I když se to tak na první pohled nemusí zdát, pravdou je, že celkový životní styl má na kvalitu a stav pokožky velký vliv. Abyste zabránili různým druhům jejího podráždění, je proto důležité dodržovat nejen zásady správné hygieny a péče, ale také zdravé stravy.
Podráždění pokožky projevující se zarudnutím postihuje mnoho lidí, což není vůbec překvapivé. Kůže je totiž velmi dynamický orgán, který neustále reaguje na četné vnější faktory a skutečnost, že v určitém období nějakému dobře odolával neznamená, že tomu tak bude napořád. Chlad, teplo, vlhkost, nebo naopak nedostatek hydratace, to vše a mnohem více může pokožku kdykoliv podráždit. Jak ji chránit a posilovat její odolnost?
Jak kůže funguje
Kůže funguje jako rozhraní mezi lidským tělem a vnějším prostředím. Skládá se ze tří vrstev – epidermis, dermis a subcutis neboli pokožka, škára a podkoží. Všechny spolupracují a podílejí se na udržování funkčnosti kůže. Mezi funkce, jež kůže zastává, patří ochrana těla před poškozením, toxiny, zářením a mikroorganismy, kromě toho ovládá smysl pro dotek, díky slunečnímu světlu v ní dochází ke tvorbě vitamínu D, může vyvolat imunitní odpověď, vyrovnává výměnu látek s venkovním prostředím a reguluje teplotu těla.
Co všechno může způsobit vyrážku
Pot, tření oděvu nebo dlouhodobé vystavení určitým látkám, mohou mít za následek štípání, svědění a zarudnutí, které jsou známé pod souhrnným názvem nespecifická vyrážka nebo podráždění. Toto nepohodlí, které může vyústit až v zánět a silnou bolest, je běžnější u jedinců, jejichž pokožka je citlivá nebo jemná. Může k němu dojít i vlivem vysoušení pokožky, důsledkem čehož ztrácí svou přirozenou ochranu a je náchylnější k působení vnějších činitelů. Nemusí mít ale vždy stejné příčiny a nemusí se ani projevovat stejným způsobem (proto nespecifická). Podráždění pokožky může způsobit i nevhodně zvolená kosmetika, sluneční záření nebo chemikálie.
Jak podráždění předcházet
Pro zabránění podráždění pokožky je důležité dodržovat správnou hygienu. Pokud víte, že máte citlivou a jemnou pokožku, používejte neparfémovaná neutrální mýdla, šampony a gely určené pro takový typ pleti. Ty by, společně s vhodně vybranou pleťovou kosmetiko, měli riziko podráždění minimalizovat. Lepší je také upřednostňovat před koupelemi sprchování a po něm se pořádně vysušit ručníkem – neměli byste však pokožku zbytečně „dřít“ a tlačit na ni, doporučuje se jemné vysoušení poklepáváním.
Nezapomínejte pít a spát
Vyvarovat byste se měli nošení těsného oblečení, zejména pocházejícího ze syntetických tkanin. Kůži více svědčí volné kusy vyrobené z přírodních materiálů, třeba z bavlny. Ve stravě byste se měli vyhýbat škodlivým tukům, zpracovaným a smaženým potravinám a nadbytku cukru. Měli byste také dostatečně pít, aby byla pokožka hydratovaná a měla dostatek vláhy, a zaměřit se na čerstvé potraviny. Prokrvení pokožky napomáhají pravidelné masáže (i obličeje), optimální regenerace pak dosáhnete dodržováním spánkového režimu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál