Esenciální oleje a léto si spolu docela dobře rozumí. Je pravdou, že mohou pomoci proti otravnému hmyzu, krásně provonět vlastnoručně vyrobený parfém. Je však potřeba při práci s nimi dávat pozor na jejich možnou fototoxicitu – tedy nežádoucí reakci při vystavení slunci.
Co je fototoxicita a jak se projevuje?
Fototoxicita je proces, při kterém se na kůži, na kterou byl aplikován fototoxický materiál, objevují nevzhledné pigmentové skvrny a puchýře. Skvrny mizí pouze velmi pomalu, některé zůstávají na pořád, jejich nejkratší výdrž je půl roku. Fototoxické esenciální oleje tedy nejsou vhodné do opalovací kosmetiky, letních denních krémů, parfémů nebo po domácky vyrobených tělových prostředků.
Používání fototoxických olejů
Fototoxické oleje můžete používat do kosmetiky, u které víte, že po jejím používání nebudete vystavovat kůži aspoň osm až dvanáct hodin přímému slunečnímu záření. Třeba do sprchového peelingu, který vás uvolní po těžkém dni večer před spaním a v mycích kosmetických prostředcích jako jsou šampóny nebo sprchové gely. S fototoxickými oleji byste si měli dávat pozor také, pokud plánujete návštěvu solária.
Které esenciální oleje jsou fototoxické?
Fototoxické esenciální oleje jsou ty, které obsahují pyrokumariny a furokumariny. Jedná se hlavně o rostliny z čeledi miříkovitých (sladké mrkvové semeno, kmín, andělika lékařská, kopr, celer, petržel, bolševník obecný) a routovitých (lisované citrusy jako pomeranč hořký i sladký, cedrát, grep atd.) a pár dalších výjimek (například aksamitníky, fagara, khella).
Které esenciální oleje nejsou fototoxické?
Esenciální oleje z citrusů, které jsou destilované, fototoxické nejsou. Patří zde destilovaná mandarinka, citrón, pomeranče, pomelo, limeta, grep, bergamot zbavený begraptenu. Tyto esenciální oleje můžete bez obav používat do domácí regenerační i výživné kosmetiky, musíte si ale dát pozor na to, že jsou opravdu destilované.
Fototoxicita u rostlinných olejů
Rostlinné oleje poskytují přirozenou ochranu pokožky posílením jejího přirozeného hydrolipidového filmu. Mají výživnou akci, často působí proti volným radikálům, jsou regenerační. Některé oleje bohatší na flavonoidy jsou inzerovány jako mírně fotoprotektivní. Zdaleka ale nestačí k ochraně proti UV záření, jak jsou někdy prezentovány, navíc se přímým působeném slunečního záření znehodnocují. Některé rostlinné oleje jsou fototoxické, mezi zářné příklady patří třeba olej z třezalky tečkované.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pár týdnu do léta – dostaňte se do kondice pohodově a efektivně
Příznivější počasí a stoupající teploty vybízejí k tomu trávit více času venku a věnovat se něčemu, co v zimě možná vědomě opomíjíme, totiž sportu. Jak začlenit pohyb do každého dne a začít se cítit ve...
Čtěte dál
Blahodárný okurkový olej ocení zejména ženy se suchou pokožkou

Pleťový váleček bude fungovat jen při správném užívání. Jak na to?

Brokolicový olej: vyživí vlasy a působí blahodárně na pleť. Kde ho seženete?

Co může za popraskané rty a jak je vhodně ošetřit

Astaxanthin – bojovník proti stárnutí pleti a molekula budoucnosti

Moringový olej – nepostradatelný společník v péči o vlasy

Možnosti přírodního peelingu – využijte to, co máte doma

Bakuchiol – přírodní zázrak pro krásnou pleť, jehož účinky ocení každá žena

Zvláčňuje, hydratuje, zjemňuje a je organický – seznamte se se skvalanem!

Přírodní péče o vlasy aneb opravdu potřebujeme pěnu?

Blahodárná Epsomská sůl – připravte si z ní lázeň a dopřejte si její účinky
