Hormonální změny, jimiž v těhotenství prochází ženské tělo, mohou zapříčinit řadu více či méně příjemných novinek, na něž budoucí maminka doposud vůbec nebyla zvyklá. Jednou z nich je i těhotenská cukrovka. Co byste o ní měly vědět?
Důsledkem hormonálních změn může být v těhotenství cukrovkou ohrožena i zdravá žena. Protože nastávající maminka vůbec nemusí poznat, že je něco špatně, vystavuje gynekolog každé těhotné mezi 24.–28. týdnem těhotenství žádanku na provedení zátěžového testu na cukrovku (orální glukózový toleranční test oGTT, glykemická křivka).
Co má odhalit oGTT
Účelem vyšetření je ověřit, zda glykémie (hladina cukru v krvi nalačno) nepřesahuje hodnotu 5,1 mmol/l a posléze zda hladina cukru v krvi hodinu a dvě po vypití nápoje se 75 g glukózy nestoupá nad hodnoty 10 mmol/l a 8,5 mmol/l. Pokud je některá z uvedených hodnot přesažena, naznačuje to těhotenskou cukrovku (gestační diabetes), kterou je třeba léčit, protože ohrožuje zdraví matky i dítěte. Pokud glykémie přesáhne normální hodnotu už při krevních testech prováděných v prvním trimestru těhotenství, absolvuje pacientka oGTT bezprostředně poté.
Proč gestační diabetes vzniká
Při cukrovce v těhotenství je vlivem hormonů tvořených rostoucí placentou oslabována funkce hormonu inzulinu. Ten ztrácí schopnost udržet hladinu cukru v krvi na normálních hodnotách, ta stoupá, což lékař pozná podle testu krve, někdy moči. Žena může podezření na gestační diabetes pojmout maximálně z toho, že má větší žízeň než obvykle, jiné symptomy neexistují. K těhotenské cukrovce jsou náchylnější ženy s obezitou nebo rodinnou anamnézou, její vznik může podpořit i nadměrná konzumace sacharidů.
Jak nemoc ohrožuje matku a dítě
Cukr, jehož množství v krvi není regulováno inzulinem, se z krevního oběhu matky skrze placentu dostává do krevního oběhu dítěte a ukládá se do jeho tukových zásob. Následkem je nepřirozeně rychlý růst, týkající se i orgánů, a vyšší porodní hmotnost. Navzdory zvětšování ale plod může trpět zpomaleným vývojem a po porodu jej může přepadnout hypoglykemický šok, protože se mu najednou nedostává cukru, na jehož příjem byl zvyklý.
Jak probíhá léčba
Zásadní jsou režimová opatření spočívající v úpravě jídelníčku a pohybového plánu. Těhotná je také vybavena glukometrem, aby si mohla měřit hladinu cukru v krvi a kontrolovat, jak nastavený režim (ne)zabírá.
Maminky s cukrovkou se nemusí obávat žádných přísných diet, změny vycházejí z klasického racionálního stravování. Základem je omezit příjem sacharidů (v první řadě ubrat na přílohách typu brambory, rýže, těstoviny) a potravin s vysokým glykemickým indexem: jde především o sladkosti, polotovary, cokoliv smaženého nebo průmyslově zpracovaného, o pokrmy se škrobem a bílou moukou. Neměly by se pít ovocné šťávy a džusy, ovoce je nutné přijímat s rozmyslem, ne více než kus nebo hrst denně.
Důležitý je příjem kvalitních bílkovin (luštěniny, vejce, ryby, bílé maso), zdravých tuků (ořechy, semínka, avokádo, tučné ryby) a vlákniny (zelenina, luštěniny). Taková úprava stravy mnohdy zvládne udržet optimální hladinu cukru v krvi i bez léků, případně je těhotným předepsána medikace s účinnými látkami metformin nebo inzulin.
Nutné také je se pravidelně hýbat: ideální je chůze a jemné posilování, pokud nejste zvyklé být pohybově aktivní, poraďte se s lékařem. Po porodu se obvykle situace sama srovná, vyplácí se však stále dodržovat režimová opatření, protože těhotenská cukrovka už navždy zvyšuje riziko cukrovky typu 2.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne
Těhotenství přináší radost, očekávání a také mnoho změn v těle. Budoucí matky se v tomto období snaží být co nejšetrnější a nejopatrnější k sobě i k nenarozenému miminku. Nabízí se obrátit pozornost při...
Čtěte dál