Holení bez zbytečné chemie, je to vůbec možné? Jaké kosmetické prostředky mohou ženy používat, i když mají problematickou pokožku, trpí ekzémy anebo prostě jen nechtějí zatěžovat své tělo zbytečnými chemikáliemi? Jde to i bez pěn s dávkovačem a syntetických parfémů? Najít dobrý přírodní prostředek na holení není tak složité, jak by se zdálo.
Běžné prostředky na holení a proč se jim vyhnout?
Běžné prostředky na holení, které jsou k dostání v našich drogeriích jsou možná účinné, ale obsahují plno ingrediencí, které nejsou ideální ani pro zdraví a už vůbec ne pro přírodu. Pěny, gely, krémy, které se natřou na kůži, nechají působit a chloupky odpadnou, jsou plné velmi zajímavých ingrediencí. Obsahují diskutabilní sulfáty a další povrchově aktivní látky, syntetické parfemace, barviva, minerální oleje (produkty petrochemického průmyslu). Výrobci zahrnují minerální oleje do holicích produktů, protože dokáží zadržovat vlhkost a pomáhají tak předcházet vysychání pokožky. Minerální olej však má také schopnost zanášet póry a je komedogenní, což znamená, že nenechává pokožku dostatečně dýchat a může způsobit akné, podráždění a kožní infekce. Některé z ingrediencí jsou spojovány s nepříznivým působením na nervovou soustavu, upozorňuje se na jejich spojení s narušením endokrinního systému, ale také na jejich karcinogenní působení.
Mnohé z těchto látek fungují také jako silné oční a kožní dráždiče, zvyšují výskyt kontaktní dermatitidy a dalších kožních onemocnění. Jsou to ty typické látky s přídavkami -eth v názvu, u nich se ve velké míře předpokládá možná kontaminace 1,4-dioxanem a ethylenoxidem. Dávat pozor je také na látky (emulgátory), které mají v názvech EDTA, DEA, TEA. Jsou typické v krémové kosmetice a pěnících výrobcích jako jsou šampóny, mýdla a holící kosmetika. Jsou snadno absorbovány pokožkou a dokáží ji velmi podráždit. Jsou spojovány s narušením endokrinního systému a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny jater, mohou vyvolat prekancerózní změny v kůži a štítné žláze. Navíc se uvádí na seznamu složek, které poškozují životní prostředí a jsou toxické pro vodní organismy. A to je jen malý výčet toho, co v sobě skrývají mainstreamové holící prostředky.
Přírodní možnosti odstranění chloupků
Přírodní prostředky na holení jsou šetrné jak k mužské, tak ženské pokožce. Nejčastěji se pro odstranění nechtěných chloupků používají tuhá mýdla nebo holící oleje, krémy, ale také například i cukrové pasty. Cukrová pasta funguje prakticky na stejném principu jako voskování, ale bez zbytečné chemie. Nicméně je to poměrně nepřímá non toxic metoda zbavení se chloupků. Holící krémy nebo oleje obsahují čistě přírodní ingredience, hlavně rostlinné oleje jako jojobový, kokosový, sezamový, olivový a makadamiový olej, které pomáhají dobré klouzavosti žiletky a zároveň pečují o pokožku.
Kvalitní krémy na holení také často obsahují uklidňující aloe vera a éterické oleje, které pomáhají uklidnit a uzdravit kůži a minimalizují její podráždění. Jsou doplněny o různé extrakty s protizánětlivými vlastnostmi (třeba měsíčkový). Éterické oleje dodávají přípravku nejen příjemnou vůni, ale fungují také jako mírné konzervanty. Jedinou nevýhodou non toxic přípravků na holení je to, že mají omezenou trvanlivost maximálně na rok a musí se poměrně rychle spotřebovat. A pokud jste je ještě nepoužívali, nemusí vám vonět a budete si muset zvyknout na to, jak s nimi celkově manipulovat. Jsou ale velmi příjemné a v konečném důsledku prospívají nejen pokožce a našemu zdraví, ale i přírodě.
Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál