Stát se pánem vlastního času nemusí být složité, jedná se o dovednost, kterou se může naučit každý. Stačí vědět, jak na to. Přinášíme několik strategií, které vám to pomohou zvládnout.
Také vám připadá, že čas letí jako splašený, a že abyste za den stihli všechno, co jste si předsevzali, musel by být o několik hodin delší? Je pro vás náročné naplánovat čas tak, abyste splnili všechny úkoly? Nedaří se vám to, ať se snažíte sebevíc? Pokud s tím chcete něco dělat, měli byste na prvním místě přehodnotit svou každodenní rutinu. Právě v ní totiž leží klíč k efektivnímu spravování času. Když se naučíte eliminovat chyby, jichž se dopouštíte a které vám kradou drahocenný čas, uvidíte, kolik vám jej najednou zbude. Bez disciplíny se ovšem neobejdete. Co vám tedy brání využít den na maximum?
1. Špatná organizace
Lidé, kteří nejsou zběhlí v organizaci, bývají zavaleni nevyřízenými úkoly a obvykle nevědí, kde začít. A když se k tomu konečně donutí, věnují se přednostně tomu nejsnazšímu, čímž investují energii špatným směrem. Patříte k takovým jedincům i vy? Vytváříte seznamy úkolů, jež je potřeba ten který den vyřídit? Pokud ne, měli byste s tím začít. Odškrtávání jednotlivých položek jednak podporuje radost z dobře odvedené práce, jednak poskytuje přehled o tom, co už jste zvládli a co vás ještě čeká. První se vždy pusťte do úkolů s nejvyšší prioritou nebo obtížností, méně důležité nebo složité záležitosti si nechte na později, až budete mít vyřízeno to, co nepočká.
2. Surfování po internetu
Mnoho jedinců tráví spoustu času kontrolou sociálních sítí nebo čtením různých článků, možná, že i nákupy… Virtuální svět ale dává zapomenout na skutečnost, že existuje realita, v níž je třeba plnit úkoly. Jakmile si toto uvědomíte, můžete se svým zlozvykem udělat jednoduchý proces a zbavit se dalšího zloděje drahocenného času. Instagram si zkrátka na pracovní dobu zakažte a co je nového se podívejte za odměnu, až budete mít všechno hotovo. Pokud cítíte, že si potřebujete odpočinout, osvěžit mysl, nehledejte úlevu na internetu, vstaňte raději ze židle a protáhněte se, otevřete okno, napijte se vody.
3. Neumíte říci ne
I příliš mnoho kompromisů vás může stát zbytečně moc času, úsilí a stresu. Pokud patříte k těm dobrákům, kteří neumí říci „ne“ a v dobrém úmyslu jsou schopni na sebe navalit povinnosti druhých a ty své na úkor toho zanedbávat, přestaňte ze sebe dělat otloukánka a zařaďte slůvko „ne“ do každodenního slovníku. Každý má povinnosti, které jsou jeho a které by se neměl snažit shodit na někoho jiného. Když si budete chránit svou vlastní bezpečnou zónu, budete vlastně chránit i svůj čas a zdraví. To z vás nedělá špatného, ale naopak chytrého člověka.
4. Děláte mnoho věcí najednou
Multitasking hýbe světem, mnoho lidí si totiž myslí, že je ideálním řešením nedostatku času: jsou potom schopní vyřizovat maily, jedním uchem být na telefonu a do toho kontrolovat, aby se na plotně nepřipálil oběd. Efektivita, kterou takový přístup přináší, je ale jen velmi krátkodobá a navíc neúplná: Stíháte toho totiž sice hodně najednou, ale v konečném důsledku nic z toho neděláte úplně pořádně, protože se ani na jednu činnost cele nesoustředíte. Proto je mnohem rozumnější splnit nejprve jeden úkol, tomu věnovat veškerou pozornost, a až potom ji přesunout na ten další. Uvidíte, že toho nakonec s čistou hlavou zvládnete mnohem víc, než když se snažíte spojit nespojitelné.
5. Energii investujete jen jedním směrem
Vedle multitaskingu je dalším extrémem situace, kdy veškeré úsilí a čas soustředíte do jedné jediné záležitosti. Vlivem toho potom všechno ostatní zanedbáváte, takže je jasné, že resty vám začnou dříve či později šlapat na paty. Rozhodně není špatné se věnovat něčemu konkrétnímu, neměli byste ale ze zřetele ztrácet jednotné schéma – být efektivní a dokončit práci v nejkratší možné době, čili zbytečně neprotahovat. Pokud máte pocit, že jste se u něčeho zasekli a nevíte, jak dál, zkuste toho na chvíli nechat a přesunout se k plnění jiného úkolu. K tomu původnímu se vraťte odpočatí a svěží a uvidíte, že všechno potom půjde lépe.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?
Nový rok 2025 bude podle všeho ve znamení velkých změn, ať už společenských, politických, globálních, nebo ryze osobních. V každém případě bude znamenat mnoho výzev, v neposlední řadě pak také nemalé množství...
Čtěte dál