10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování

10 tipů pro zdravé a bezpečné opalování
zdroj: pexels.com

Sluneční paprsky už mezi mraky sem tam vykouknou a my jim rádi nastavíme tvář i celé tělo. Prahneme totiž po krásném opálení, které nám všichni budou závidět. Bohužel si často neuvědomíme, že je třeba dbát určitých pravidel a opalovat se zdravě.

Je opalování zdravé?
Na opalování existují dva zcela opačné názory. Jeden říká, že opalování má na naše zdraví i psychiku pozitivní vliv, druhý zase, že stojí za předčasným stárnutím pleti a zvyšuje taky riziko zhoubného melanomu. I v tomto případě je lepší držet se zlaté střední cesty, nic nepřehánět a dodržovat zásady zdravého opalování.

Víte, že slunce je skvělým zdrojem tolik skloňovaného vitamínu D?

Jak urychlit opalování?
Chcete se krásně, zdravě a rychle opálit? Držte se následujících rad.

Tip číslo jedna: Kůži na opalování připravte
Co podpoří opalování? První krok ke krásnému opálení není vystavit svou pokožku sluníčku. Ještě před tím ji musíte dobře připravit. Odstraňte z ní všechny odumřelé buňky pomocí peelingu, aby se opálená pokožka nezačala hned loupat a užívejte beta karoten, který napomůže krásnému zhnědnutí pokožky.

Tip číslo dva: Dobu pobytu na slunci přizpůsobte fototypu své pleti
Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření. UVA je zodpovědné za vznik pigmentových skvrn po opalování, fototoxické a fotoalergické reakce, UVB zase za zarudnutí kůže a novotvorbu melaninu. Právě jeho množství, které nám bylo dáno do vínku, ovlivňuje čas, který na sluníčku můžeme strávit.

Rozhodně není třeba ležet na slunci celý den, pokožka stejně dosáhne po určitém čase bodu zlomu, kdy už nemůže vyrábět víc melaninu.

Víte, že lidé s fototypem jedna vydrží na sluníčku s vlastní ochranou pokožky je 5-10 minut, lidé s fototypem čtyři pak 30-45 minut? I když se namažete opalovacími přípravky celková doba pobytu na sluníčku by neměla přesáhnout 4 hodiny denně s tím, že si během slunění budete dělat pauzy.

Tip číslo tři: Používejte vhodné opalovací přípravky
Jelikož je sluneční záření poněkud zrádné, neměli bychom na něm trávit delší čas bez použití vhodného přípravku na opalování.

Jeho výběr je důležité přizpůsobit fototypu pleti, který ovlivňuje množství kožního barviva melaninu, které nám bylo geneticky dáno.

  • Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, množstvím pih, modrýma očima a rezavými vlasy. Osoby s fototypem 1 mají citlivou pokožku, která snadno rudne, měli by tak používat opalovací přípravky s SPF 50+.
  • Fototyp 2 charakterizuje světlá pleť, modrozelené oči a blond až hnědé vlasy. Lidé s fototypem 2 se často spálí, ideální pro ně jsou přípravky s faktorem 30-50.
  • Fototyp 3 je v naší populaci nejčastější, vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Lidé s tímto fototypem se snadno opálí, jen výjimečně se spálí. Vhodné pro ně jsou krémy na opalování, spreje a mléka s ochranným faktorem SPF 30.
  • Fototyp 4 je charakterizován tmavou pletí a velmi tmavými vlasy. Stejnou barvu mívají i oči. Z hlediska ochrany před sluníčkem a kvůli snížení rizika rakoviny kůže se i těmto osobám doporučuje používat přípravky na opalování s SPF 30.

Tip číslo čtyři: Po koupání vrstvu opalovacích přípravků obnovte
Jako prevence spálení je třeba obnovovat nátěr opalovacího oleje, krému nebo mléka každé 2-3 hodiny a při koupání používat voděodolné přípravky. Když vylezete z vody, aplikaci opalováku zopakujte, i když to bude dříve než za 2 hodiny. Po pobytu ve vodě se jejich účinnost snižuje, navíc je ze sebe setřete osuškou nebo ručníkem.

