Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu
zdroj: Shutterstock

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou přirozené, ale umí pěkně vyděsit. Dobrá zpráva je, že vlasy brzy padat přestanou a do té doby můžete zkusit několik tipů.

Kolísání estrogenu
V průběhu těhotenství si většina žen pochvaluje kvalitu svých vlasů, nehtů i pleti. Může za to vysoký obsah estrogenu, kvůli kterému vlasy jednoduše nevypadávají. Po porodu se tělo vrací zpět do normálu a prudkým úbytkem hormonu se v krátkém časovém horizontu stane to, co se devět měsíců odkládalo. Takže se výrazně zhorší kvalita pleti, která bude najednou vyžadovat větší péči, vypadají vlasy, které měly vypadávat průběžně a s největší pravděpodobností se začnou lámat i nehty.

Není důvod k panice, tyto změny budou trvat nanejvýš několik týdnů, než se hladina estrogenu ustálí. Potom už bude všechno stejné jako před těhotenstvím.

Prevence už v těhotenství
I když v těhotenství není nutné o své vlasy příliš pečovat, je dobré se připravit na období po porodu. Nejjednodušším krokem je vyřadit všechny agresivní vlasové přípravky a zaměřit se na šetrné bez sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších látek, které způsobují přílišné odmašťování pokožky hlavy.

Na místě je podstoupení trichologického vyšetření, kde se seznámíte se stavem svých vlasů už před porodem, a tým pracovníků navrhne nejvhodnější opatření. Díky tomu se výrazně zjednoduší i následná léčba. Další možností je darkfield diagnostika, která z pravidelného odběru kapky krve zjišťuje případné deficity vitamínů, minerálů a stopových prvků. Metoda je velmi efektivní, a to nejen kvůli vypadávání vlasů, ale i prevenci únavy po narození miminka.

Jak zmírnit vypadávání vlasů po porodu?
Vlasy začnou vypadávat přibližně čtyři měsíce po porodu v důsledku prudkého poklesu estrogenu. Pokud jste se nestihla připravit už v těhotenství, nevadí. Existuje řada způsobů, jak nepříjemné padání vlasů zmírnit.

V první řadě vyřaďte nevhodné vlasové přípravky. Nahraďte je přírodními, klidně doma dělanými. Například maska z kávové sedliny a žloutku dokáže zázraky. Kromě toho upravte jídelníček. Zařaďte více selenu, zinku, nenasycených mastných kyselin, železa a vitamínů A a B. Myslete také na zvýšený energetický výdej z důvodu kojení. Nepoužívejte žehličky, kulmy nebo fény. Pro mnohé ženy je to čas pro radikální změnu účesu. Svazování vlasů do gumičky také není příliš vhodné, protože vlasy zbytečně zatěžuje. Takže pokud přemýšlíte nad krátkým sestřihem, teď přišla ta vhodná chvíle. Ale pokud chcete zůstat u dlouhých, padání brzy přestane. Intenzita kojení vliv nemá, i když se to často traduje.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Když se řekne kolagen, každý z nás si pravděpodobně vybaví jeho důležitou roli při fungování našeho pohybového aparátu. V poslední...
Když hormony lítají sem a tam. Jak řešit hormonální dysbalanci?

Když hormony lítají sem a tam. Jak řešit hormonální dysbalanci?

Nevysvětlitelný nárůst hmotnosti, únava, nespavost, zhoršení kvality vlasů, pokožky a nehtů. To jsou nejčastější příznaky hormonální...

Videorozhovor