Stárnutí je nevyhnutelné. Narůstající věk zastavit nemůžete, můžete ale zpomalit změny, které s ním souvisejí. Klíčem je starat se o tělo i o ducha. Někde uvnitř to všichni víme, málokdo tyto rady ale skutečně dodržuje.
Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch. Všechny naše složky jsou vzájemně provázané a dohromady tvoří funkční celek, který je ve své jedinečnosti zcela dokonalý. Pečovat byste o něj měli komplexně a nezanedbávat tělo, mysl ani ducha. Začněte ještě dnes a přibrzděte změny, které se na vás po padesátce chystají.
1. Hýbejte se
Pravidelná fyzická aktivita má bezpočet zdravotních výhod. Pokud budete denně pohybu věnovat minimálně půl hodiny, můžete posílit kosti, svaly, kardiovaskulární zdatnost, motorické schopnosti, rovnováhu, a dokonce i mentální kondici. Běžte se projít se psem, vyjeďte na kole, navštivte lekci zumby nebo jógy. Najděte aktivitu, která vám vyhovuje, a té se držte. A nemusíte se samozřejmě omezovat jen na jednu!
2. Pijte a jezte zdravě
Velký vliv na to, jak se cítíte, má samozřejmě strava a pitný režim. Bez dostatku vody jste malátní, unavení, krevní oběh nepracuje, jak by měl, pokožka může být svraštělá. Pijte denně alespoň osm standardních sklenic vody a vybírejte si potraviny, které příznivé účinky vody v organismu podpoří. Dbejte na kvalitu a upřednostňujte ji před kvantitou – jezte potraviny bohaté na živiny, vyhýbejte se těm zpracovaným.
3. Najděte si koníček
Smysluplné činnosti vás udržují v sedle a nutí vás neupadat na duchu ani na mysli. Studie ukazují, že aktivity, které vás baví, mohou významně snižovat riziko demence. Udržujte mysl šťastnou a zaneprázdněnou tím, co máte rádi a těšte se z perfektní paměti a koncentrace! Mozek udrží v chodu i učení se novým dovednostem nebo získávání nových znalostí – nikdy není pozdě naučit se nový jazyk, hrát na hudební nástroj nebo začít tančit či malovat.
4. Relaxujte
Dlouhodobý stres může negativně ovlivnit zdraví srdce, stav paměti, zvýšit únavu a snížit schopnost těla bojovat s infekcemi a zotavovat se z nich. Stresovým situacím se vždy vyhnout nelze, můžete se ale naučit zvládat je, aby se vás co nejméně dotýkaly. Starejte se o sebe tak, že si budete dopřávat čas pro sebe, který budete věnovat relaxačním činnostem, kdy si hlava odpočine. Spěte dostatečně, odpočívejte, travte dostatek času na čerstvém vzduchu, čtěte, vyzkoušejte relaxační techniky jako je jóga, meditace nebo různá dechová cvičení. Nezatěžujte se tím, co nemůžete ovlivnit a pouštějte to pryč. Uvidíte, jak se vám celkově uleví.
5. Buďte společenští
Studie ukázaly, že lidé, kteří se nestraní společnosti, žijí až o 50 % déle než zapřisáhlí samotáři. Podpora rodiny a přátel je pro zdraví a duševní pohodu nezbytná. Nemusíte vymetat, co se kde naskytne, úplně postačí, když budete pravidelně trávit čas s lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Setkávejte se i se svými vrstevníky a nebojte se přihlásit do nějakého zajímavého kurzu nebo vzdělávacího či tréninkového programu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál