Zlaté české ručičky si poradí se vším, na co si jenom vzpomenete. Ale nejen Češi se zhlédli v kutilství a domácí výrobě všeho možného. DIY fenomén je stále populárnější všude na světě a má své výhody pro každého, kdo mu věnuje svůj čas.
Historie DIY aneb udělej si sám
DIY je zkratka pro anglické „do it yourself“, česky „udělej si sám“. Kořeny kutilství sahají déle než do 20. století, kdy se ale jeho rozmach poměrně dost rozšířil. Zájem o praktické domácí činnosti existoval ale dlouho před kutilským hnutím 20. století. Babičkou všech moderních kutilských příruček je kniha Mechanick Exercises, která byla publikovaná v 17. století a šířka jejího zaměření pojímá mnoho činností od kreslení přes kovářství, truhlářství, knihařství nebo kreslení map. Moxon vyzdvihoval důležitost manuální práce ke kultivaci těla i mysli.
V 19. století vyšlo mnoho dalších knih, které podrobně popisovaly praktické projekty, nezaměřené pouze na muže. Mary Gascoigne publikovala v roce 1842 příručku pro ženy, která pojednávala o řezbářských pracích pro ženy. Zatímco dnešní DIY aktivity se soustředí spíše na vlastní domácnost, právě v 19. století bylo široce sdílenou společenskou aktivitou, která měla za cíl sdílet vlastní umění s druhými a podporovat soudržnost komunit.
Obecně se ale uvádí jako zlatá doba šíření fenoménu domácí výroby válečné a poválečné období (50. a 60. léta) minulého století. Protože poválečné období konce 40. let bylo o přežívání na potravinových lístcích, DIY výrobky byly důležitou součástí přežívání rodiny. Mnoho reklam z tohoto období ukazuje, jak muži a ženy pracují společně na zvelebení své domácnosti. DIY bylo propagováno jako nástroj pro tmelení rodiny jako takové, například modelářství se doporučovalo jako příklad posilování vazeb otce s dětmi.
DIY dnes
DIY fenomén je stále živý i dnes, jeho význam je zaměřený ale nejen na to, aby se jeho vyznavači zabavili a ušetřili, ale také v něm můžete sledovat prvky ekologické udržitelnosti. Proměnila se také jeho řemeslná náročnost. Dnes se DIY točí hlavně kolem výroby přírodní kosmetiky, úpravy rostlin a plodin, pletení a šití, recyklace materiálů (třeba výroba šperků nebo tašek z PET lahví), malování, vyšívání, výroby vlastních svíček, pečení dortů a cukroví, včelařství a dalších prací kolem domu.
DIY je o soustavném vzdělávání se, hledání znalostí, objevování schopností, o kterých jste donedávna ještě nevěděli a prakticky vás může začít i živit, pokud máte na výrobu dost času a trpělivosti. Rozvíjení dovedností a kultivace těla i ducha, ale také ochrana přírody, jsou skvělými motivacemi k tomu, abyste se začali věnovat nějakému prospěšnému koníčku.
Velmi vděčným tématem je DIY kosmetika. I když si dnes můžete vybírat z nepřeberného množství opravdu kvalitních kosmetických produktů, není nic zábavnějšího než hledat své vlastní kosmetické kombinace. Osahat si jednotlivé suroviny, očichat je, vnímat, jak spolu působí v konečném celku. Můžete si svou kosmetiku přizpůsobit přesně tomu, co je pro vás důležité. Klidně si na ni udělejte své vlastní obaly z ručního papíru, navrhněte si logo, vypěstujte si do ní vlastní byliny nebo podpořte souseda včelaře tím, že si od něho koupíte kvalitní včelí vosk. DIY je i dnes možností setkávání a komunitní spolupráce, která se bohužel pod náporem různých povinností z našeho života téměř vytratila.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?
