Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní. Na konci léta je pak vhodné nechat se odborně zkontrolovat. Proč?
Kožní znaménka a pihy jsou sice přirozenou součástí našeho těla, ale také mohou naznačovat výskyt melanomu nebo jiných typů kožních potíží. Právě proto je důležité pravidelně je kontrolovat na odborných dermatologických kontrolách, které mohou včas odhalit možné problémy.
Preventivní kožní prohlídky a vyšetření
Preventivní vyšetření kůže je součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře a provádí se jednou za dva roky. Všeobecný praktický lékař v případě nálezu doporučí další případná vyšetření, včetně odborného vyšetření u kožního lékaře.
Kdy navštívit dermatologa?
Dermatologa můžeme případně navštívit i bez doporučení praktického lékaře nebo jiného specialisty, pokud zaznamenáme změny vzhledu kůže. K těm může patřit například růst nebo změna zbarvení znamének, nově vzniklé útvary na kůži a podobně. Vyšetření u kožního lékaře je u těchto případů plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Preventivní vyšetření kůže je však možné absolvovat i častěji. Odborníci doporučují navštívit dermatologa alespoň jednou ročně. Na vyšetření není potřeba se nijak speciálně připravovat.
Melanom – rakovina kůže
Aniž bychom vás chtěli strašit, je nutné připomenout prostý fakt, a sice že rakovina kůže patří k šesti nejčastějším nádorovým onemocněním. V České republice se s ním ročně potýká až tisíc pět set lidí, pro pětinu z nich jsou pak následky fatální. Melanom, tedy forma rakoviny kůže, se může objevit jako nenápadná skvrna na kůži nebo se vyvinout z již existujícího mateřského znaménka. V rané fázi je melanom léčitelný a pokud se objeví a odstraní včas, šance na uzdravení jsou téměř stoprocentní.
Prevence nechtěných změn na kůži vlivem slunečních paprsků
Ne vždy se můžeme ještě dlouho po návratu z dovolené těšit z dokonalého opálení. Sluneční paprsky během dovolené málokdy opálí pokožku rovnoměrně do krásného bronzového odstínu. Nezřídka v létě dochází k nechtěné hyperpigmentaci čili vzniku pigmentových skvrn, a vytvoří se buď hnědé skvrnky, nebo se objeví nerovnoměrný tón pleti. Prevencí je používání krémů s vysokou SPF ochranou a s obsahem antioxidantů, ale i přes veškerou snahu se mohou pigmentové skvrny vždycky objevit. Pomoci si můžeme díky rozjasňujícímu přípravku na pigmentové skvrny nebo produktům se složkami, které prokazatelně snižují hyperpigmentaci. K těm patří dokonce i vitamin C.
Dopřejte pleti zklidnění na konci léta
Protože po létě může být pokožka velmi podrážděná a citlivá, bude vhodné používat jemné a nedráždivé produkty, které zaručí šetrnou péči. Zkuste také zklidňující přípravky, které umí redukovat zarudnutí a namáhanou pokožku obnovit. Každodenní čištění pleti je zejména v létě základem péče o pokožku, jelikož se v ní usazují nečistoty, make-up i opalovací krémy. Přebytečná mastnota a ucpané póry tak mohou zapříčinit vznik akné, roztahovat stěny pórů, které pak ztrácejí svou pružnost a jsou časem viditelné, což není žádoucí. Po návratu z letní dovolené proto pleti dopřejte ještě extra jemný peeling. Bude dobré vyhnout se nešetrnému fyzikálnímu peelingu, protože pokožka může být po opalování citlivá. Pro jemnou a šetrnou exfoliaci budou vhodné produkty s kyselinou mléčnou nebo kyselinou salicylovou.
Zdroj: vzp.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat
Letní insomnie, tedy nespavost spojená s letními měsíci, je fenomén, který postihuje mnoho lidí, a to i těch, kteří běžně se spánkem problémy nemají. Tento druh nespavosti je obvykle vyvolán kombinací...
Čtěte dál