Návrat tuhých mýdel: Proč je používat a jaké jsou jejich přednosti?

Návrat tuhých mýdel: Proč je používat a jaké jsou jejich přednosti?
zdroj: Pixabay

Klasická tuhá mýdla jsou zpět a pomalu se opět vyrovnávají spotřebě mýdel tekutých. Proč je vhodné dát přednost tuhému mýdlu? V čem vyniká přírodní tuhé mýdlo a kde jinde oceníme jeho vůni a trvanlivost?

Používání tuhého mýdla má většina lidí spojené s dětstvím, kdy se jednalo o naprosto normální součást každé koupelny. Mýdlo se používalo na tělo, obličej, ale také na praní. Před mnoha lety se však jednalo o mýdla, která neměla vůni či elegantní oblý tvar. Obyčejné tuhé mýdlo s přírodní a hlavně přirozenou vůní se však vrací zpět a zažívá obrození.

Nahlédnutí do historie
Jeden z prvních a dochovaných návodů na výrobu mýdla se nachází ve sbírce řemeslných výrobních tajemstvích pocházející z 12. století. Technologie výroby mýdla v průběhu let prošla samozřejmě jistým vývojem. Za vlády Přemyslovců byla výroba mýdla doménou hospodyněk, které jej podomácku vyráběly. V roce 1464 vznikl v Praze cech mydlářů. Až o pár století později u nás vzniklo mydlářství jako řemeslo. Možná ne každý ví, že třeba staří Babyloňané nepoužívali mýdlo coby hygienický prostředek, ale jako přípravek k urychlení hojení ran. Klasické mýdlo patří mezi vůbec nejstarší rozpouštěč špíny na světě.

Funkční i stylový doplněk
Co na mýdlech oceňujeme, je to, že krásně provoní nejen naše tělo, ale i koupelnu, prádelník, šatník či třeba i cestovní zavazadlo, když se chystáme na dovolenou. Působivé jsou i obaly, které zaujmou po designové stránce. Přínosné je, že jsou v ekologických, recyklovatelných baleních. Mýdlo s mýdlenkou v koupelně je velmi pěkným a praktickým doplňkem, kdy umocňuje příjemnou atmosféru interiéru.

Výhody tuhého mýdla
Kvalitní mýdlo nabízí univerzální použití, lze tak použít na tělo i na obličej. Mezi další výhody náleží praktičnost i v rámci cestování. Nehrozí riziko vylití jako je tomu v případě různých sprchových gelů a rovněž v zavazadle nezabírá takřka žádné místo. Dalším kladem je odolnost, mýdlo vydrží jakékoli zacházení, teplotu. Pozitivní stránkou je i mnohem delší výdrž oproti tekutým přípravkům, tudíž ve finále i díky tomu ušetříte.

Důvody, proč používat přírodní mýdla
Přírodní tuhá mýdla se obejdou často bez konzervantů a umělých barviv. Jsou vyráběna z přírodních a za studena lisovaných olejů. Základ tvoří kvalitní přírodní oleje, regenerační složky, bylinky. Díky tomu jsou přírodní mýdla maximálně šetrná k pokožce a rovněž nezatěžují přírodu. Jsou vhodná i pro citlivou pokožku, neboť nepoškozují její ochranný film. Tuhá mýdla se pohybují svým pH v rozmezí od 7 do 9, čímž mají mnohem lepší ochranný efekt na pokožku.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Suchý šampon ve spreji je kosmetickou vymožeností a pro některé ženy doslova spásou, kterou ocení hlavně nyní v zimním období. Jaké výhody přináší tento moderní produkt a co je dobré vědět o aplikaci suchého...

Čtěte dál
Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat?...

Videorozhovor