Špatně se soustředíte a dělá vám problém se koncentrovat? Máte pocit, že si pamatujete mnohem méně než ostatní? Nevybavujete si vzpomínky, které pro vás bývaly důležité? Na vině může být stav známý jako mozková mlha. O co se jedná a může přepadnout i vás?
Mozková mlha je označení pro soubor příznaků zahrnující obtížnou koncentraci, zhoršení paměti, potíže s vybavováním a další řadou poznávacích funkcí mozku. Nejedná se o nemoc jako takovou, její příznaky ale mohou ztěžovat fungování v běžném životě, protože psychicky i fyzicky vyčerpávají.
Co může mozkovou mlhu způsobit
Roztěkaný, dezorientovaný nebo zmatený je občas každý. Takové chování by ale rozhodně nemělo být na denním pořádku. Je-li, nejedná se o běžnou situaci, která by se měla přehlížet. Za vším může stát právě mozková mlha, která může být způsobena celou řadou problémů souvisejících s životním stylem, medikací nebo s celkovými životními podmínkami. Na vině může být špatná činnost střev, štítné žlázy nebo dokonce i nedostatek spánku.
Proč je nutné dostatečně spát
Spánek je pro tělo nezbytně důležitý. Jedná se vlastně o jedinou dobu, kdy tělo skutečně odpočívá a může regenerovat. Zkracováním jeho trvání proto organismus okrádáte o čas, který potřebuje pro obnovu všech životadárných funkcí. Jednou z potíží, které takové jednání může vyvolat, je právě mozková mlha. Pokud máte pocit, že nejste sami sebou, že nedokážete jasně myslet a uvažovat, že se jaksi ztrácíte v prostoru, měly by se první myšlenky ubírat právě ke spánku.
Když totiž „nenaspíte“ dostatek hodin, které vaše tělo potřebuje, aby načerpalo sílu, může to ovlivnit vaši schopnost fungovat a soustředit se. Zeptejte se sami sebe, zda dostatečně spíte a pokud shledáte, že ne, pokuste se situaci napravit a spát více. Mozková mlha někdy sama odezní, dostanete-li svůj spánkový režim zase do normálu.
Jaký význam má zdravý jídelníček a pravidelný pohyb
Další možnosti léčby vycházejí z určení příčiny. Pokud jste začali více spát a máte pocit, že ani po měsíci se situace nelepší, měli byste zauvažovat nad návštěvou lékaře. Ten vás vyšetří, popovídá si s vámi a získá celkovou anamnézu, která mu pomůže s pátráním po důvodu vašich obtíží. Léčba jako taková potom zpravidla zahrnuje zavádění udržitelných změn v životě. Tím je myšlen zdravý životní styl, jehož jednu část jsme již probrali – dostatečný spánkový režim. Kromě něj je to ještě pravidelný pohyb, dodržování pitného režimu a stravování se „skutečnými“ potravinami jako jsou celozrnné produkty, obiloviny a pseudoobilovinu, ořechy, semínka, luštěniny, ovoce a zelenina.
Jak mozková mlha souvisí s covidem
Stále více se mluví také o diagnóze zvané „long covid“ hovořící o dlouhodobých následcích nemoci způsobované novým čínským koronavirem Sars-CoV-2. Pacienti pociťují i dlouho po odeznění samotné infekce celou řadu příznaků a byly dokonce prokázány i změny na poškozených orgánech, včetně mozku, kde právě se long covid může projevovat i nepříjemnou a otupující mozkovou mlhou. Tento a další projevy související s degradujícím vlivem nemoci covid-19 mohou u nemocných přetrvávat až pět měsíců po prodělání nemoci.
Proč se nechat očkovat
Mozková mlha se ale nemusí týkat jen pacientů s long covidem, překvapivé je, že se podle českých psychiatrů, kteří tento fenomén zkoumali, objevuje i u jedinců, kteří měli minimální nebo dokonce vůbec žádné příznaky. Podle toho ani lehký průběh covidu nezaručuje bezproblémovou rekonvalescenci. Nejlepší je proto se covidem-19 vůbec nenakazit a nejspolehlivější ochranu před ním představuje vedle dodržování 3R také očkování, které je dnes u nás dostupné každému, kdo o něj projeví zájem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál