Chemikálie, které jsou při pokojové teplotě lehčí než vzduch a zodpovídají za charakteristický zápach věcí jako jsou ředidla barev a parfémy. To jsou těkavé organické sloučeniny, které pocházejí z mnoha domácích produktů a přírodních zdrojů. V čem mohou ohrožovat naše zdraví?
Při pokojové teplotě jsou poměrně nestabilní a vznášejí se v plynném stavu ve vzduchu, ve vodě se rozpouštějí velmi těžko, pokud vůbec. Jak uvádí americká Environmental Protection Agency (EPA), tak těkavé organické sloučeniny (volatile organic compounds, VOC) se běžně používají jako chemická rozpouštědla, tedy jako něco, co rozpouští jiné chemikálie. Nacházejí se v materiálech jako jsou barvy, ropná paliva a léčiva, jsou rovněž přirozeně produkovány zvířaty, rostlinami a mikroorganismy. Častá expozice těmto látkám je spojována s nepříznivými zdravotními důsledky jako je podráždění dýchacích cest nebo rakovina.
Specifika VOC: O co jde a jak vznikají
Některé VOC jsou přírodního původu, tedy je produkují zvířata, rostliny nebo mikroorganismy, a v takovém případě jsou označovány jako biogenní těkavé organické sloučeniny (BVOC). Rostliny produkují asi 90 % všech VOC nacházejících se v atmosféře, tyto chemikálie hrají důležitou roli v chemických procesech, které zde probíhají. Například VOC uvolňované deštným pralesem udržují ovzduší nad ním čisté, protože chemicky vyvažují působení škodlivých znečišťujících látek ve vzduchu. V jiných místech bez rostlinného osídlení to ovšem bohužel stejně nefunguje.
Co má na svědomí člověk
Asi 10 % VOC v životním prostředí vyrábí člověk a jak uvádí EPA, pocházejí z tisíců různých materiálů mezi než patří ropná paliva, hydraulické kapaliny, ředidla barev a chemikálie pro chemické čištění. VOC se také nacházejí v mnoha běžných domácích a kancelářských předmětech, jako jsou stavební materiály, čisticí roztoky, kosmetika, permanentní popisovače, lepidla, tiskárny a kopírky. Koncentrace VOC je obvykle dvakrát až pětkrát vyšší uvnitř než venku, podle EPA může být dokonce až 10krát vyšší. Výzkumníci z EPA také zjistili, že některé VOC mohou ve vnitřním vzduchu setrvat i několik hodin na úrovních až 1000krát vyšších než ve venkovním prostředí.
S kterými VOC běžně přijdeme do styku
Míra, s níž VOC ohrožují lidské zdraví, se liší podle konkrétní chemické látky a úrovni expozice. Pravdou ovšem je, že řada z nich zdravotní problémy skutečně způsobit může, zejména, pokud jsme jim vystaveni po delší dobu.
Jednou z nejznámějších škodlivých VOC je benzen, známý karcinogen, který je emitován cigaretovým kouřem, palivy, barvami a automobily. Benzen vydává varovný zápach, u všech VOC tomu však tak není, jak uvádí Minnesota Department of Health. Další běžně se vyskytující škodlivá VOC je perchloretylen, který se běžně používá pro chemické čištění a který je, podobně jako benzen, známý charakteristickým zápachem. Pokud čisté oblečení po vyzvednutí z čistírny podivně zapáchá, pravděpodobně na něm chemikálie ještě ulpívá. V takovém případě požádejte vedení čistírny, abyste zde šaty mohli ponechat a vyzvednout je za pár dní.
Jak poznat, že se něco děje
Příznaky vysoké, krátkodobé expozice VOC zahrnují podráždění očí, nosu a krku, bolesti hlavy, nevolnost nebo zvracení, závratě nebo zhoršení příznaků astmatu. Mnohaleté vystavení vysokým nebo i nízkým hladinám může vést k rakovině, poškození jater, ledvin nebo nervového systému, jak upozorňuje Minnesota Department of Health. Úroveň zdravotního rizika může určit frekvence a typ používání, rizikovost VOC vyskytujících se v domácnosti je proto těžké určit navíc s přihlédnutím ke skutečnosti, že v rámci studií se zkoumá toxicita jednotlivých chemikálií a ne jejich kombinací. Podrobnosti o známých účincích konkrétních VOC najdete v databázi toxických látek amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Jste doma v bezpečí?
Je obtížné určit, které výrobky pro domácnost emitující VOC představují nejvyšší zdravotní riziko, protože studie zkoumají toxicitu jednotlivých chemikálií, ale ne jejich kombinací, jak je tomu u většiny výrobků pro domácnost. Frekvence a typ používání mohou ovlivnit úroveň zdravotního rizika, které tyto chemikálie v domácnosti představují.
Jak s VOC nakládat v domácnosti
Protože neexistují žádné normy pro zdravé limity VOC v neprůmyslových oblastech, budete se v případě kontroly bezpečnosti domova muset spolehnout sami na sebe. Ideální je odstranit co nejvíce produktů obsahujících tyto chemikálie, případně je skladovat na odlehlém místě, jako je dílna nebo garáž. Pomoci může také zvýšené větrání, které pročistí vzduch – je známo, že ve stojatém vzduchu se VOC logicky drží déle.
Zdroj: livescience.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?
Uhlíková stopa je velké téma. Vede k mnoha debatám, které nemusí být zrovna příjemné. Je součástí diskusí o změnách klimatu a má své zastánce i odpůrce. Oba tábory jsou schopné se mezi sebou hádat do krve,...
Čtěte dál