Ostropestřec je kvetoucí bylina, která je využívaná od nepaměti při problémech s játry i žlučníkem. S čím vším může pomoci tato rostlinka, příbuzná rodině sedmikrásky nebo ambrózie?
Užívání ostropestřce mariánského při problémech s játry a žlučníkem je poměrně tradiční. Za své blahodárné účinky vděčí zejména silymarinu, což je jeho primární aktivní složka. Jedná se o antioxidační sloučeninu získávanou ze semen ostropestřce, která může podle některých zjištění snížením hladiny cholesterolu příznivě působit i na zdraví srdce nebo pomoci při cukrovce druhého typu. Čím vším tedy může užívání silymarinu, potažmo ostropestřce mariánského, organismu prospět?
1. Chrání zdraví jater
Podle různých výzkumů může ostropestřec mariánský chránit zdraví jater a předcházet jejich poškození například cirhózou nebo chronickou hepatitidou, které mohou být způsobeny nadužíváním alkoholu, autoimunitním onemocněním nebo virem. Některé studie dokonce přišly se zjištěním, že silymarin může pomoci lidem, jejichž játra byla poškozena průmyslovými toxiny jako je toluen nebo xylen.
2. Pomáhá lidem s cukrovkou druhého typu
Výsledky lékařských výzkumů naznačují, že v kombinaci s tradiční léčbou může užívání ostropestřce zlepšit stav lidí s diabetem druhého typu. Studie u diabetiků prokázaly sníženi hladiny cukru a cholesterolu v krvi, ostropestřec podle nich také výrazně zlepšil inzulinovou rezistenci, která při cukrovce druhého typu představuje velmi významný faktor.
3. Podporuje zdraví srdce
Snížením hladiny špatného LDL cholesterolu může silymarin v ostropestřci snížit i pravděpodobnost vzniku srdečních chorob, lze jej také užívat společně s léky předepisovanými pro snižování cholesterolu (statiny) a jako takový může pomoci zabránit zvýšení jaterních enzymů, což bývá vedlejší účinek léčby statiny.
Kdo by si měl dávat pozor
S konzumací ostropestřce, který se dá jíst celý například v salátech nebo přijímat v podobě doplňků stravy, se pojí riziko vzniku alergické reakce. To je vyšší u osob alergických na artyčoky, kiwi, ambrózii, sedmikrásky, měsíčky a chryzantémy. S jeho konzumací se mohou projevit i vedlejší účinky v podobě nevolnosti, průjmu, svědění a nadýmání. Jedinci s cukrovkou nebo endometriózou by se před použitím ostropestřce měli poradit s lékařem, což pro všechny případy platí i pro těhotné a kojící ženy a také pro jedince užívající léky na hypertenzi, cholesterol, nespavost nebo pro léčbu infekce – s těmi všemi totiž může ostropestřec interagovat.
Zdroje: webmd.com, medicalnewstoday.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál