10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování

10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování
zdroj: pexels.com

Sluneční paprsky už mezi mraky sem tam vykouknou a my jim rádi nastavíme tvář i celé tělo. Prahneme totiž po krásném opálení, které nám všichni budou závidět. Bohužel si často neuvědomíme, že je třeba dbát určitých pravidel a opalovat se zdravě.

Je opalování zdravé?
Na opalování existují dva zcela opačné názory. Jeden říká, že opalování má na naše zdraví i psychiku pozitivní vliv, druhý zase, že stojí za předčasným stárnutím pleti a zvyšuje taky riziko zhoubného melanomu. I v tomto případě je lepší držet se zlaté střední cesty, nic nepřehánět a dodržovat zásady zdravého opalování.

Víte, že slunce je skvělým zdrojem tolik skloňovaného vitamínu D?

Jak urychlit opalování?
Chcete se krásně, zdravě a rychle opálit? Držte se následujících rad.

Tip číslo jedna: Kůži na opalování připravte
Co podpoří opalování? První krok ke krásnému opálení není vystavit svou pokožku sluníčku. Ještě před tím ji musíte dobře připravit. Odstraňte z ní všechny odumřelé buňky pomocí peelingu, aby se opálená pokožka nezačala hned loupat a užívejte beta karoten, který napomůže krásnému zhnědnutí pokožky.

Tip číslo dva: Dobu pobytu na slunci přizpůsobte fototypu své pleti
Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření. UVA je zodpovědné za vznik pigmentových skvrn po opalování, fototoxické a fotoalergické reakce, UVB zase za zarudnutí kůže a novotvorbu melaninu. Právě jeho množství, které nám bylo dáno do vínku, ovlivňuje čas, který na sluníčku můžeme strávit.

Rozhodně není třeba ležet na slunci celý den, pokožka stejně dosáhne po určitém čase bodu zlomu, kdy už nemůže vyrábět víc melaninu.

Víte, že lidé s fototypem jedna vydrží na sluníčku s vlastní ochranou pokožky je 5-10 minut, lidé s fototypem čtyři pak 30-45 minut? I když se namažete opalovacími přípravky celková doba pobytu na sluníčku by neměla přesáhnout 4 hodiny denně s tím, že si během slunění budete dělat pauzy.

Tip číslo tři: Používejte vhodné opalovací přípravky
Jelikož je sluneční záření poněkud zrádné, neměli bychom na něm trávit delší čas bez použití vhodného přípravku na opalování.

Jeho výběr je důležité přizpůsobit fototypu pleti, který ovlivňuje množství kožního barviva melaninu, které nám bylo geneticky dáno.

  • Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, množstvím pih, modrýma očima a rezavými vlasy. Osoby s fototypem 1 mají citlivou pokožku, která snadno rudne, měli by tak používat opalovací přípravky s SPF 50+.
  • Fototyp 2 charakterizuje světlá pleť, modrozelené oči a blond až hnědé vlasy. Lidé s fototypem 2 se často spálí, ideální pro ně jsou přípravky s faktorem 30-50.
  • Fototyp 3 je v naší populaci nejčastější, vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Lidé s tímto fototypem se snadno opálí, jen výjimečně se spálí. Vhodné pro ně jsou krémy na opalování, spreje a mléka s ochranným faktorem SPF 30.
  • Fototyp 4 je charakterizován tmavou pletí a velmi tmavými vlasy. Stejnou barvu mívají i oči. Z hlediska ochrany před sluníčkem a kvůli snížení rizika rakoviny kůže se i těmto osobám doporučuje používat přípravky na opalování s SPF 30.

Tip číslo čtyři: Po koupání vrstvu opalovacích přípravků obnovte
Jako prevence spálení je třeba obnovovat nátěr opalovacího oleje, krému nebo mléka každé 2-3 hodiny a při koupání používat voděodolné přípravky. Když vylezete z vody, aplikaci opalováku zopakujte, i když to bude dříve než za 2 hodiny. Po pobytu ve vodě se jejich účinnost snižuje, navíc je ze sebe setřete osuškou nebo ručníkem.

Náš tip: Znáte prvotřídní sluneční ochranu šitou na míru potřebám vaší pokožky Eucerin SUN?

Tip číslo pět: Myslete na to, že sluníčko opaluje i ve stínu
Je to tak. UVA záření pronikne i sklem, sluníčko opaluje i přes mraky. Chraňte svou pokožku i tehdy, kdy nejste přímo na sluníčku.

Náš tip: Toho, že sluníčko opaluje i ve stínu, mohou využít nastávající maminky, kterým se pobyt na přímém sluníčku nedoporučuje. Opalování v těhotenství s sebou totiž přináší rizika, kterým je lepší se vyhnout. Jde třeba o správný vývoj miminka v bříšku.

Tip číslo šest: Pobyt na sluníčku si dávkujte
Dělejte si pravidelné přestávky, snížíte tím riziko vzniku spálenin. Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by neměla překročit 30 minut až 2 hodiny v závislosti na fototypu vaší pokožky. Vyhněte se také pobytu na sluníčku mezi 11.-15. hodinou.

