10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování

10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování
zdroj: pexels.com

Sluneční paprsky už mezi mraky sem tam vykouknou a my jim rádi nastavíme tvář i celé tělo. Prahneme totiž po krásném opálení, které nám všichni budou závidět. Bohužel si často neuvědomíme, že je třeba dbát určitých pravidel a opalovat se zdravě.

Je opalování zdravé?
Na opalování existují dva zcela opačné názory. Jeden říká, že opalování má na naše zdraví i psychiku pozitivní vliv, druhý zase, že stojí za předčasným stárnutím pleti a zvyšuje taky riziko zhoubného melanomu. I v tomto případě je lepší držet se zlaté střední cesty, nic nepřehánět a dodržovat zásady zdravého opalování.

Víte, že slunce je skvělým zdrojem tolik skloňovaného vitamínu D?

Jak urychlit opalování?
Chcete se krásně, zdravě a rychle opálit? Držte se následujících rad.

Tip číslo jedna: Kůži na opalování připravte
Co podpoří opalování? První krok ke krásnému opálení není vystavit svou pokožku sluníčku. Ještě před tím ji musíte dobře připravit. Odstraňte z ní všechny odumřelé buňky pomocí peelingu, aby se opálená pokožka nezačala hned loupat a užívejte beta karoten, který napomůže krásnému zhnědnutí pokožky.

Tip číslo dva: Dobu pobytu na slunci přizpůsobte fototypu své pleti
Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření. UVA je zodpovědné za vznik pigmentových skvrn po opalování, fototoxické a fotoalergické reakce, UVB zase za zarudnutí kůže a novotvorbu melaninu. Právě jeho množství, které nám bylo dáno do vínku, ovlivňuje čas, který na sluníčku můžeme strávit.

Rozhodně není třeba ležet na slunci celý den, pokožka stejně dosáhne po určitém čase bodu zlomu, kdy už nemůže vyrábět víc melaninu.

Víte, že lidé s fototypem jedna vydrží na sluníčku s vlastní ochranou pokožky je 5-10 minut, lidé s fototypem čtyři pak 30-45 minut? I když se namažete opalovacími přípravky celková doba pobytu na sluníčku by neměla přesáhnout 4 hodiny denně s tím, že si během slunění budete dělat pauzy.

Tip číslo tři: Používejte vhodné opalovací přípravky
Jelikož je sluneční záření poněkud zrádné, neměli bychom na něm trávit delší čas bez použití vhodného přípravku na opalování.

Jeho výběr je důležité přizpůsobit fototypu pleti, který ovlivňuje množství kožního barviva melaninu, které nám bylo geneticky dáno.

  • Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, množstvím pih, modrýma očima a rezavými vlasy. Osoby s fototypem 1 mají citlivou pokožku, která snadno rudne, měli by tak používat opalovací přípravky s SPF 50+.
  • Fototyp 2 charakterizuje světlá pleť, modrozelené oči a blond až hnědé vlasy. Lidé s fototypem 2 se často spálí, ideální pro ně jsou přípravky s faktorem 30-50.
  • Fototyp 3 je v naší populaci nejčastější, vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Lidé s tímto fototypem se snadno opálí, jen výjimečně se spálí. Vhodné pro ně jsou krémy na opalování, spreje a mléka s ochranným faktorem SPF 30.
  • Fototyp 4 je charakterizován tmavou pletí a velmi tmavými vlasy. Stejnou barvu mívají i oči. Z hlediska ochrany před sluníčkem a kvůli snížení rizika rakoviny kůže se i těmto osobám doporučuje používat přípravky na opalování s SPF 30.

Tip číslo čtyři: Po koupání vrstvu opalovacích přípravků obnovte
Jako prevence spálení je třeba obnovovat nátěr opalovacího oleje, krému nebo mléka každé 2-3 hodiny a při koupání používat voděodolné přípravky. Když vylezete z vody, aplikaci opalováku zopakujte, i když to bude dříve než za 2 hodiny. Po pobytu ve vodě se jejich účinnost snižuje, navíc je ze sebe setřete osuškou nebo ručníkem.

Náš tip: Znáte prvotřídní sluneční ochranu šitou na míru potřebám vaší pokožky Eucerin SUN?

Tip číslo pět: Myslete na to, že sluníčko opaluje i ve stínu
Je to tak. UVA záření pronikne i sklem, sluníčko opaluje i přes mraky. Chraňte svou pokožku i tehdy, kdy nejste přímo na sluníčku.

Náš tip: Toho, že sluníčko opaluje i ve stínu, mohou využít nastávající maminky, kterým se pobyt na přímém sluníčku nedoporučuje. Opalování v těhotenství s sebou totiž přináší rizika, kterým je lepší se vyhnout. Jde třeba o správný vývoj miminka v bříšku.

