Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat? Jaké látky by balzám obsahovat neměl a jaké naopak ano?

Balzám na rty bývá základním a nepostradatelným kosmetickým produktem. Je doslova celoroční nutností. Výhodou je, že pokud správně vyberete, máte vyhráno a vystaráno. Napříč sezónami nepodléhá natolik módním trendům, jako je tomu běžně u ostatních výrobků. Vše se odvíjí od konkrétního a především správného výběru.

Mějte na paměti, že rty jsou vystaveny vnějším vlivům. Sucho, teplo či naopak mráz, studený vítr, to vše má na rty negativní vliv. Kůže na rtech je mnohem slabší a tím i více citlivější. To vede k vyšší náchylnosti k poškození, praskání, vysušení a dehydrataci. V letním období je třeba myslet i na zvýšenou ochranu proti slunci a UV záření a používat balzámy s dostatečně vysokou ochranou. Hydratovat však rty potřebují po celý rok.

Parfemace není žádoucí
Při výběru je vhodné se vyhnout jak parfemovaným výrobkům, tak rovněž i těm obsahující dráždivé složky, jako je například kafr, mentol apod. Sice se používají ke zklidnění pokožky, ale z dlouhodobého hlediska mohou narušit křehkou pokožku na rtech. A právě jedním z kritérií pro výběr správného a šetrného přípravku je to, že prostě nevoní a neobsahují barviva.

Vitamíny a složky, které jsou vhodné
Dalo by se říci, že je to vše o vitamínech. Při výběru balzámu je třeba číst složení. Co se týče vitamínů, tak je v tomto směru žádán vitamín A a E, které se dobře absorbují do rtů a udržují je hydratované. Dále je vhodnou složkou retinol, který dokáže vyplnit texturu. Mezi osvědčené a účinné patří taktéž oleje, jako je mandlový, konopný či jojobový, bambucké máslo, včelí vosk. Pro suché a poškozené rty jsou účinnou pomocí esenciální oleje získané z rozmarýnu, máty, které kromě blahodárného efektu mají také antibakteriální účinek.

Domácí výroba balzámu aneb trocha alchymie
Není nad domácí výrobu. Jednak víte, z čeho se váš balzám skládá, máte zaručeně přírodní produkt a můžete ho upravit dle svých potřeb. A ještě vlastní práce i potěší. Domácí výroba balzámu může však být i vhodným dárkem.

Základem pro výrobu balzámu jsou oleje a přírodní vosky, ať už se jedná o včelí, karnaubský či kandelilový a tekuté oleje jako je ricinový, mandlový či olivový, dále bambucké či kakaové máslo. Postup je pak jednotný, kdy si v hrnci nahřejete dostatek vody, jakmile začne vřít, tak vezmete menší nádobu (misku, malý hrnec) a do nádoby vložíte vosk spolu s máslem a necháte rozpustit ve vodní lázni. Po rozpuštění přidáte tekutý olej dle vaše výběru. Hotovou směs nalijete do připravených a čistých menších kelímků. Jakmile hmota zchladne, můžete začít používat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Rozmarýna lékařská je známá bylinka z jižní Evropy. Dorůstá do výše až 1,5 metru, ale díky množství odrůd a snadnému zastřihování z ní můžete snadno udělat okrasný keřík a na zimu ji přenášet do domu....

Čtěte dál
Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Když se řekne kolagen, každý z nás si pravděpodobně vybaví jeho důležitou roli při fungování našeho pohybového aparátu. V poslední...

Videorozhovor