Třicítka představuje pomyslný předěl ještě poměrně bezstarostného mládí a skutečné dospělosti. Přichází čas, kdy se vychovávají děti, upevňují vztahy i postavení v práci. Není divu, že řadu lidí může tento věk děsit, když s ním navíc souvisejí určité změny, které se dějí v těle. O které změny se jedná a máte se jich obávat?
S příchodem třicátého roku věku se toho v životě i těle mnoho mění. Změna ale nesignalizuje něco špatného, jak se mnozí z nás podvědomě domnívají, změny mohou být i k lepšímu nebo zkrátka jen změní situaci, aniž by jí přiřkly znamínko pozitivity či negativity. Z hlediska emocionálního získávají třicátníci vyšší zralost, což vede k většímu klidu, rozhodnosti i sebejistotě. Ve věci fyzické nemusí být všechny změny žádoucí, nejsou ale vyloženě špatné. Co se tedy s tělem nástup třicítky provede?
1. Zpomaluje se metabolismus
S věkem přirozeně ubývá svalstva, což začíná právě se třicítkou. I když to nemusí být na první pohled patrné, důsledkem toho dochází ke zpomalení metabolismu. To znamená, že tělo hůře spaluje energii z potravin a tedy se může stát, že pokud nepřidáte na pohybu a budete se stravovat stejně, začnete nabírat. Při volbě kvalitních a zdravých potravin a za pravidelné fyzické aktivity ale k ničemu takovému dojít nemusí – jen je třeba si všímat svého těla, hlídat se a být pozorný k signálům, které vysílá.
2. Změny cyklu
Zejména ženské pohlavní hormony, estrogen a progesteron, začínají po třicítce postupně ubývat, což se může (ale nemusí) projevit změnami v menstruačním cyklu – někdy je slabší, jindy silnější, zpravidla se ale nejedná o nic závažného. Pokud jsou změny výraznější, poraďte se se svým gynekologem, abyste se ujistily, že je všechno tak, jak má být.
3. Klesá šance na přirozené otěhotnění
V souvislosti se změnami cyklu může být pro ženu po třicítce stále těžší otěhotnět. Doba se ale posouvá a tak dnes platí, že kdo řeší první těhotenství do 35. let věku, nemusí se ničeho obávat. Po pětatřicítce už stoupá riziko spontánního potratu, dědičných anomálií, případně vůbec potíží s přirozeným otěhotněním – je to ale jen kvůli vyššímu věku a pokud jste zdravé a nemáte žádné obtíže, můžete i po pětatřicítce počít a bez problémů porodit. Není proto třeba se děsit dopředu.
4. Úzkosti a deprese
Hormonální výkyvy se neprojeví jen na změnách cyklu, mohou zasáhnout i psychiku a dát o sobě vědět častějšími úzkostmi zvyšujícími riziko deprese. U mnohých může situaci podnítit i skutečnost, že podle vlastních představ nedosáhli toho, čeho do třiceti dosáhnout chtěli. Důležité je takové stavy neignorovat a v případě, že vám začínají přerůstat přes hlavu, kontaktovat odborníka, s nímž si o všem, co vás trápí, budete moci popovídat.
5. Horší kvalita pokožky
Po třicítce také mohou být více vidět vrásky, což je dáno přirozeným ubýváním kolagenu, důsledkem čehož pokožka postupně ztrácí svou pružnost a flexibilitu. Je pro ni stále těžší vyrovnat se s různými vlivy, mohou se objevit i potíže, s nimiž jste dosud neměli zkušenost. Je důležité nepropadat panice a věnovat pokožce péči, kterou zasluhuje. Pokud si nevíte rady, poraďte se podle potřeby s dermatologem nebo kosmetičkou. Ti poradí, jak se o pleť starat a jaké produkty vám budou v tomto věku nejvíce svědčit.
Proč nevěšet hlavu
I když to všechno může znít hrůzostrašně, pokud žijete zdravě, správně se stravujete, pravidelně se hýbete, nezanedbáváte spánek a relaxaci, nic z popsaného se u vás nemusí projevit razantně, spíše jen velmi slabě a tak, že to třeba ani nepocítíte. Důležité je přistupovat k sobě s tolerancí a respektem, stejně, jako přistupujeme k našim blízkým, všímat si sebe a pečovat o sebe, a změny, které probíhají, vnímat jako něco přirozeného, s čím stejně nic nenaděláme, a proto nemá smysl se tím zatěžovat. Řešme to, co vyřešit můžeme, a netrapme se tím, co není v našich silách ovlivnit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Těhotenská cukrovka: Komu hrozí, jak se diagnostikuje a jak se léčí
Hormonální změny, jimiž v těhotenství prochází ženské tělo, mohou zapříčinit řadu více či méně příjemných novinek, na něž budoucí maminka doposud vůbec nebyla zvyklá. Jednou z nich je i těhotenská cukrovka....
Čtěte dál
Neznáte svou krevní skupinu? Velká chyba! Dozvíte se z ní mnohé o sobě i o svém zdraví

Doplňky s omega-3 kyselinami by mohly snížit počet předčasných porodů, tvrdí australští vědci

Projevy nízké hladiny testosteronu u mužů a způsoby, jak jeho množství zvýšit

Mykózy: nepříjemné svědění, které trápí mnoho žen, má známé příčiny

Ženy by pohybovou aktivitu měly přizpůsobit své periodě. Jakými pravidly se řídit?

Brnění, otoky, křeče. Jak zdraví vašich chodidel ovlivňuje jiné části těla?

Streptokok: bakteriální infekce, která komplikuje život těhotným a nenarozeným dětem

Jedno z nejčastějších dětských onemocnění vás může v dospělosti ohrozit

První pomoc pro oteklé kotníky. Co vám poskytne rychlou úlevu?

Menstruační cyklus a fáze Měsíce. Existuje mezi nimi spojitost?