Tip číslo šest: Pobyt na sluníčku si dávkujte
Dělejte si pravidelné přestávky, snížíte tím riziko vzniku spálenin. Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by neměla překročit 30 minut až 2 hodiny v závislosti na fototypu vaší pokožky. Vyhněte se také pobytu na sluníčku mezi 11.-15. hodinou.

Tip číslo sedm: Nezapomínejte na krém po opalování
Péče o pokožku by měla pokračovat i poté, co opustíte sluníčko
. Vždy použijte přípravek po opalování (vyzkoušejte třeba panthenol po opalování), který ji zklidní, regeneruje, dodá potřebnou výživu a prodlouží opálení.

Tip číslo osm: Dodržujte pitný režim
Pitný režim je základem zdravého opalování
. Během opalování vystavujete svůj organismus vysoké vnější teplotě, pokožka se vysušuje a ztrácí pružnost, navíc se budete potit. Na pitný režim tedy nezapomínejte, dobré je spotřebu tekutin dokonce navýšit.

Tip číslo devět: Co děti a opalování?
Přímé sluníčko pro děti není vhodné, mezi 11.-15.hodinou by na sluníčko neměly vycházet vůbec. Co si ale budeme povídat, děti sluníčko milují, proto nezapomínejte na použití opalovacích přípravků vhodných pro děti.

Náš tip: Jaké mléko na opalování pro miminka patří mezi nejoblíbenější? Zkuste Bioderma Photoderm nebo La Roche Posay Anthelios s vysokou ochranou i pro jemnou citlivou pokožku.

Tip číslo deset: Chraňte i oči a hlavu
Vaší každodenní výbavou při pobytu na sluníčku by kromě opalovacích přípravků a lahve s vodou měly být také sluneční brýle s ochrannou proti UV záření a klobouk. Ten ochrání pokožku hlavy, krk, noc, čelo i krk svým stínem.

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Říkáte často “Co?” – může to být zlozvyk, ale i začínající potíže se sluchem

Říkáte často “Co?” – může to být zlozvyk, ale i začínající potíže se sluchem

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny, vlivem snižování počtu receptorů buněk vnitřního ucha. Jde obvykle o důsledky...

Čtěte dál
Základní dovednosti první pomoci, které by se měl každý naučit

Základní dovednosti první pomoci, které by se měl každý naučit

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného...
Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování

Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední...
Molusky – klasické i alternativní způsoby léčby

Molusky – klasické i alternativní způsoby léčby

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek...
Péče o zdraví očí: základní doporučení do běžného života

Péče o zdraví očí: základní doporučení do běžného života

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,...
Jak po prázdninách naběhnout zpátky do režimu? Zkuste jógu!

Jak po prázdninách naběhnout zpátky do režimu? Zkuste jógu!

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům...
Zraněný meniskus: kdy stačí fyzioterapie a kdy už je nutná operace?

Zraněný meniskus: kdy stačí fyzioterapie a kdy už je nutná operace?

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono...
Kalíšek a kalhotky: výhody a nevýhody těchto nových menstruačních pomůcek

Kalíšek a kalhotky: výhody a nevýhody těchto nových menstruačních pomůcek

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky...
Máta – bylinka, která uklidní žaludek, osvěží dech a pozvedne náladu

Máta – bylinka, která uklidní žaludek, osvěží dech a pozvedne náladu

Máta je rostlinka s všestranným využitím. Nejvíce ji ale oceníte v kuchyni a při zdravotních potížích. Můžete si ji snadno vypěstovat...
Zvyky, které ničí vaše srdce. Čemu byste se měli vyhýbat?

Zvyky, které ničí vaše srdce. Čemu byste se měli vyhýbat?

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste...
Houby – na jaké houby se zaměřit v létě a pro koho nejsou vhodné?

Houby – na jaké houby se zaměřit v létě a pro koho nejsou vhodné?

Houby mnozí na talíři vůbec nesnesou, buď jim nechutnají, nebo k nim nemají důvěru. Jiní je naopak milují a dovedou z nich připravit...
Píchnutí včelou, vosou, sršněm: Jak vypadá normální reakce a kdy je třeba volat lékaře?

Píchnutí včelou, vosou, sršněm: Jak vypadá normální reakce a kdy je třeba volat lékaře?

Podobně jako voda, slunce a zmrzlina patří k létu i méně příjemné záležitosti, mezi nimiž je jednou z nejobvyklejších bodnutí hmyzem...
Turistika jako ideální letní pohyb na čerstvém vzduchu

Turistika jako ideální letní pohyb na čerstvém vzduchu

Někdo může strávit celé léto na jednom místě, třeba u vody s prutem na ryby, jiní dají přednost turistice. Turistika, to jsou výlety,...