Tip číslo sedm: Nezapomínejte na krém po opalování
Péče o pokožku by měla pokračovat i poté, co opustíte sluníčko
. Vždy použijte přípravek po opalování (vyzkoušejte třeba panthenol po opalování), který ji zklidní, regeneruje, dodá potřebnou výživu a prodlouží opálení.

Tip číslo osm: Dodržujte pitný režim
Pitný režim je základem zdravého opalování
. Během opalování vystavujete svůj organismus vysoké vnější teplotě, pokožka se vysušuje a ztrácí pružnost, navíc se budete potit. Na pitný režim tedy nezapomínejte, dobré je spotřebu tekutin dokonce navýšit.

Tip číslo devět: Co děti a opalování?
Přímé sluníčko pro děti není vhodné, mezi 11.-15.hodinou by na sluníčko neměly vycházet vůbec. Co si ale budeme povídat, děti sluníčko milují, proto nezapomínejte na použití opalovacích přípravků vhodných pro děti.

Náš tip: Jaké mléko na opalování pro miminka patří mezi nejoblíbenější? Zkuste Bioderma Photoderm nebo La Roche Posay Anthelios s vysokou ochranou i pro jemnou citlivou pokožku.

Tip číslo deset: Chraňte i oči a hlavu
Vaší každodenní výbavou při pobytu na sluníčku by kromě opalovacích přípravků a lahve s vodou měly být také sluneční brýle s ochrannou proti UV záření a klobouk. Ten ochrání pokožku hlavy, krk, noc, čelo i krk svým stínem.

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Černý kmín je všelékem podobně jako kurkuma – s čím vším pomůže?

Černý kmín je všelékem podobně jako kurkuma – s čím vším pomůže?

Malá černá semínka rostlinky černuchy seté (Nigella sativa) sice vypadají nenápadně, staletí praxe přírodní medicíny ale potvrzují, že se jedná o významný léčebný prostředek s mnoha pozitivními účinky...

Čtěte dál
Síla potu – jaké účinky má na tělo a proč není dobré se mu vyhýbat?

Síla potu – jaké účinky má na tělo a proč není dobré se mu vyhýbat?

Téma pocení se poslední dny jistě skloňuje ve všech pádech. A jinak tomu nejspíš nebude ani během dalších horkých dnů. Může tedy přijít...
Bolestivé kuří oko – jak ho rozeznáte od mozolu či bradavice?

Bolestivé kuří oko – jak ho rozeznáte od mozolu či bradavice?

Nevhodné, nepohodlné, příliš úzké a tlačící boty – je tohle váš případ? Pak si zaděláváte na problém zvaný kuří oko. Co to je, jak...
Ohlédnutí za uplynulým časem s novým čínským koronavirem

Ohlédnutí za uplynulým časem s novým čínským koronavirem

Červen se nese ve znamení rozvolňování protikoronavirových restrikcí, život se vrací do normálu a my se konečně můžeme zase volně nadechnout,...
Potraviny, které jsou v červnu v té nejlepší kondici. Zařaďte je do jídelníčku!

Potraviny, které jsou v červnu v té nejlepší kondici. Zařaďte je do jídelníčku!

Pozdní jaro a léto jsou typické pestrostí čerstvých druhů ovoce a zeleniny. Některé druhy jsou sice k dostání po celý rok, ale pořád...
Ochrana před sluncem: Nikdy nezapomínejte na těchto 5 základních opatření

Ochrana před sluncem: Nikdy nezapomínejte na těchto 5 základních opatření

I přes chladnější jaro se slunné léto blíží mílovými kroky a společně s ním i čas, kdy budeme chytat bronz na sluníčku a užívat si...
Voňavý tymián a tymiánový olej – jak je využít nejlépe pro vaše zdraví?

Voňavý tymián a tymiánový olej – jak je využít nejlépe pro vaše zdraví?

Často ho pěstujeme na zahradě nebo i v květináči, přidáváme ho k pečeným bramborům nebo dýni či do jiných zeleninových i masových jídel,...
Červená paprika jako koření: V čem prospívá zdraví a proč jí používat v kuchyni?

Červená paprika jako koření: V čem prospívá zdraví a proč jí používat v kuchyni?

Světlé, červené, mleté koření vyrobené z paprik patřících do rodiny Capsicum annuum zahrnující papriky sladké, jemné, červené, feferonky,...
Lipový květ v kosmetice a lidovém léčitelství

Lipový květ v kosmetice a lidovém léčitelství

Lípa je již od starověku ceněna pro své spasmolytické, uklidňující a sedativní vlastnosti. Je známá svými příznivými účinky na spánek,...
Med je tekuté zlato. Jak si umět pohlídat jeho kvalitu?

Med je tekuté zlato. Jak si umět pohlídat jeho kvalitu?

I když přináší řadu benefitů, pořád se jedná o koncentrovaný zdroj cukru, s jehož konzumací byste to rozhodně neměli přehánět. Pokud...
Rovné zuby můžete mít i v pokročilém věku – jaké máte v této době možnosti?

Rovné zuby můžete mít i v pokročilém věku – jaké máte v této době možnosti?

Myšlenka na tradiční kovové výztuhy je pro většinu dospělých neatraktivní. Díky moderním technologiím však dnes existují další možnosti,...