Perorální užívání antikoncepčních pilulek je oblíbenou a rozšířenou metodou prevence otěhotnění. Nežádoucí účinky jsou běžné a liší se od člověka k člověku. Jaké nepříjemnosti vás mohou potkat?
Hormonální antikoncepce v podobně pilulek, jež ženy užívají ústy, funguje tak, že brání tělu produkovat vajíčka, tzv. ovulaci, což znamená, že spermie nemají co oplodnit a tím pádem nemůže dojít k otěhotnění. Na druhé straně je lékaři předepisují i pro pomoc od nepravidelné, bolestivé nebo silné menstruace, endometriózy, akné nebo premenstruačního syndromu.
Proč se vedlejší účinky objevují
Vedlejší účinky antikoncepce jsou důsledkem skutečnosti, že tyto pilulky ovlivňují v těle ženy normální hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Obvykle trvají pouze po dobu, po níž si organismus na novou situaci zvyká, tedy přibližně dva až tři měsíce. Pokud přetrvávají a jsou nepříjemné až obtěžující, je na místě poradit se s gynekologem o výměně za jinou značku pilulek nebo o vyzkoušení jiných metod antikoncepce (vaginální kroužky, náplasti na kůži, injekce, nitroděložní tělíska nebo podkožní implantáty – ty nejsou v současnosti v Česku dostupné).
Jak mohou vypadat
Konkrétní vedlejší účinky se mezi jednotlivci značně liší a různé pilulky tak mohou vyvolávat různé vedlejší účinky. Které patří mezi nejběžnější?
1. Špinění mezi menstruacemi
Slabé krvácení nebo hnědý výtok mezi menstruacemi je nejčastějším vedlejším účinkem užívání antikoncepčních pilulek. Příčinou je fakt, že se tělo přizpůsobuje měnícím se hladinám hormonů a děloha se srovnává s tenčí výstelkou. Zmírnění nebo zabránění může napomoci užívání pilulek každý den a ve stejnou hodinu.
2. Nevolnost
U někoho může samotné užití pilulky spustit mírnou nevolnost, ta však obvykle rychle odezní. Pomoci může polykání s jídlem nebo před spaním.
3. Citlivost prsů
Situaci může zlepšit užívání podpůrné měkké podprsenky neomezující prsní tkáň, respektive ji zbytečně nestlačující a nestahující. Společně se zvýšenou citlivostí mohou hormony v pilulce způsobit i zvětšení prsů. Pokud jsou změny velikosti či tvaru velmi výrazné a bolesti velmi obtěžující, je na místě se poradit s gynekologem, který antikoncepci předepsal, a nečekat, až uplynou měsíce zaváděcího období.
4. Bolesti hlavy a migréna
Hormony v antikoncepčních pilulkách mění přirozené hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, což může vyvolat bolesti hlavy i migrénu. Příznaky a tíže mohou záviset na typu pilulky a dávce hormonů, jež obsahuje. Pokud ovšem migréna vzniká v souvislosti s premenstruačním syndromem, může od ní antikoncepční pilulka naopak pomoci.
5. Přibývání na váze
Ačkoliv nebyla taková tvrzení dosud potvrzena vědeckými zkoumáními, stěžují si některé ženy, že u nich zahájení užívání perorální antikoncepce vedlo k nárůstu hmotnosti. Teoreticky to možné je a to z důvodu zvýšení zadržování vody a tělních tekutin.
6. Změny nálad a libida
Protože hrají hormony důležitou roli v emocích a celkovém naladění člověka, je logické, že změny jejich hladin se na jeho rozpoložení mohou projevit. Náladovost proto v prvních měsících po nasazení hormonální antikoncepce nebývá ničím výjimečným ani neobvyklým. Podobně je to i s libidem – někdo může pocítit větší chuť na sex, i v souvislosti s vědomím, že odpadá strach z nechtěného otěhotnění, jiný může naopak zaznamenat menší touhu po intimnostech.
7. Vynechání menstruace
Vlivem hormonů v pilulkách může dojít ke změně charakteru menstruace – ta může být kratší nebo delší, slabší nebo silnější. Antikoncepce by ovšem vést k úplnému vynechání menstruace. Pokud se menstruace hodně zpozdila a nechce přijít, kontaktujte pro všechny případy svého gynekologa nebo lékaře, který vám antikoncepci předepsal.
8. Jiný vaginální výtok
Změny se mohou dotknout i vaginálního výtoku – ať už jeho množství nebo charakteru. Změny množství škodit nemusejí, s vaginální suchostí může pomoci dostatečná lubrikace při sexu. Významné změny barvy nebo zápachu ovšem mohou odkazovat k infekci a vyžadují konzultaci s lékařem.
Zdroj: medicalnewstoday.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů
Klimakterium, známé také jako menopauza, je přirozenou fází života ženy, která obvykle nastává okolo 45. a 55. roku života. Tento přechod je charakterizován postupným útlumem činnosti vaječníků a ukončením...
Čtěte dál