Proč se během adventu rádi necháváme unášet písněmi, kterým se obvykle po celý rok vyhýbáme? A proč jsou Vánoce díky hudbě tak výjimečné? Vánoce jsou zvláštní období, každý se chce naladit do jejich atmosféry, jinými slovy na vánoční notu. Právě k tomu a k prožití toho pravého kouzla Vánoc nám slouží právě hudba.
Vánoční hudba, to jsou tradiční dochované staročeské koledy, ale i moderní písně s vánoční tématikou. Bez vánoční hudby by sváteční čas zkrátka nebyl dokonalý. Hudba na nás silně působí kdykoliv a kdekoliv, ale právě o Vánocích dokáže doslova otevřít naše srdce.
Naše vnímání hudby během Vánoc
Hudba je pro náš mozek velkou výzvou, protože se skládá z mnoha najednou probíhajících informací. Je třeba rozpoznat výšku tónu, akordy a melodii a vzájemně je porovnat. Svůj význam má také časová posloupnost tónů, tedy proces utvářející takty a rytmy. Mozek musí všechny tyto informace zpracovat najednou. Vánoční hudba je jako starožitnost, která vyzařuje energií překonaného času. Každoročně tak zaznívají v kostelích i jinde prastaré písně, koledy, roráty a pastorely, které nás vracejí do dětství, nebo i dál. Při jejich poslechu prožíváme čirou radost, ale především dojetí. Vánoční svátky a jejich hudba rozehrávají ty nejcitovější polohy našeho nitra.
Vánoční koledy jako spojení s minulostí
Říká se jim koledy, ale jsou to vlastně vánoční písně, protože koleda byla původně zpěv, kterým se koledovalo, žádalo. Tyto písně se nicméně udržují už několik století, ať už v nápěvech, melodiích, tak i v textech. Zastavte se na chvíli uprostřed všeho toho vánočního shonu a poslechněte si třeba dětské vystoupení pod velkým vánočním stromem na náměstí, kde tyto písně obvykle ožívají. Vždyť vánoční atmosféra je právě o tom, zastavit se a zaposlouchat.
Hudba jako lék i balzám na duši
Hudba nám zdaleka nebyla dána jen pro zábavu. Působí blahodárně na duši a produkuje hormony štěstí. Ovlivňuje náš srdeční tep, krevní tlak, dechovou frekvenci, svalové napětí, ale i naši hormonální rovnováhu. Hudba lidi spojuje, připomíná jim nezapomenutelné okamžiky a vytváří pozitivní atmosféru. Dokáže ulevit od bolesti a terapeuticky se využívá i v medicíně, pod odborným názvem muzikoterapie. Hudba dokonce přispívá i k pozitivnímu rozvoji dětí. Je například dokázáno, že děti, které se věnují hudbě, se také lépe učí cizí jazyky.
Vánoční hity všude kolem
Hudba dokáže vyvolat a podnítit naše emoce, podněcuje také mnoho vzpomínek, a to zejména v době Vánoc. Často stačí jen několik důvěrně známých tónů, abyste si v mžiku připomněli dětské nadšení uplynulých let. Mnohým z nás tak stačí k vánoční náladě jediná vánoční píseň, ať už jsou to notoricky známé hity jako Last Christmas, Jinge Bells, kterákoli vánoční klasika od Sinatry nebo znělka naší kouzelné vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Hudba, kterou si doma pustíme právě jen o Vánocích, i když ji slyšíme všude kolem, třeba na adventních trzích nebo i v obchodním centru při všem tom shonu a nakupování, v nás vyvolává dokonalé opojení.
Může vánoční hudba i škodit a působit negativně?
Bohužel může. U osamělých lidí nebo těch, kdo zrovna prožívají ztrátu blízkého člena rodiny nebo krizi ve vztahu, může vánoční hudba naopak zvyšovat stres a depresi, stejně tak jako celkové působení vánoční atmosféry. Jak jsme zmínili, vánoční hudba probouzí vzpomínky. V tomto případě však může těmito vzpomínkami znovu otevřít pomalu zacelující se rány.
Zajděte si na vánoční koncert
Je velice málo skladeb v oblasti vážné hudby, které by se daly tematicky považovat opravdu za vánoční. Nabídka vánočních koncertů je však v tuto dobu velmi bohatá a pestrá. Pokud se chcete na vánoční atmosféru naladit opravdu stylově, nebo si prostě jen chcete užít krásnou hudbu v krásném prostředí, určitě bude stát za to některý z nich navštívit.
Zdroj: radostne-vanoce.cz
Také by Vás mohlo zajímat
Skořice v kosmetice: Krásně voní, ale má i svá úskalí
V adventu a celkově zimním čase rádi saháme po něčem voňavém, uklidňujícím. Prostě skořice je, ať chceme, nebo ne, to, co vyhledávají nejen milovníci její hluboké vůně a kořeněné chuti v rámci dobrého...
Čtěte dál