Rok 2020 končí a jak se ukazuje, všechno to špatné, co nás během tohoto roku provázelo, se i na jeho konci zase obrací k ještě horšímu. Těžko bychom proto při obvyklém bilancování hledali pro právě uběhlých dvanáct měsíců skutečná pozitiva. Jak to ale bude s novým rokem, který je před námi?
Podle všeho se ještě nejméně první polovina příštího roku ponese v duchu velké obezřetnosti, ne-li obav. Koronavirová pandemie s úderem půlnoci v poslední prosincový den tohoto roku rozhodně nekončí, jaké jsou ale naše vyhlídky? Rozhodně už máme před sebou alespoň náčrty několika možných scénářů.
První rok s pandemií končí. Můžeme doufat v lepší budoucnost?
První případ nemoci covid-19 se u nás objevil 1. prosince v roce 2019. Tento rok 2020, který jsme si tak s pandemií koronaviru jako s nevítaným hostem prožili, byl rozhodně mimořádně složitý, depresivní, psychicky velmi náročný a pro většinu z nás dosud nepředstavitelný. Všichni tak chceme doufat v lepší zítřky a očekávat, že ten nadcházející rok bude v mnoha směrech lepší. Řada lékařských expertů ale varuje před přehnaným optimismem. I podle optimistických scénářů to totiž vypadá, že svět se ještě nejméně v první polovině roku 2021 k normálnímu životu a fungování nevrátí.
Výhody a správné užívání adaptogenů při sportu
Pravděpodobná omezení v roce 2021
Budou s velkou pravděpodobností nadále omezené možnosti cestování, zrušené či omezené budou také hromadné akce, koncerty nebo sportovní utkání. Evropa a USA jsou v situaci, kdy nemají nemoc pod kontrolou a musejí se tak znovu a znovu uchylovat k opakovaným opatřením, která omezují kontakty mezi lidmi. Díky analýzám různých opatření a jejich účinnosti je velmi pravděpodobné, že pokud nějaké další plošná uzavření v budoucnu kvůli covidu nebo dalším pandemiím nastanou, budou mnohem lépe cílené než třeba ty z letošního jara. Máme také systém PES, díky kterému je možné zachovat jistou svobodu a přesto držet pandemii pod kontrolou. Začátek nového roku také přinese dlouho očekávanou možnost očkování.
Vakcína proti koronaviru – účinná zbraň nebo důvod k obavám?
Podle odborníků, ale i mnoha dalších, je očkování jediná cesta, jak se vyrovnat s epidemií koronaviru. Do Česka již dorazily první tisíce kusů vakcín a miliony dalších má v příštím roce dorazit. Bude to evidentně jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého a možná i československého zdravotnictví. Očkování by mělo být postupně dostupné všem, kteří o něj budou mít zájem, a bude dobrovolné. Vhodné nebude jen pro děti a těhotné ženy. Jako první se dostává k těm, kteří jsou v první linii v boji proti koronaviru, především ke zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách. Pak přijdou na řadu senioři a další nejvíce ohrožené skupiny. Vláda doufá v brzkou proočkovanost celé populace, zatím se zájem o očkování jeví jako rozhodně nezanedbatelný, přesto se vakcína jen tak snadno nezbaví nedůvěry mnohých, vzhledem k tomu, že ještě na začátku tohoto roku by nikoho nenapadlo, že bude ještě v tomto roce možné nechat se očkovat. Resort ministerstva zdravotnictví na svém webu vyvrací dezinformace o koronaviru i o vakcíně, vysvětluje, proč není nebezpečná a v čem tkví její účinnost.
Med a česnek: Zaručená pomoc, která uleví od přejedení
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?
Nový rok 2025 bude podle všeho ve znamení velkých změn, ať už společenských, politických, globálních, nebo ryze osobních. V každém případě bude znamenat mnoho výzev, v neposlední řadě pak také nemalé množství...
Čtěte dál
Advent a hudba – proč ji tolik vyhledáváme a jak na nás působí?

Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování

Očkování proti klíšťové encefalitidě – od kdy se očkují děti a jaká jsou očkovací schémata?

Tymián – nejlepší bylina při dýchacích obtížích

Terapie tmou může být duševní očista i cesta k sebepoznání. V čem spočívá?

Přichází podzim a s ním spojená melancholie a deprese. Jak se vymanit ze špatné nálady?

Omikron vs. zero-Covid: Jak dlouho může Čína vydržet a je tohle ta správná cesta?

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: „Opakujeme chyby z minulosti, vládní rozvolňování je unáhlené…“

Svědění očí jako příznak nakažení variantou omikron

Covidová pandemie přála rozvoji tzv. parasociálních vztahů

Bezpečné cestování letadlem: Tipy, jak zvládnout let ve zdraví a v pohodě
