S létem nesouvisejí jen příjemná potěšení, jako je volno, slunce a koupání, ale i některé obtíže vznikající důsledkem vysokých teplot. V nich se daří různým bakteriím, které nás v teplých měsících ohrožují více než jindy. Patří mezi ne i Salmonella.
Salmonellou, bakterií způsobující nemoc známou jako salmonela nebo salmonelóza, se v létě nakazíte velmi snadno. Stačí, abyste si pochutnali na syrové nebo špatně či málo tepelně zpracované potravině a problém je na světě. A nemusí se přitom jednat jen o maso nebo vejce, trable může způsobit i nepasterizované mléko či džus, kontaminované ovoce, zelenina nebo ořechy.
Na jaká jídla si dávat pozor
Jedinou obranou je správná hygiena a vhodná tepelná úprava. Před každým jídlem byste si měli umýt ruce a stejně byste měli umýt i cokoliv, co se chystáte konzumovat. Tatarák se syrovým vejcem v létě raději vynechte, stejně jako oblíbený Caesar salát, v jehož majonézové zálivce se může ukrývat syrový žloutek. Pokud vaříte doma, snažte se vařit bezezbytkově a případné nedojedené jídlo hned zachladit, abyste nedali bakteriím možnost se rozmnožit.
Hlavně nezapomínat na mytí rukou
Pravděpodobnost nakažení salmonelózou se zvyšuje i oslabenou imunitou nebo manipulací s domácími zvířaty, především s ptáky a plazy. Jak si jistě pamatuje každý, kdo viděl skvělý film s Rudolfem Hrušínským, „Pozor, vizita!“, tak salmonelóza se může šířit i výkaly, proto je nezbytné nezapomínat na mytí rukou po návštěvě toalety, ale ani po mazlení s domácími zvířaty. Potraviny držte při doporučených teplotách, vhodně je upravujte a před manipulaci s nimi i po ní si vždy umyjte ruce, zejména jedná-li se o potraviny rizikové.
Jak se otrava salmonellou projevuje
A co všechno vlastně může ona nepříjemná salmonelóza způsobit? Po 8 až 72 hodinách od chvíle, kdy jste pozřeli něco nakaženého, se dostaví úporné bolesti břicha doprovázené křečemi, zimnice a horečka, průjem (i s příměsí krve), silná nevolnost a zvracení. K příznakům otravy bakterií salmonellou patří i bolesti svalů a dehydratace projevující se únavou, suchem v ústech, tmavou a čpavě páchnoucí močí. Zdravé lidi by symptomy měly opustit do dvou až sedmi dnů.
Pozor na bezpříznakové jedince
Bakterii v sobě ale můžete mít i v případě, že nevykazujete žádné z nepříjemných příznaků (jako to bylo v případě Hrušínského v „Pozor, vizita!“) a v takové situaci můžete jiné lidi nakazit stejně dobře, jako kdybyste symptomy vykazovali. Co s tím? Pokud se salmonelóza nachází ve vašem okolí, pokud jste přišli do styku s nakaženou osobou nebo na sobě pozorujete některé, byť jemné, náznaky a máte podezření, že by se mohlo jednat zrovna o salmonelu, neváhejte v zájmu svém i ostatních vyhledat lékařskou pomoc.
Nepodceňovat odpočinek a hodně pít
Při každé střevní infekci je především nutné doplňovat ztráty tekutin a společně s nimi i elektrolytů – je vhodné popíjet vodu, sát kostky ledu nebo užívat různé rehydratační nápoje, to vše s cílem zabránit dehydrataci. Na jídelníčku by se měly objevit pouze lehce stravitelné potraviny jako je rýže, starší pečivo, mrkev nebo banány. Vyhněte se fyzické aktivitě, odpočívejte a dopřejte tělu dostatek času, aby se z šoku a oslabení vzpamatovalo a nabralo zpět ztracené síly. V těžkých případech lékař může předepsat antibiotika, závažnou formou salmonely je tyfus typický kožní vyrážkou a horečkou.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál