Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat? Jaké látky by balzám obsahovat neměl a jaké naopak ano?

Balzám na rty bývá základním a nepostradatelným kosmetickým produktem. Je doslova celoroční nutností. Výhodou je, že pokud správně vyberete, máte vyhráno a vystaráno. Napříč sezónami nepodléhá natolik módním trendům, jako je tomu běžně u ostatních výrobků. Vše se odvíjí od konkrétního a především správného výběru.

Mějte na paměti, že rty jsou vystaveny vnějším vlivům. Sucho, teplo či naopak mráz, studený vítr, to vše má na rty negativní vliv. Kůže na rtech je mnohem slabší a tím i více citlivější. To vede k vyšší náchylnosti k poškození, praskání, vysušení a dehydrataci. V letním období je třeba myslet i na zvýšenou ochranu proti slunci a UV záření a používat balzámy s dostatečně vysokou ochranou. Hydratovat však rty potřebují po celý rok.

Parfemace není žádoucí
Při výběru je vhodné se vyhnout jak parfemovaným výrobkům, tak rovněž i těm obsahující dráždivé složky, jako je například kafr, mentol apod. Sice se používají ke zklidnění pokožky, ale z dlouhodobého hlediska mohou narušit křehkou pokožku na rtech. A právě jedním z kritérií pro výběr správného a šetrného přípravku je to, že prostě nevoní a neobsahují barviva.

Vitamíny a složky, které jsou vhodné
Dalo by se říci, že je to vše o vitamínech. Při výběru balzámu je třeba číst složení. Co se týče vitamínů, tak je v tomto směru žádán vitamín A a E, které se dobře absorbují do rtů a udržují je hydratované. Dále je vhodnou složkou retinol, který dokáže vyplnit texturu. Mezi osvědčené a účinné patří taktéž oleje, jako je mandlový, konopný či jojobový, bambucké máslo, včelí vosk. Pro suché a poškozené rty jsou účinnou pomocí esenciální oleje získané z rozmarýnu, máty, které kromě blahodárného efektu mají také antibakteriální účinek.

Domácí výroba balzámu aneb trocha alchymie
Není nad domácí výrobu. Jednak víte, z čeho se váš balzám skládá, máte zaručeně přírodní produkt a můžete ho upravit dle svých potřeb. A ještě vlastní práce i potěší. Domácí výroba balzámu může však být i vhodným dárkem.

Základem pro výrobu balzámu jsou oleje a přírodní vosky, ať už se jedná o včelí, karnaubský či kandelilový a tekuté oleje jako je ricinový, mandlový či olivový, dále bambucké či kakaové máslo. Postup je pak jednotný, kdy si v hrnci nahřejete dostatek vody, jakmile začne vřít, tak vezmete menší nádobu (misku, malý hrnec) a do nádoby vložíte vosk spolu s máslem a necháte rozpustit ve vodní lázni. Po rozpuštění přidáte tekutý olej dle vaše výběru. Hotovou směs nalijete do připravených a čistých menších kelímků. Jakmile hmota zchladne, můžete začít používat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak zklidnit oteklé oči a na co si dát pozor v zimním období?

Jak zklidnit oteklé oči a na co si dát pozor v zimním období?

Oči máme jen jedny. Je nutné si je chránit a věnovat jim náležitou péči. Častým problémem bývají oteklé nebo opuchlé oči. Jak si s tímto problémem efektivně poradit? A co naopak nedělat v rámci péče a...

Čtěte dál
Kosmetika jako dárek: Na co myslet a čím se řídit při výběru

Kosmetika jako dárek: Na co myslet a čím se řídit při výběru

Jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších dárků je kosmetika, kterou můžete obdarovat při jakékoliv příležitosti, bývá také velmi oblíbeným...

Videorozhovor