Lidé, kteří si po obědě rádi na chvíli zdřímnou nebo milují sledování filmů a seriálů, se před těmi, kteří vstávají brzy ráno a za celý den se nezastaví, často cítí zahanbeně. Určitá dávka lenosti je ale pro zdraví důležitá a nemusí nutně znamenat nedostatek motivace.
Lenost bývá spojována s negativnem, což je škoda, protože pokud se nezačne vymykat kontrole, může být pro vyvážený život velmi prospěšná. Stačí se nad celou věcí zamyslet selským rozumem: Když necháte svou mysl volně bloudit nebo odpočívat, může to pomoci zvýšení kreativity i produktivity. Proč spoustu lidí ty nejlepší nápady trknou zrovna, když sedí na toaletě nebo stojí ve sprše? Protože se uvolní a chvíli „nic neřeší“. A právě tohle „lenochům“ jde skvěle, nepotřebují k tomu ani záchod nebo sprchu.
V čem konkrétně lenost prospívá?
1. Snižuje riziko syndromu vyhoření
Hektické životní tempo současné doby vede k tomu, že řada z nás neumí odpočívat. Pokud ale patříte mezi líné lidi, pak jistě víte, že vás se tento problém netýká. Na odpočinek si totiž čas najdete vždycky, dá se dokonce říci, že své plány vytváříte podle toho, jak moc potom budete moci odpočívat. A na tom není nic špatného, jednak si tím chráníte své duševní zdraví a výrazně eliminujete riziko syndromu vyhoření z přepracování, jednak se obrňujete před negativními účinky stresu, mezi něž patří chronická únava, nespavost nebo i ztráta chuti k jídlu.
2. Podporuje kvalitu spánku
Výhody dostatečného spánku jsou nespočetné: lepší paměť, větší rozpětí pozornosti, méně stresu, méně zánětů v těle, více energie a chuti do života. Spánek dlouhodobě kratší než 6 hodin naopak může vést k vážným zdravotním problémům jako jsou choroby srdce, oslabený imunitní systém, úzkost a deprese. Takže ignorujte nenávistníky, kteří vám vyčítají, že jste líní a pořád byste se váleli v posteli – tím, že dodržujete spánkový režim, pečujete o své zdraví.
3. Zvyšuje produktivitu a výkonnost
Může to znít jako paradox, ale faktem je, že líní lidé patří mezi nejproduktivnější a nejvýkonnější pracanty. Jak je to možné? Mají totiž jasně daný cíl: chtějí odpočívat a tomu přizpůsobují veškeré své jednání. Vědí, že když nebudou mít hotovou práci, nebudou moci odpočívat. Proto je jejich záměrem dokončit úkol co nejrychleji a nejefektivněji: tedy správně, aby jej nemuseli plnit znovu a ztrácet tím drahocenný čas, jenž by mohli věnovat něčemu, co mají rádi. Díky tomu, že přesně vědí, co chtějí, si lenoši dávají záležet na tom, aby pracovali efektivně a podávali precizní výkony.
4. Zamezuje plýtvání časem
Někomu se polehávání na pohovce nebo v trávě u dobré knihy či poslechu hudby může zdát jako ztráta času, lenoši ale moc dobře vědí, proč to dělají: je to činnost, kterou mají rádi, u které mohou vypnout a zkrátka jen být, užívat si přítomného okamžiku a krásy, kterou přináší. Líní lidé se věnují činnostem, které pro ně mají význam a smysl a aby na ně měli čas, nesmějí jím plýtvat na věci, které jim za to nestojí. Proto odmítají mrhat cennou energií na úkoly, které pro ně nemají žádnou hodnotu, z čehož vyplývá, že pečlivě zvažují, čemu se budou věnovat a čemu ne, a aby na to, na čem jim záleží, měli čas, musejí skvěle plánovat dopředu.
Čeho je moc, toho je příliš
Samozřejmě pořád platí, že nic by se nemělo přehánět a že nejlepší ze všeho je zlatý střed. To se týká i lenosti, protože ve chvíli, kdy nám brání v plnění povinností a znesnadňuje každodenní fungování, je jasné, že neprospívá, ale škodí. Ovšem lenost dobře ovládaná a zvládnutá může fungovat jako věrný přítel, který nad námi drží ochranná křídla a radí nám, jak nakládat s časem, abychom jej měli dostatek na to, co máme rádi: na odpočinek a na činnosti, které nám jej poskytují.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?
Čistíte si dvakrát denně zuby, zavazujete si nejprve levou botu, do školy nebo do práce chodíte stále stejnou cestou, začátek dne si neumíte představit bez kávy a večery trávíte sledováním svého oblíbeného...
Čtěte dál