Jsou tím, co často zůstává jako památka po zákroku, zranění či porodu. Pokud se o ně dobře staráme, časem blednou a v závislosti na velikosti mohou téměř zcela ztratit viditelnost. Pokud jste podstoupili operaci nebo se poranili, jistě s nimi máte také svou zkušenost. Jak správně pečovat o jizvy?
Jizvy jsou oblasti vláknité tkáně, které nahrazují normální kůži nebo tkáň po poranění či chirurgickém zákroku. Zjizvení je přirozenou součástí procesu hojení těla. Žádné dvě jizvy nejsou stejné a jizvy každého člověka se hojí jinak. Na počátku mohou být zarudlé a vystouplé, časem se mohou zploštit a stát se hladšími a bledšími. Pokud za sebou máte operaci, počítejte s tím, že jizva se úplně usadí přibližně za 12–18 měsíců.
Jak se o jizvu starat
Péče o jizvu je podstatná proto, že ji můžete učinit pružnější a ohebnější tak, aby v podstatě srostla s okolní kůží a nebyla zbytečně tvrdá a neohebná, což by vás při některých pohybech mohlo nepříjemně táhnout nebo i bolet. Abyste docílili dobré kondice jizvy, je vhodné dodržovat tyto zásady. Poradit se o nich můžete s lékařem, sestrou či fyzioterapeutem.
- Po koupeli jizvu vždy jemně osušte.
- Dvakrát denně ji mazejte jemnou zvlhčující mastí (měsíčková, konopná) či krémem.
- Během mazání provádějte tlakovou masáž – po celé délce jizvy na ni vždy jemně na jednom místě zatlačte, chvíli setrvejte a poté se přesuňte o kousek dál – takto postupujte tam i zpět, nemusíte se bát přitlačit i do mírné bolesti.
- Kromě tlakové masáže jizvu během mazání také různě mněte, protahujte do různých směrů, zkrátka dbejte o zvyšování její pohyblivosti – určitě to nebude příjemné, můžete si ale být jistí, že se vám to časem určitě vrátí.
- Dávejte si pozor, abyste si jizvu nepoškrábali nebo ji nijak neporanili.
- Kolem jizvy udržujte volné oblečení, abyste zabránili zvýšenému napětí či tření, což by ji mohlo podráždit
- Vyvarujte se kouření, nebo jej alespoň omezte – zpomaluje proces hojení a kuřákům se jizvy hojí prokazatelně hůře než těm, kteří nekouří.
- Chraňte jizvu před sluncem – je na něj citlivá a snadno se spálí, proto ji nevystavujte slunci a až 18 měsíců po operaci či zranění používejte v případě, že se na slunce vydáte, krém se silným ochranným faktorem (SPF 30 a více).
Co je normální a kdy je na místě zpozornět
Že vás jizva čas od času svědí nebo vám v ní brní je úplně normální, podobně jako mírné změny barev – jizvy mohou projít fází, kdy budou růžovější nebo lehce červené. Jizva může být i více či méně necitlivá a tento stav již může přetrvat navždy – dobrou prevencí je právě pravidelné mazání a masírování v prvních měsících po jejím vytvoření. Pokud ovšem jizva barvu či vzhled změní zásadně, tedy nateče, zarudne a je horká, nebo vás výrazně svrbí či bolí nebo z ní vytéká jakýsi výtok či vychází zápach, kontaktujte lékaře.
Čerstvá jizva před létem? 3 pomocníci, se kterými po nich nebudou ani památky
Jaký je život s jizvami
izva není žádné postižení a pokud o ni v prvních měsících budete pěkně pečovat, nemusí vás v běžném životě vůbec omezit. Rozhodně ale nic nepodceňujte a pokud si s něčím nejste jisti, poraďte se vždy s příslušným odborníkem. To se týká i vhodného pohybu po zákroku či zranění, který by mohl mít vliv nejen na vaši jizvu, ale i na celkové zdraví. Pokud je jizva již zcela uzdravená a nachází se na viditelném místě, nemusíte se bát zamaskovat ji krémem, korektorem nebo make-upem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy
Zimní období je zátěžovou zkouškou nejen pro imunitu, ale i pro pohybový aparát. Mrazivé teploty a zvýšená vlhkost vzduchu ovlivňují zejména klouby, které pak mohou být citlivější na zátěž a více náchylné...
Čtěte dál