Náš tip: Znáte prvotřídní sluneční ochranu šitou na míru potřebám vaší pokožky Eucerin SUN?

Tip číslo pět: Myslete na to, že sluníčko opaluje i ve stínu
Je to tak. UVA záření pronikne i sklem, sluníčko opaluje i přes mraky. Chraňte svou pokožku i tehdy, kdy nejste přímo na sluníčku.

Náš tip: Toho, že sluníčko opaluje i ve stínu, mohou využít nastávající maminky, kterým se pobyt na přímém sluníčku nedoporučuje. Opalování v těhotenství s sebou totiž přináší rizika, kterým je lepší se vyhnout. Jde třeba o správný vývoj miminka v bříšku.

Tip číslo šest: Pobyt na sluníčku si dávkujte
Dělejte si pravidelné přestávky, snížíte tím riziko vzniku spálenin. Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by neměla překročit 30 minut až 2 hodiny v závislosti na fototypu vaší pokožky. Vyhněte se také pobytu na sluníčku mezi 11.-15. hodinou.

Tip číslo sedm: Nezapomínejte na krém po opalování
Péče o pokožku by měla pokračovat i poté, co opustíte sluníčko
. Vždy použijte přípravek po opalování (vyzkoušejte třeba panthenol po opalování), který ji zklidní, regeneruje, dodá potřebnou výživu a prodlouží opálení.

Tip číslo osm: Dodržujte pitný režim
Pitný režim je základem zdravého opalování
. Během opalování vystavujete svůj organismus vysoké vnější teplotě, pokožka se vysušuje a ztrácí pružnost, navíc se budete potit. Na pitný režim tedy nezapomínejte, dobré je spotřebu tekutin dokonce navýšit.

Tip číslo devět: Co děti a opalování?
Přímé sluníčko pro děti není vhodné, mezi 11.-15.hodinou by na sluníčko neměly vycházet vůbec. Co si ale budeme povídat, děti sluníčko milují, proto nezapomínejte na použití opalovacích přípravků vhodných pro děti.

Náš tip: Jaké mléko na opalování pro miminka patří mezi nejoblíbenější? Zkuste Bioderma Photoderm nebo La Roche Posay Anthelios s vysokou ochranou i pro jemnou citlivou pokožku.

Tip číslo deset: Chraňte i oči a hlavu
Vaší každodenní výbavou při pobytu na sluníčku by kromě opalovacích přípravků a lahve s vodou měly být také sluneční brýle s ochrannou proti UV záření a klobouk. Ten ochrání pokožku hlavy, krk, noc, čelo i krk svým stínem.

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....

Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo...
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů...
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Dopamin je často označován jako „hormon štěstí“, ale ve skutečnosti je mnohem víc než jen zdroj radosti. Tento neurotransmiter hraje...
Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Thajská masáž vám může pomoci, ale protože má určitá specifika, mnozí se shodují v tom, že tělo na ni musí být připraveno. Thajská...
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením....
Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Zimní období je zátěžovou zkouškou nejen pro imunitu, ale i pro pohybový aparát. Mrazivé teploty a zvýšená vlhkost vzduchu ovlivňují...
Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Touha po krásných a vláčných rtech chrlí v kosmetickém průmyslu mnoho vysouvacích tyčinek i tuhých balzámů různých chutí a vůní. Ne...
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou...
Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Migréna je jedním z nejčastějších typů bolestí hlavy, která postihuje miliony lidí po celém světě. Její intenzivní, pulzující bolest...
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme...
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci...
Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Letní insomnie, tedy nespavost spojená s letními měsíci, je fenomén, který postihuje mnoho lidí, a to i těch, kteří běžně se spánkem...