Vypadávání vlasů je docela normální jev a přirozený proces obměny, který nemusí hned budit obavy. Přesto existují určité znaky, díky kterým bychom měli zpozornět. Pokud vyčesáváte velké chomáče vlasů a zaznamenáváte rozsáhlejší řídnutí, může to být signál, že něco není úplně v pořádku.
Na vině může být hned několik příčin, od docela nevinných až po ty závažnější. Od špatné a nešetrné péče o vlasy třeba až po projev vážného onemocnění, či důsledek jeho léčby. K narušení vlasové struktury a tím častějšímu vypadávání vlasů může docházet v důsledku dědičnosti, hormonální nerovnováhy ale i třeba i díky dlouhodobému nervovému vypětí, tedy stresu.
Vlasy prozrazují váš styl a způsob života
Rčení o tom, že vlasy jsou korunou ženské krásy, je vám určitě známé, ale říká se také, že vlasy jsou odrazem životního stylu člověka. Zdraví a úprava vašich vlasů tak ledacos prozradí. Běžné vypadávání vlasů se může zhoršit například příliš častým a nešetrným vysoušením, častým stahováním gumičkou nebo skřipcem, který vlasy láme a poškozuje, nevyhovující vlasovou kosmetikou apod. Ztrátou vlasů trpí až polovina populace, více s ní pak bojují muži. Uvádí se, že denně přirozeně ztratíme zhruba stovku vlasů, bezprostředně po umytí pak do tří set. Toto se však děje v rámci přirozené obměny, kdy jsou staré vlasy nahrazeny novými.
Co je alopecie?
Vypadávání vlasů ve větším množství se nazývá alopecie a jde o onemocnění, jehož následkem trpí a vypadávají nejen vlasy, ale ochlupení kdekoli po těle. Včasnou léčbou můžeme ztrátu vlasového porostu snížit a podpořit nový růst. U mužů se používají například roztoky a léky, které ovlivňují metabolismus testosteronu, řešením může být i chirurgická transplantace. Většinou jde o dědičnou záležitost, alopecie však bývá také spojována s jinými zdravotními problémy, jako je například cukrovka či onemocnění štítné žlázy. Obvykle se objevují několikacentimetrová ložiska – lysiny. Lze však také pozorovat úplnou ztrátu obočí, řas, vousů a podobně.
Příčiny vypadávání vlasů
Za častou příčinu vypadávání vlasů se považuje nedostatek železa, což lze zjistit pomocí krevních testů. Doporučují se pak například doplňky stravy s obsahem železa. Známou příčinou je také zvýšená nebo naopak snížená funkce štítné žlázy. U žen pak bývá na vině nedostatek estrogenu, především v období menopauzy, ale také po porodu nebo v období kojení. Dále pak zmíněný stres ale i užívání některých léků. Při péči o vlasy je pak důležité dbát především na šetrné mycí či kosmetické prostředky, ale i způsob mytí a česání. Rozhodně se ženám nedoporučuje časté tupírování, stejně jako opakované použití laků nebo tužidel.
Vypadávání vlasů a chemoterapie
Vypadávání vlasů a všeho ochlupení na těle může být následkem i takových onemocnění, jako je například epilepsie. Objevily se dokonce spekulace, že onemocnění covid–19 způsobuje u žen nadměrné vypadávání vlasů, přestože odborníci toto přisuzují spíše dlouhodobě prožívanému stresu v posledních měsících. Nejčastěji je však vypadávání vlasů spojováno s rakovinou a podstupováním léčebné chemoterapie. Ztráta vlasů a ochlupení patří k jejím vedlejším účinkům, léky užívané při tomto procesu jsou velmi silné a napadají nejen rakovinové buňky, ale i další buňky v těle, včetně těch ve vlasových koříncích. Množství a rychlost vypadávání vlasů v tomto případě závisí na dávce a typu léku. Někdy dochází třeba jen ke změně barvy vlasů nebo k jejich ztenčení. Tyto nepříjemné změny jsou naštěstí obvykle jen dočasné a vlasy zhruba do půl roku opět dorostou, často i v mnohem lepší kvalitě.
Zdroje: www.lidovky.cz/, https://cz.penoxal.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Horké dny zvyšují riziko zdravotních komplikací, pozor si musí dávat hlavně lidé s chronickými onemocněními

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Břišní kýla – příčiny vzniku a základní léčebné přístupy

Prevence je základ: Nestyďte se a pravidelně choďte na gynekologii

Antibakteriální gely: výhody, nevýhody a rizika

Máte stále studené ruce a nohy? Možná trpíte Raynaudovým syndromem

Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování

Extrakt z grepových jadérek zatočí s viry, plísněmi a pomůže při nachlazení
