Podle britských vědců a expertů ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se infekce streptokoky skupiny B významně podceňuje, což má ročně na svědomí desítky dětí, které se již mrtvé narodily, nebo zemřely bezprostředně po porodu. Čím je běžná bakterie nebezpečná a jak je možné, že nám škodí, když se v našem těle přirozeně vyskytuje?
Streptokok je poměrně rozšířeným druhem bakterie, existuje dokonce sedm různých skupin. Skupina B ovšem zahrnuje jen jednoho člena a tím je druh Streptococcus agalactiae. Právě ten může těhotným i jejich dětem nepříjemně ublížit, ačkoliv se běžně vyskytuje ve vnitřnostech některých zvířat a až třetiny lidí a obvykle žádné choroby nespouští. Proč se situace mění zrovna v těhotenství?
Proč streptokok ohrožuje těhotné
Během těhotenství streptokok začíná cestovat a může se ocitnout i v jiných částech těla, z čehož právě plynou následné problémy. Jeho kroky totiž mohou směřovat do močových cest, kde může zapříčinit vznik infekce zvyšující riziko předčasného porodu, narození mrtvého dítěte, smrti novorozence nebo vzniku vrozených vad.
Streptokok se ale při svých cestách v těle těhotné ženy může dostat i přímo k plodu v děloze, na novorozence se může přenést také při porodu nebo během prvních týdnů života. V takových případech může způsobit sepsi, což je rozsáhlý zánět rozšiřující se do celého organismu. Že dítě ohrožuje na životě nemusíme dodávat.
Kolik dětí mívá běžná bakterie na svědomí
Nová zpráva vědců z London School of Hygiene & Tropical Medicine, zveřejněná přímo na stránkách WHO, již podruhé upozorňuje na hrozbu této běžné bakteriální infekce. Poprvé o ní stejný tým společně s WHO informoval už v roce 2017, kdy experti odhadli, že streptokok B má ročně na svědomí asi 150 tisíc mrtvě narozených dětí a zemřelých novorozenců.
Odborníci srovnávali rok 2017 s rokem 2020
V aktuálním dokumentu výzkumníci srovnávají tehdejší čísla s rokem 2020, kdy se nákaza celosvětově odhalila zhruba u 20 milionů těhotných a 400 tisíců novorozenců, u 40 tisíc z nich přitom zapříčinila neurologické postižení. Streptokok přispěl také k 518 předčasným porodům. Odhady počtu dětí, které se narodily mrtvé, nebo zemřely těsně po porodu, vyšly takřka totožně. Nejhorší situace přitom byla v Africe a dalších chudých zemích.
Jak se infekce léčí
Pokud se u těhotné prokáže infekce streptokokem, předepíše lékař léčbu antibiotiky. Ta sice mají zamezit přenosu na novorozence během porodu, nedokáží ale zabránit předčasným porodům ani porodům mrtvých dětí, které se streptokokovou infekcí souvisejí.
Řešení přinese až vakcinace
V reakci na závažnosti situace WHO apeluje na odborníky, aby urychlili výzkumy týkající se vakcíny, která by se ženám aplikovala už na začátku těhotenství. Výzkum probíhá již desítky let, aktuálně vědci zkoumají několik slibných experimentálních kandidátů. Při předpokladu, že by se podala 70 % těhotných, by podle autorů studie taková vakcína ročně zabránila asi 50 tisícům úmrtí a více než 170 tisícům předčasných porodů. Otázkou ovšem je, jak by k takové možnosti přistoupila dnešní společnost poblázněná odporem vůči očkování, které zachraňuje životy.
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, www.who.int
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií
Je skutečně mnoho důvodů, proč během zimy na plavání nezanevřít. Jeho zdravotní přínos totiž ani během chladných zimních měsíců nemizí. Plavání přináší mnoho benefitů pro tělo i mysl, byla by proto škoda...
Čtěte dál
Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?

Správná péče o uši – jak správně zacházet s vatovými tyčinkami?

Lichořeřišnice – účinky, využití a domácí příprava tinktury

Pravidla zdravého otužování nejen v zimním období

Vypadávání vlasů – kolik je normální a kolik už je moc?

Jak počasí ovlivňuje bolestivost kloubů a proč bolí zejména v zimě

Vše o rýmě – jak poznat zánět dutin, proč sprej do nosu není vždy výhra a jak podpořit samoléčbu?

Bělení zubů: přehledné srovnání bělení doma, přírodně a u profesionálů

Nepříjemné otoky nohou – co je jejich nejčastější příčina?

Věčně studené ruce a nohy – co za nimi stojí?

Světový den zraku – zopakujte si, jak ulevit očím při práci na počítači
