Čerstvá jizva před létem? 3 pomocníci, se kterými po nich nebudou ani památky

Čerstvá jizva před létem? 3 pomocníci, se kterými po nich nebudou ani památky
zdroj: Adobe Stock

Jizvy jsou připomínky říznutí, operací, popálenin či jiných podobných nehod. S jejich pomocí naše kůže vypráví příběh. Někdy se nám líbí, jindy ne. Tak už to v životě chodí. Máte čerstvou jizvu a trápí vás, že vám v létě nebude slušet? Pak musíte hned jednat!

Jizva se na kůži objeví po jejím narušení. Vláknitý kolagen, který zde zastoupí místo normální kožní tkáně, zanechá stopu. Mnohé jizvy průběhem času blednou a přestávají být viditelné. Jiné mohou zůstat patrné po celá dlouhá léta. Na mladé jizvy i staré připomínky poranění funguje celá řada přírodních prostředků, které můžete užívat v klidu a pohodě domova. Tyto přirozené metody ošetří pokožku způsobem, který zeslabí barvu a texturu jizev, díky čemuž budou méně nápadné.

Klíčem k úspěchu je hydratace
Klíčem k nápravě je držet pokožku hydratovanou. Jedná se o péči zevnitř, ale i z venku. Jsou tu tři přírodní prostředky, které vám hojení usnadní.

1. Kakaové máslo
Vysoká koncentrace tuků činí z kakaového másla jedinečný zvlhčovač, který proniká hluboko do pokožky. Díky tomu je skvělou léčbou zejména pro strie (ale nejen pro ně). Ty se objevují jako světlé, bílé nebo i tmavé čárky. Jsou známkou roztažení pokožky v krátkém časovém období, které vedlo k jejímu roztržení. Často se objevují v pubertě, u těhotných žen, když rychle přiberete nebo naopak ztratíte velké množství svalů. Mohou je způsobit i syndromy jako je třeba Marfanův nebo Cushingův. Potírejte kakaovým máslem několikrát denně a spojte s jemnou masáží. Neoplachujte.

2. Med
Dalším přírodním prostředkem pro léčbu jizev a ran s dlouhotrvajícím účinkem je med. Je skvělým zvlhčovačem a o některých jeho druzích, jako třeba o manuce, je známo, že působí dokonce antibakteriálně. Jeho lepkavá struktura zajistí, že po namazání bude na kůži držet a nerozlije se do stran jako některé oleje. Na postiženou tkáň jej nanášejte mírně zahřátý a zakrývejte dané místo čistým obvazem. Ten jednak dovolí medu v klidu působit na pokožku a chránit ji, jednak zamezí znečištění jiných částí těla či oblečení. Nechte působit 5 minut, poté opláchněte teplou vodou. Aplikujte medový zábal denně a brzy byste si měli povšimnout zlepšení.

3. Bambucké máslo
Syrové bambucké máslo vyniká vysokou koncentrací omega-3 mastných kyselin a antioxidantů. Kromě toho obsahuje vitamín A, který má protizánětlivé vlastnosti. Kombinace těchto faktorů tvoří léčbu, která může kožní buňky nejen hydratovat, ale i omladit. Jedinečná textura bambuckého másla neucpe póry, ale udrží pokožku zvlhčenou. Aplikujte jej na postiženou oblast 3krát denně. V kombinaci s jemnou masáží zabírá obzvláště účinně zejména na jizvy po akné. Když si myjete obličej, nechte jej uschnout a potom mezi dlaněmi prohřejte malé množství bambuckého másla, které sem následně jemně vmasírujte. Chcete-li zabránit tmavnutí jizvy, překryjte postižené místo namazané bambuckým máslem obvazem či jiným spolehlivým krytím. Nemusíte oplachovat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...

Videorozhovor