Možnosti jak zvrátit některé případy operace kolene

Možnosti jak zvrátit některé případy operace kolene
zdroj: Adobe Stock

Koleno je největším a nekomplikovanějším kloubem v lidském těle. Obklopuje jej řada vazů a svalů. Nese celou váhu horní části těla, při nárazech absorbuje šoky. Na rozdíl od kyčelního kloubu neexistuje žádná část kostry, která jej chrání. Takže není divu, že bolesti kolen postihují denně miliony lidí. Vyzkoušejte ještě několik fíglů, než definitivně nad kolenem zlomíte hůl.

Kvadricepsy dávají kolenu sílu a mobilitu, vazy, které jej obklopují, zase stabilitu. Nikdo a nic jej však nechrání. A tak není divu, že bývá přetěžováno a bolí. Podle Americké akademie ortopedických chirurgů se ve Spojených státech každoročně provádí přes 600 tisíc operací kolene a očekává se, že do roku 2030 se toto číslo zvýší více než na 3 miliony.

Operace není ideálním řešením a nehodí se pro všechny
Intenzita bolesti a její důvody mohou být různé. Od osteoartrózy, přetěžování, přes zlomeniny, dnu až po obezitu. Bolesti v kolenou jsou nejen nepříjemné, ale pro zdravé fungování organismu také destruktivní. Mohou omezit pohyb a mobilitu, snížit sílu a ovlivnit kontrolu svalů. Operace bývá častým řešením, ale ne ideálním – alespoň podle řady odborníků. Výzkum Virginia Commonwealth University v Richmondu třeba zjistil, že náhrada kolene je vhodná POUZE pro osoby s pokročilou artritidou, která narušuje běžné fyzické fungování v každodenním životě. Vědci analyzovali data od 4 800 lidí z USA a zjistili, že až v 34 % by byla operace zbytečná, ačkoliv k ní byli daní jedinci, na základě řady faktorů, jak je bolest, rozsah pohybu a stupeň artritidy, doporučeni. Naopak se ukázalo, že dříve, než pacient skutečně přikročí k operaci, by měly být vyčerpány všechny možnosti neinvazivní terapie. Přinášíme 5 možností, které byste měli ještě vyzkoušet, než podstoupíte operaci. V případě pochyb raději vše konzultujte s lékařem.

Předesíláme, že se samozřejmě nejedná o řešení při úrazech či jasných případech, kdy je operace nutná (např. přetržený vaz v koleni či poraněný meniskus).

1. Zbavte se případné nadváhy
Pokud vás bolí kolena, měli byste pouvažovat v první řadě o změně jídelníčku. Čím blíže budete vaší ideální hmotnosti, tím lépe na tom budou vaše kolena. Pokud máte nadváhu, pocítíte jako ohromný rozdíl i prvních nevinných pár kilo dole. Odstraňte zpracované potraviny, přebytek cukru a tuku. Zaměřte se na čerstvost a přirozenost – takové potraviny konzumujte nejvíce. Dopřávejte si tuňáka, lososa, zelenou listovou zeleninu, mrkev, řepu, brokolici, celer, borůvky, ananas, a vývar z kostí – jedná se navíc o protizánětlivé pochutiny.

2. Terapie teplem a chladem
Bolesti a otoky snížíte aplikací chladného obkladu na koleno. Abyste zabránili „ztuhnutí“ kloubu, použijte ohřívací podložku nebo teplou bavlnu. Po dobu 24 hodin po poranění střídejte studené a teplé zábaly.

3. Vrbová kůra
Jedna studie zjistila, že někteří lidé trpící artritidou, zaznamenali po použití vrbové kůry zmírnění artritických bolestí. Ta se často užívá ke snížení horečky nebo zmírnění bolestí a zánětů. Neměli byste ji užívat, pokud jste alergičtí na aspirin nebo užíváte léky na ředění krve.

4. Dobrá obuv
Může to znít legračně, ale lidé, kteří trpí bolestí kolen, by neměli nosit sandály, boty na vysokém podpatku nebo pantofle. Jedná se o obuv neposkytující dostatečnou oporu, což může zhoršit nejen bolesti kolene, ale také kyčlí a zad. Pokud trpíte bolestmi kolen při sportu, třeba běhu, poraďte se s nějakým odborníkem o výběru vhodné speciální obuvi. Existují i ergonomické vložky do bot podporující správné nastavení těla. Ideální je, když vám je doktor vyformuje přímo na míru.

5. Pěnový válec
Pěnové válce mohou šikovně rozmasírovat zatuhlé spazmy, které může být příčinou bolesti kolene. Podle výzkumů může válcování také zlepšovat flexibilitu. Pokud vás bolesti kolen trápí jako následek přetížení vlivem přehnaného cvičení, naleznete úlevu v uvolnění kvadricepsů, hamstringů, hýždí i třísel. K dostání jsou různé druhy válečků různé měkkosti/tvrdosti. Každý preferuje jinou tuhost, zvolte tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Když narazíte na místo, které opravdu bolí, vyčkejte několik minut, než se pohnete a počkejte, až napětí povolí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....