Třicítka představuje pomyslný předěl ještě poměrně bezstarostného mládí a skutečné dospělosti. Přichází čas, kdy se vychovávají děti, upevňují vztahy i postavení v práci. Není divu, že řadu lidí může tento věk děsit, když s ním navíc souvisejí určité změny, které se dějí v těle. O které změny se jedná a máte se jich obávat?
S příchodem třicátého roku věku se toho v životě i těle mnoho mění. Změna ale nesignalizuje něco špatného, jak se mnozí z nás podvědomě domnívají, změny mohou být i k lepšímu nebo zkrátka jen změní situaci, aniž by jí přiřkly znamínko pozitivity či negativity. Z hlediska emocionálního získávají třicátníci vyšší zralost, což vede k většímu klidu, rozhodnosti i sebejistotě. Ve věci fyzické nemusí být všechny změny žádoucí, nejsou ale vyloženě špatné. Co se tedy s tělem nástup třicítky provede?
1. Zpomaluje se metabolismus
S věkem přirozeně ubývá svalstva, což začíná právě se třicítkou. I když to nemusí být na první pohled patrné, důsledkem toho dochází ke zpomalení metabolismu. To znamená, že tělo hůře spaluje energii z potravin a tedy se může stát, že pokud nepřidáte na pohybu a budete se stravovat stejně, začnete nabírat. Při volbě kvalitních a zdravých potravin a za pravidelné fyzické aktivity ale k ničemu takovému dojít nemusí – jen je třeba si všímat svého těla, hlídat se a být pozorný k signálům, které vysílá.
2. Změny cyklu
Zejména ženské pohlavní hormony, estrogen a progesteron, začínají po třicítce postupně ubývat, což se může (ale nemusí) projevit změnami v menstruačním cyklu – někdy je slabší, jindy silnější, zpravidla se ale nejedná o nic závažného. Pokud jsou změny výraznější, poraďte se se svým gynekologem, abyste se ujistily, že je všechno tak, jak má být.
3. Klesá šance na přirozené otěhotnění
V souvislosti se změnami cyklu může být pro ženu po třicítce stále těžší otěhotnět. Doba se ale posouvá a tak dnes platí, že kdo řeší první těhotenství do 35. let věku, nemusí se ničeho obávat. Po pětatřicítce už stoupá riziko spontánního potratu, dědičných anomálií, případně vůbec potíží s přirozeným otěhotněním – je to ale jen kvůli vyššímu věku a pokud jste zdravé a nemáte žádné obtíže, můžete i po pětatřicítce počít a bez problémů porodit. Není proto třeba se děsit dopředu.
4. Úzkosti a deprese
Hormonální výkyvy se neprojeví jen na změnách cyklu, mohou zasáhnout i psychiku a dát o sobě vědět častějšími úzkostmi zvyšujícími riziko deprese. U mnohých může situaci podnítit i skutečnost, že podle vlastních představ nedosáhli toho, čeho do třiceti dosáhnout chtěli. Důležité je takové stavy neignorovat a v případě, že vám začínají přerůstat přes hlavu, kontaktovat odborníka, s nímž si o všem, co vás trápí, budete moci popovídat.
5. Horší kvalita pokožky
Po třicítce také mohou být více vidět vrásky, což je dáno přirozeným ubýváním kolagenu, důsledkem čehož pokožka postupně ztrácí svou pružnost a flexibilitu. Je pro ni stále těžší vyrovnat se s různými vlivy, mohou se objevit i potíže, s nimiž jste dosud neměli zkušenost. Je důležité nepropadat panice a věnovat pokožce péči, kterou zasluhuje. Pokud si nevíte rady, poraďte se podle potřeby s dermatologem nebo kosmetičkou. Ti poradí, jak se o pleť starat a jaké produkty vám budou v tomto věku nejvíce svědčit.
Proč nevěšet hlavu
I když to všechno může znít hrůzostrašně, pokud žijete zdravě, správně se stravujete, pravidelně se hýbete, nezanedbáváte spánek a relaxaci, nic z popsaného se u vás nemusí projevit razantně, spíše jen velmi slabě a tak, že to třeba ani nepocítíte. Důležité je přistupovat k sobě s tolerancí a respektem, stejně, jako přistupujeme k našim blízkým, všímat si sebe a pečovat o sebe, a změny, které probíhají, vnímat jako něco přirozeného, s čím stejně nic nenaděláme, a proto nemá smysl se tím zatěžovat. Řešme to, co vyřešit můžeme, a netrapme se tím, co není v našich silách ovlivnit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů
Klimakterium, známé také jako menopauza, je přirozenou fází života ženy, která obvykle nastává okolo 45. a 55. roku života. Tento přechod je charakterizován postupným útlumem činnosti vaječníků a ukončením...
Čtěte dál