Deodoranty a antiperspiranty dnes patří mezi kosmetické pomocníky, kterých by se málokterá žena či muž byli ochotni vzdát. Kosmetické produkty jsou ale také chemikálie, které dnes a denně přichází do kontaktu s naším tělem. Zkuste si vyrobit vlastní deodorant pouze ze čtyř ingrediencí.
Na trhu je nespočetné množství typů těchto produktů, a to nejen co do vůní a účinků, ale také způsobů aplikace. Problém však představuje fakt, že mnoho jich bohužel obsahuje látky, které našemu tělu mohou škodit. O obecném riziku používání antiperspirantů s obsahem aluminiových solí se naštěstí mluví stále více a přibývá tak lidí, kteří dávají přednost přírodním deodorantům.
Jaké jsou výhody přírodních deodorantů?
Než se pustíme do jednoduché a nenákladné přípravy vlastního deodorantu, podívejme se nejprve na jeho pro a proti. Mezi přednosti podomácku vyrobeného přípravku rozhodně patří složení. Můžete si být jisti, že používáte 100% přírodní složky, které vašemu tělu nijak neškodí, ba naopak vynikají svými antiseptickými, regeneračními i hydratačními účinky. Kokosový olej na pokožce navíc nezanechává mastný efekt. Výhodou je také vůně dle vlastního výběru, vyrobit si tak můžete deodorant podle vlastního gusta. Dostupnost potřebných surovin a jejich nízká cena bezesporu patří mezi rozhodující faktory. V neposlední řadě je to i fakt, že se můžete spolehnout na jejich účinek a časovou nenáročnost samotné výroby.
Deodoranty svými účinky zabraňují nepříjemným pachům, které vznikají pocením. Je však třeba počítat s tím, že již nebrání samotnému procesu pocení, jako antiperspiranty. Pokud se ale zajímáte o přirozenou péči o tělo, jistě víte, že zamezením pocení svému organismu rozhodně neprospíváte. Deodoranty fungují jednoduše tak, že působí proti bakteriím, které nepříjemný zápach vytváří. Počítat je potřeba také s formou aplikace, tedy manuálního nanášení přípravku do podpaží prsty.
Jak na výrobu jednoduchého domácího deodorantu?
V první řadě budete potřebovat malou skleničku nebo kelímek např. od krému, v němž budete moci přípravek uzavřený uchovávat. Dále si připravte tyto suroviny:
- 5 lžic kokosového oleje
- 5 lžic jedlé sody
- 5 lžic kukuřičného škrobu
- 5-10 kapek esenciálního oleje podle vaší oblíbené vůně (př. levandulový, tea tree, pomeranč apod.)
Kokosový olej nejprve mírně zahřejte, aby získal tekutou formu. V misce mezitím smíchejte jedlou sodu a škrob, a poté k nim postupně přimíchávejte olej s kapkami esenciálního oleje podle vlastního gusta. Měli byste docílit konzistence pasty. Ještě než vám začne kokosový olej tuhnout, přendejte směs do připraveného kelímku. Teď už jen vyzkoušet a těšit se jeho vůni a přirozené ochraně. A nezapomeňte, pokud přecházíte na přírodní deodorant z používání antiperspirantů, může chvíli trvat, než si na novou formu ochrany i aplikace zvyknete. Dejte pro to i v takovém případě vašemu domácímu výrobku šanci předvést se. Možná vám naopak sedne okamžitě, a vy jej už nikdy nebudete chtít vyměnit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?

Třešně a třešňové květy v kosmetice i jídelníčku

Voda v kosmetickém ošetření – pomocník nebo prokletí pleti?

Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí

Správná péče o suché vlasy – co potřebují a co jim naopak škodí?

Pšeničné klíčky nepatří jen do ranní kaše. Olej prospívá ekzematické pokožce a krepatým vlasům
