Jak dlouhodobě pracovat pod stresem a nevyhořet?

Jak dlouhodobě pracovat pod stresem a nevyhořet?
zdroj: Adobe Stock

Nadměrné pracovní vypětí může mít pro zdraví fyzické i psychické důsledky. Pokud se nenaučíte ho úspěšně zvládat, může vyústit až v syndrom vyhoření. Jak se naučit zvládat práci, aniž byste zároveň balancovali na okraji zhroucení?

Syndrom vyhoření. Cítíte se ohromení, vyčerpaní, frustrovaní, nemotivovaní a jednoduše nespokojení. Se životem, s prací, se vším. Včetně sebe. Je přesným opakem vnitřní spokojenosti a pocitu naplnění a může vést k velkému poklesu celkové kvality života. Riziko vyhoření se týká všech, kteří se dlouhodobě setrvale nachází pod velkým tlakem. Doma, v práci, ve sportu. Kdekoliv, kde na vás působí nadměrná zátěž pravidelně a po dlouhou dobu jste tam tímto strašidelným syndromem ohroženi. Co dělat, aby se vám vyhnul velkým obloukem? Přinášíme pár rad, jak pracovat pod tlakem, a přitom si držet vnitřní klid a spokojenost, kteří jsou nejlepšími ochránci před vyhořením. Rady ostatně můžete aplikovat na kteroukoliv oblast života.

1. Naučte se dobíjet baterky
V řadě průmyslových odvětví není neobvyklé, že mají zaměstnanci dlouhou pracovní dobu, nebo v práci zůstávají přesčas. Soustředění se na práci více než 50 hodin týdně je ale spolehlivou a rychlou cestou k vyhoření. Pokud cítíte, že sem máte nakročeno, ale chcete změnit směr, budete nejprve muset zastavit.

Potom se zamyslete, kolik času věnujete maximalizaci produktivity a nacházení způsobů, jak zvýšit výkon. To se ale nemusí týkat pouze práce. Stejně se můžete angažovat i doma. Nebo ve sportu. A skvělé je, že přitom můžete odpočívat – aktivně, nebo i pasivně. Třeba u čtení dobré knihy, pokud se rozhodnete, že chcete rozšířit slovní zásobu, procvičit myšlení a vyšperkovat vyjadřování a koncentraci. Vyzkoušet můžete i meditace nebo osvědčené relaxační techniky, které mysl i tělo dostanou do stavu úplného uvolnění a umožní odpočinek.

2. Využijte zaměstnanecké benefity

Poskytuje vám zaměstnavatel benefity, jako je členství v posilovně, lekce jógy nebo sponzorované výlety? Nebo dokonce kluby zdraví či knižní kluby? Pokud ano, tak proč tu ještě sedíte? Využijte toho všema deseti. Zapojení se do takových akcí vám jednak pomůže vymanit se z pracovního prostředí, jednak umožní poznat kolegy jinak než v práci a třeba tak navázat nová cenná přátelství. Navíc se tak začnete učit starat sami o sebe, najít si volno a užít si ho – což jsou dvě základní příležitosti, které představují významnou prevenci vyhoření.

3. Buďte týmovým hráčem
Ano, my pochopitelně víme, že vy svou práci odvedete ze všech nejlépe a i chápeme, že pokud ji za vás, byť jen její část, musí odvést někdo jiný, potřebujete jej alespoň zkontrolovat a třeba opravit… Dost. Takhle jednat nemůžete. Pokud jste perfekcionista, který potřebuje mít všechno pod kontrolou, vraťte se na začátek. Zvolněte. A uvědomte si, že v takovém objemu všechno sami prostě nezvládnete. Naučte se ostatním důvěřovat, nebojte se pověřovat, delegovat, nebo požádat o radu. Víc hlav víc ví, kromě toho ostatní lidé přinesou objektivitu, která člověku, příliš ponořeného do řešení jednoho z problémů, může už chybět. Nechte si poradit a pomoci, budete mít méně stresu, více přátelských lidí kolem sebe a celkově spokojenější a šťastnější život.

4. Stanovte si priority
Během dne musíte v práci vykonat desítky úkolů. Ruku na srdce. Je ale skutečně nutné dělat vše v takovém množství? Stanovte si na začátku každého dne priority, které zkrátka musíte vykonat. A když vám zbyde čas, můžete vyřídit další maličkosti, které vám třeba leží na stole. Napište si do diáře každé ráno, nebo ještě lépe večer, co ten daný den potřebujete zvládnout. Splněné úkoly si potom odškrtávejte. A když máte hotovo brzo, věnujte se třeba položkám na další dn. Anebo zkrátka vypněte počítač, skončete z prací a jděte dobít baterky.

5. Neodkládejte
Se stanovením priorit souvisí i vyloučení odkládání. To je cesta do pekel plných plamenů, z nichž vyhoříte. Odškrtávejte v diáři hotové položky, pište nové, odškrtávejte znovu. Ušetříte si tak spoustu starostí, stresu a úzkosti. A nejspíš i pracovních potíží. Vzpomeňme na stále platné lidové moudro: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra.

6. Reflektujte
Pokud na sobě začnete pociťovat první náznaky možné příchodu vyhoření, jako je cyničnost, podráždění, vyčerpání, únava, nechuť k čemukoliv, zastavte. Podívejte se na své pracovní nasazení s odstupem, umožněte si přes velký obraz vidět detaily, přes les jednotlivé stromy. Máte schopnost změnit věci, které vás v práci vysilují? Líbí se vám vaše role? Naplňuje vás vaše práce? Pomohlo by volnější pracovní tempo k tomu, abyste byli spokojení? Chtělo by se vám změnit zaměstnání, začít znovu? Je stres váš věrný kamarád, nebo jen dočasný společník?

Přemýšlejte, naslouchejte si a odpovězte si na tyto otázky s chladnou hlavou a jasnou myslí. A potom udělejte to, co cítíte, že pro vás bude nejlepší.

7. Jde to i pod tlakem
Fungovat se dá i pod tlakem. A to dokonce i dlouhodobě. Když se budete starat o svou vnitřní pohodu, budovat vnitřní klid a spokojenost, nebude vám vadit pracovat pod tlakem, protože ten tlak vůbec nebudete vnímat. Proto hodně odpočívejte a užívejte si každé volno na plno.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!