou určeny pro použití do mikrovlnné a klasické trouby, nesnesou přímé teplo.
- Nejsou vhodné ani do myčky na nádobí, nesnáší dlouhé namáčení a mýdla s obsahem alkoholu. Je vhodné je pouze otřít houbičkou s přídavkem neagresivního přípravku pro mytí nádobí, nejlépe v non toxic verzi a následně opláchnout pod tekoucí vodou.
- Je potřeba je uchovávat na čistém a suchém místě bez přímého dosahu slunečního světla a tepla.
Zdroje: zerowaste.com, madebybees.ca
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?
Uhlíková stopa je velké téma. Vede k mnoha debatám, které nemusí být zrovna příjemné. Je součástí diskusí o změnách klimatu a má své zastánce i odpůrce. Oba tábory jsou schopné se mezi sebou hádat do krve,...
Čtěte dál