Přírodní adaptogen cordyceps zná snad každý vyznavač zdravého životního stylu. Pokud jste ale ještě o něm neslyšeli, pak čtěte dál. Jedná se o houbu s českým názvem housenice čínská, která úžasně funguje na mnoho zdravotních neduhů. Především je ale známá jako významný dobíječ energie, který zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost. Zároveň ale tato houba tělo vyživuje a dodává spoustu prospěšných látek.
Houba, která svou sílu a odolnost předává našemu organismu
Cordyceps je doslova nabitý cennými vitamíny, minerálními látkami a bioaktivními sloučeninami s širokými účinky na organismus. Ke své existenci využívá housenky můr žijících v půdě, které postupně likviduje, aby z nich mohla vyrůst nadzemní plodnice s výtrusy. Právě tuto dravou životní energii včetně její úžasné odolnosti poskytuje také našemu tělu. Nejen proto je tato houba velice oblíbená u sportovců, ale i u starších osob nebo u lidí, kteří jsou hodně vytížení.
Dodává energii, posiluje ledviny a uleví při stresu
Cordyceps je ale s ohledem na své účinné látky prospěšný všestranně. Tělu přináší odolnost proti bakteriím, virům, parazitům, ale také chrání před negativními účinky stresu. Podle tradiční čínské medicíny je cordyceps velmi silným dodavatelem energie. Tato houba podporuje zejména funkci ledvin, které jsou naší zásobárnou vitality. Ledviny posiluje hlavně tím, že cílí na důsledky velké fyzické zátěže nebo během chronických onemocnění. Tuto houbu skvěle využijete hlavně při velké únavě, když se cítíte hodně vyčerpaní a trpíte také zimomřivostí. Pozitivní dopady má houba i při syndromu vyhoření. Kromě toho, že pomáhá například při selhání či zánětu ledvin, je také vhodná během léčby neplodnosti. Houba ale může prospět i močovému ústrojí, například pokud trpíte na záněty močového měchýře. Neužívá se ovšem při akutních potížích, ale v mezidobí.
Co všechno v sobě skrývá tato zázračná houba
Houba obsahuje slušnou řadu účinných látek, zejména cordyceptin a cordycepin. Obsahuje ale také bílkoviny, glukany, vitamíny – například B12, a také minerální látky, jako je železo, vápník, hořčík nebo fosfor. Bohatá je také na aminokyseliny, přičemž nechybí ani ty esenciální, které si tělo neumí vyrobit samo. Příkladem je tryptofan, ze kterého se tvoří serotonin. Z oblasti tuků obsahuje až 28 nasycených a nenasycených mastných kyselin.
Zdravé plíce díky cordycepsu
Cordyceps celkově zlepšuje imunitní systém, který si nejen v dnešní době musíme velmi hýčkat. Využití je rovněž přínosné u respiračních potíží v souvislosti s nižší imunitou. Neužívá se ale při akutních stavech chřipky nebo nachlazení. Má schopnost posilovat plíce například během astmatu nebo při jiných plicních problémech. Cordyceps zkrátka celkově posiluje dýchací soustavu, a to se v dnešní době hodí víc než kdy jindy.
Houba má téměř zázračné účinky také mezi příznivci sportu. Pokud pravidelně sportujete a chcete podpořit své výkony, je tato houba přesně pro vás. Pomůže vám totiž posílit výkony a zkrátit dobu regenerace. Cordyceps je pro sportovce úžasným pomocníkem během tréninku i po něm.
Nebojte se kombinace více hub
V praxi je ověřeno užívání cordycepsu také s jinými druhy hub, například s reishi. Touto kombinací podpoříte imunitu, urychlíte regeneraci a zlepšíte odolnost vůči stresu. Tyto houby vám společně také pomohou s regulací štítné žlázy, podpoří funkci srdce a pomůžou zlepšit náladu. V podstatě by se dalo říct, že cordyceps využijete snad na každý zdravotní problém.
Co je také další skvělou vlastností, je účinný boj proti nejrůznějším civilizačním chorobám, včetně rakovinných buněk. Již se prokázalo, že díky této houbě se rakovinné buňky přestávají v těle dělit. Při tomto působení v těle ovšem cordyceps neškodí zdravým buňkám. Řada studií již prokázala u takto nemocných osob příznivé účinky.
Existují při užívání nějaká rizika?
Podle dosavadních testů je známo, že cordyceps je pro většinu osob naprosto bezpečným adaptogenem. Zejména při krátkodobém užívání nemá žádné vedlejší účinky. Kvůli síle této rostliny je ale vhodné dávat pozor na vysoké dávkování. Ostatně žádný doplněk stravy tělu neuškodí, pokud ho užíváte dle pokynů. Pokud tuto houbu budete nadužívat, hrozí vám bolesti hlavy, úzkosti nebo otoky. Nadměrné užívání cordycepsu může rovněž vést k potlačení funkce imunitního systému. Také byste si tuto houbičku měli odpustit ve večerních hodinách, nehodí se ani při nespavosti, při akutních zánětech či onemocněních, kdy trpíte na horkost. Cordyceps rovněž zpomaluje srážlivost krve, je tedy na místě opatrnost s užíváním před operacemi. Pozor také při autoimunitních onemocněních, jako je revmatoidní artritida nebo roztroušená skleróza. Užívání této houby může ještě zvýšit už tak nadměrnou činnost imunitního sytému.
Přestože je cordyceps stále předmětem zkoumání, je už teď jasné, že se jedná o velmi všestranný adaptogen, který může našemu organismu velice pomoci.
Zdroje: superionherbs.cz, celostnimedicina.cz, bylinkyprovsechny.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Objevte tajemství dračí krve, je to silný antioxidant a prospěje pleti

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Nový trend: orgánová výživa. V čem jsou hovězí játra jedinečná?
