Gore-tex je unikátní nepromokavý textilní materiál, jehož základem je tenká pórovitá membrána, která je vtěsnána mezi vysoce kvalitní podšívku a textilii. Nedílnou součástí oděvů z této textilie je také podlepení švů, jelikož každý šev může propouštět vlhkost. V čem je však tento materiál kontroverzní, jaká jsou jeho přednosti a jaká negativa?
Membránové látky jsou již běžnou součástí našich životů. Využíváme je především při pobytu v přírodě, při vycházkách do lesa, na lov, ale i na běžné cesty do práce. Materiál Gore-tex je vyzdvihován jako nejlepší, je to ale pravda? A proč jej někteří zatracují?
Co je Gore-tex a kdy byl představen světu?
Jde o registrovanou značku unikátních nepromokavých tkanin, jež se poprvé představily veřejnosti jako nový objev už koncem padesátých let. V šedesátých letech se dočkaly i patentu a mezinárodního uznání. V sedmdesátých letech se pak tento nepromokavý, větru vzdorný a vysoce prodyšný materiál stal dostupným široké veřejnosti. Osmdesátá léta přinesla další nové inovace. V průběhu devadesátých let Gore zavedl například nový standard v oblasti technických materiálů schopných potlačit lidský pach, ale také ultralehkých oděvů.
Hlavní přednosti materiálu Gore-tex
Oblečení Gore-Tex je známé svou schopností zajistit pohodlí i dlouhodobou ochranu při outdoorových aktivitách, a to od hlavy až k patě, ať už jde o outdoorové kalhoty, běžecké boty nebo sportovní bundu. A jaké jsou hlavní výhody oblečení Gore-tex?
Rozhodně nepromokavost, která zabraňuje promoknutí látky a tím odvádění tělesného tepla. Zůstat v suchu, teple a pohodlí tak můžete i v náročných až extrémních podmínkách. Mikroskopické póry ve zmíněné membráně jsou 20 000krát menší než kapka vody, tudíž přes ni déšť nepronikne. Dále pak odolnost proti větru, ale také prodyšnost. Když jsme v pohybu, naše kůže se zbavuje nadměrného tepla pomocí potu. Aby se však zabránilo jeho hromadění, membrána Gore-Tex umožní jeho únik ven přes textilii. Prodyšnost zajišťuje pohodlí a pocit sucha. Póry jsou 700krát větší než molekula vodní páry, a tak umožňují odpařování potu.
Je Gore-tex nebezpečný?
Aby se docílilo efektu nepromokavosti, používají výrobci tohoto oblečení a obuvi zmíněnou goretexovou membránu. Ta sice zabrání prosakování vody, obsahuje ale také nežádoucí sloučeniny fluoru, které zvyšují riziko vzniku nejrůznějších zdravotních potíží a neprospívají ani životnímu prostředí. Součástí Gore-texu je fluorovaný polytetrafluorethylen (PTFE), který známe také jako teflon. Ten se sám o sobě z membrány neuvolňuje, bývají v něm však další fluorové příměsi, které mohou být rizikové. Povrch obuvi a oděvů bývá pro dosažení lepší nepromokavosti navíc ošetřován fluorovými sloučeninami. Ty jsou bezpochyby škodlivé jak ze zdravotního, tak ekologického hlediska. Tyto látky jsou však součástí i dalších výrobků, například syntetických vosků, dentálních nití, ale i elektroniky. Používají se i při výrobě obalových materiálů, které musí být odolné vůči vodě a tukům, například sáčky na popcorn, krabice na pizzu atd.
Zdroj: euro.cz Michael Komárek, profesor na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze
BLOG 4camping, elovec.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Glykogen jako rezervoár rychlé energie. Jak navýšit jeho zásoby v těle?
S pojmem glykogen se mnozí z vás jistě setkali. Možná i dokonce tušíte, že jde o zdroj energie pro lidské tělo. Co to přesně ten glykogen je, kdy vzniká a proč je ve spojitosti se sportovním výkonem tak...
Čtěte dál
Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí

Wakeboarding – vodní sport pro nadšence i amatéry

Nové letní výzvy: zkuste geocaching nebo plážový volejbal!

Street workout – cvičte přes léto venku na čerstvém vzduchu

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Prázdniny se blíží: jak se dostat rychle do formy?

Kreatin: zázračný doplněk stravy nebo vyhozené peníze?

Repelenty proti hmyzu: jak fungují, jaké máme druhy a co má nejvyšší účinnost?

Pilates – cvičení, které posílí celé tělo a je stále velmi v módě

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Ideální tepová frekvence pro spalování tuků: mýtus nebo realita?
