Jaká kosmetika je vhodná pro suchou pokožku a které látky hledat?

Jaká kosmetika je vhodná pro suchou pokožku a které látky hledat?
zdroj: Adobe Stock

Suchá, a navíc šupinatá pokožka v místě, kde je nejpatrnější – na obličeji – může být pořádně frustrující. Možná, že ji máte suchou přirozeně a v zimě se to jen zhoršuje. A některé výrobky mohou situaci jen zhoršovat, ačkoliv se tváří, že pomáhají. Poradíme, co s tím.

Na suchou šupinatou kůži může mít vliv řada faktorů. V první řadě se jedná o změny počasí, které se nevyhýbají nikomu bez výjimky. Suchý a studený vzduch vysušuje vrchní vrstvu pokožky, což vede k jejímu odlupování. Nejsou-li kožní buňky tvořené bílkovinami dostatečně hydratovány, problém se prohlubuje. Šupinky ale mohou být zapříčiněny i kontaktní nebo dráždivou dermatitidou způsobenou stykem s alergenem, jako jsou třeba kovy, vonné směsi syntetických a esenciálních olejů, opalovací krémy, léky, nebo dokonce mýdlo či mycí prostředky. V těžších případech se může jednat o seboroickou dermatitidu, kdy je červená, olupující se kůže, zejména v oblasti hlavy – vlasů – reakcí imunitního systému na dráždivé tělové oleje, nebo psoriáza (lupénka), jako autoimunitní onemocnění, které není způsobeno dráždivými vnějšími účinky a jeho léčba vyžaduje komplexní přístup a poradu s odborníkem.

Kosmetiku volte moudře
Ať už jsou příčiny vaší suché, olupující se kůže jakékoliv, a přetrvávají více než 1-2 týdny, měli byste, podle závažnosti příznaků i dříve, vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud je suchost mírná a je patrné, že se odvíjí od počasí, vyzkoušejte nějaké kvalitní kosmetické zvlhčující přípravky, ideálně dermatologicky schválené, které pleť nejen hydratují, ale také léčí. Pokud je vaše kůže velmi suchá, volte jemné, hydratační čisticí prostředky, ideálně bez mýdla, které je vysušuje a prohlubuje tak proces započatý chladným a vysušujícím zimním počasím. Naopak hleďte na to, aby ve vašich přípravcích byly přísady jako je kyselina hyaluronová, glycerin a ceramidy, aloe vera, bambucké máslo apod. které pokožku výtečně hydratují. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem alkoholu.

Hydratujte a masírujte
Hydratační přípravek pro suchou pokožku může pomoci zacelit suchostí poškozenou kožní bariéru a dodat sem potřebnou vlhkost. Pokud je vaše pokožka po očištění mírně vlhká, bude pro vás lepší používat klasický silnější krém, než pleťové mléko – to má zpravidla vyšší obsah vody, která nedovolí utěsnit hydrataci v pokožce. Abyste se zbavili starých, mrtvých kožních buněk a vytvořili prostor pro tvorbu nových, sáhněte po jemném ručníku z mikrovlákna, který poskytne příjemnou masáž odstraňující olupující se pokožku mírně, ale důsledně. Opisujte po pokožce malé kruhy a provádějte jemné krouživé pohyby. Masírujte se takto 2krát až 3krát týdně a vždy poté pleť pořádně promažte hydratačním krémem.

Akné by se léčit mělo, nic se ale nemá přehánět
Pokud trpíte na černé tečky, ucpané póry, a na akné, mělo by vám prospět používání přípravků s kyselinou salicylovou, která jemně póry uvolňuje. Nic by se ale nemělo přehánět, a tak i tato kyselina, nebo další prostředky určené pro léčbu akné, jako je benzoylperoxid nebo přípravky s obsahem retinoidu, mohou při nadužívání potíže jen zhoršit a přinést zarudlou a podrážděnou pokožku. Používejte je jednou za dva dny, pokud zaznamenáte rudnutí a loupání se, prodlužte interval na tři dny a ujistěte se, že jejích užívání kompenzujete zařazováním hydratačních přípravků pro mastnou a k akné náchylnou pleť.

Opatrně na horké sprchy
Horká sprcha je sice velmi příjemná, suchou pokožku ale činní jen ještě více sušší. Příliš teplá voda může poškodit kožní bariéru, což vede k olupování. V takových případech se sprchujte vlažnou vodou, a ne déle než 10-15 min. Podobně zřejmě budete muset experimentovat i s dalšími doporučeními, protože kůže každého je jedinečná a v zásadě pro každého tak platí něco jiného. Naslouchejte svému tělu, pečujte o něj laskavě a s pochopením, a když si nebudete vědět rady, požádejte o pomoc odborníka.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!