Každý ví, že ovoce je zdravé, a různí odborníci na zdraví jej velmi často doporučují zařadit do jídelníčku. Je dokonce pravda, že se jedná o jednu z nejčastějších rad, jak vstoupit na cestu zdravého životního stylu. Jsou ale situace, kdy je potřeba ovoce omezit nebo si vybrat jen některé druhy. Jaké to jsou?
Kromě vody, vlákniny, vitaminů a minerálů vyniká ovoce poměrně vysokým množstvím cukru. Řada studií již mnohokrát prokázala, že nadbytek cukru organismu škodí, záleží ovšem na kontextu, v němž je toto tvrzení pronášeno. A je rozhodně jasné, že cukr z ovoce neuškodí tolik jako cukr ze sladkého dortíčku z vedlejší cukrárny. Jaké jsou klady konzumace ovoce a v jakých případech je vhodné ho pro obsah cukru omezit?
Vláknina jako benefit
Ovoce sice obsahuje cukry, obsahuje ale také i vlákninu, která vstřebávání cukru zpomaluje a je celkově sytící. Jak se to projevuje v praxi? I když jablko poskytne stejné množství cukru jako určité množství slazeného nápoje, po jeho snězení se budete cítit sytí a nebudete mít tendence mlsat, což se o slazeném nápoji říci nedá.
Vitamíny, minerály a polyfenoly
Ovoce je široká skupina plodin, které vynikají mimořádným nutričním bohatstvím. Vedle vlákniny tyto potraviny dodají také řadu vitaminů, minerálů, antioxidantů a polyfenolických látek obecně. Dostatečný a pravidelný příjem ovoce tak může pomoci doplnit hladinu těchto cenných látek a postarat se o to, aby vaše tělo nestrádalo.
Prevence
Příjem polyfenolických látek je také velmi důležitý pro celkovou prevenci zdraví. Organismu pomáhají se bránit před celou řadou různých nemocí zahrnujících infarkt, mozkovou mrtvici, dále choroby srdce, cukrovku či rakovinu. Vedle snižování rizika těchto civilizačních nemocí bylo také několikrát prokázáno, že lidé, kteří každý den jedí ovoce, mají tendence více dbát na zdraví, více se hýbat a méně kouřit.
Kdy konzumaci ovoce omezit?
A dostáváme se k onomu ALE: Přestože je ovoce pro většinu lidí zdravé a vhodné, najdou se výjimky. Jedním z nich je nesnášenlivost některých složek potravin. Některé druhy ovoce mohou u jedinců s intolerancí FODMAP způsobovat zažívací potíže. FODMAP je zkratka pro fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly, při kterých se v průběhu trávení tvoří velké množství střevních plynů. Některé druhy ovoce jsou bohaté na FODMAP a pro citlivé jedince jsou tak nevhodné.
Dalším důvodem může být dodržování nějaké nízkosacharidové diety či navození ketózy. A toho docílíte, když denně přijmete méně než 50 g sacharidů, někdy se doporučuje dokonce jen 20–30 g. A jelikož jeden kus ovoce může dodat i více než 20 g cukru, je nežádoucí jej v případě takových diet zařazovat. Při nízkosacharidových dietách je důležité si vybírat ty druhy, které obsahují cukrů nejméně – např. bobuloviny.
Lidé, kteří se snaží o redukci hmotnosti, by se měli vyvarovat zvýšené konzumace ovocných džusů a sušeného ovoce. V ovocném džusu, i když je 100%, je minimum vlákniny, která by brzdila zpomalování vstřebávání cukru, sušené plody zase často bývají doslazovány. Smoothies se nacházejí na pomezí – vlákninu sice obsahují, ale zase nekoušete, jen pijete, díky čemuž do sebe dostanete více ovoce a více cukru, který se rychleji vstřebává. Nadměrný příjem cukru, i když prostřednictvím ovocných nápojů, není při hubnutí nic žádoucího.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál