I když na některé se čtyřicítkou přichází krize středního věku, jiní si ji užívají a tvrdí, že se jedná o zlaté období života. Děti jsou již zpravidla odrostlé, rodiče mají více času na sebe a své koníčky, mají dostatek zkušeností a nadhled, takže jsou mnohem klidnější a srovnanější. Jaké změny se ale s tímto milníkem dějí v těle?
Ačkoliv se jedná o další důležitý milník, který člověka přibližuje k podzimu a zimě života, čtyřicítka rozhodně není stáří a neznamená, že začínáte patřit do starého železa. Je to právě naopak. Spousta čtyřicátníků se dostává do životní formy, zdravě si věří, jsou se svým životem spokojení, a proto toto období označují za nejlepší léta svého života. K nějakým změnám ovšem dochází a není jich zrovna málo. Co všechno se v těle začíná s nástupem čtyřicítky odehrávat?
1. Mění se výška hlasu
Vlivem věku svaly a tkáně v hrtanu a hlasivkách ztrácení elasticitu, zmenšují se, ztenčují a tuhnou, to má za následek zvyšování hlasu u mužů a snižování u žen. Nejpatrnější je to u těch, kteří svůj hlas hodně používají, jako jsou zpěváci, herci nebo trenéři.
2. Pokožka ztrácí elasticitu
Stárnutím ubývá podkožní tuk v obličeji a kůže, která se dříve zdála být napjatá a hladká se začne prodlužovat a ochabovat. Totéž se děje po celém těle, jen v obličeji je to vidět nejvíce a nejdříve. Štěstí mají v tomto ohledu lidé s nadváhou či obezitou, kterým na těle logicky zůstává tuku více, pročež nejsou známky stárnutí tolik patrné. Štíhlím se naopak vrásky objevují dříve a jsou patrnější.
3. Svaly ochabují
Se zvyšujícím se věkem je úzce spjata také sarkopenie neboli ztráta a zeslabování aktivní svalové hmoty. S tím souvisí i zpomalování metabolismu a ztěžování hubnutí – po čtyřicítce se budete muset více snažit, abyste vypadali k světu. Podle výsledků různých studií ztrácejí po třicítce muži v průměru 3–5 % svalové hmoty za každých deset let, ale první známky toho se objeví právě po čtyřicítce. U žen, které mají obecně svalů méně než muži, což je dáno fyziologicky, změny také probíhají, ale pomaleji a s menší výrazností.
4. Mění se hormony
Kolem 40. roku života startuje také ubývání pohlavních hormonů, u mužů především testosteronu a u žen estrogenu. To může ztěžovat spánek, hubnutí, způsobovat podrážděnost, zmatenost, úzkost, snižovat libido nebo ubírat motivaci k pohybu.
5. Řídnou vlasy
Běžně ztrácíme asi 50–100 vlasů denně, ty ale přirozeně dorůstají, takže to není vidět. Po čtyřicítce ale nastává jiná situace, růst nových vlasů totiž trvá déle a déle a neustále se zpomaluje, asi jako většina pochodů v těle. Nejvíce si toho začnete všímat zhruba kolem padesátky.
6. Zhoršuje se vitalita mozku
Od 40. let věku se rovněž začnou zhoršovat poznávací funkce mozku, jako je paměť, myšlení, slovní zásoba, rychlost reakcí a další, a to asi o 3,6 % za rok.
7. Buňky chřadnou
Ve 40 letech se zahajuje proces známý jako Age Associated Cellular Decline neboli S věkem spojený buněčný úpadek, jinými slovy úbytek mitochondrií, které v buňkách produkují energii. To znamená, že buňky se neobnovují tak rychle, jak tomu bylo doposud, což se začíná zrychlovat, když vstoupíte do 60. roku věku. To postupně snižuje schopnost podávat optimální výkony ve všech životních oblastech a narušuje fungování všech tkání a orgánů. Může se to projevovat různě, od únavy až po oslabení imunitního systému.
Jak na to všechno reagovat
To všechno může znít poněkud děsivě, pravdou ale je, že pokud čtyřicítku uchopíte za správný konec, její důsledky vůbec děsivé být nemusí. Jen se budete muset ve všem o něco více snažit, protože tělo zkrátka začíná reagovat pomaleji. Doporučení jsou ale pořád stejná: preferovat skutečné, kvalitní a nutričně hodnotné potraviny, dodržovat pitný režim, pravidelně se hýbat, dostatečně spát, být aktivní i myšlenkově a luštit, číst, hrát společenské hry, stýkat se s rodinou a přáteli, zkrátka neusínat na vavřínech. Především to nepřehánět s prací, nestresovat se a chovat se k sobě ohleduplně. S takovým životním přístupem si na vás čtyřicítka nepřijde a dokážete z ní vytěžit jen to nejlepší.
Zdroj: eatthis.com, bestlifeonline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál