Ženšen je tisíce let starý recept na zdraví a dlouhověkost. Už jste jeho účinky vyzkoušeli?

Ženšen je tisíce let starý recept na zdraví a dlouhověkost. Už jste jeho účinky vyzkoušeli?
zdroj: Adobe Stock

Tato rostlina z východní Asie obsahuje tolik zdraví prospěšných látek, že je nejpoužívanější bylinou v tradiční čínské medicíně a své nezastupitelné místo má také v ájurvédě. Cenný je hlavně šedožlutý kořen, který je nejsilnějším adaptogenem vůbec.

Vzácnější než zlato
Ženšen pravý, nebo také korejský ženšen roste 5 až 7 let. Teprve poté se sklízí a zpracovává. Důležitý je kořen podobný mrkvi, který dosahuje délky maximálně 20 cm a má šedožlutou barvu. Suší se a následně zpracovává do podoby extraktu nebo kapslí, které se prodávají po celém světě. V původní medicíně se využívá přímo sušený kořen. Dříve měl větší hodnotu než cihla zlata. Pochází z východní Asie, kde má ideální podmínky pro růst. Potřebuje mírné klima, střídání čtyř ročních období a v létě dostatek vlhkosti. Vzhledem ke své citlivosti na klimatické změny není prakticky možné ho pěstovat jinde. Ve volné přírodě se nachází jen velmi ojediněle a jeho sběr je zakázaný.

Zázrak přírody
Kořen ženšenu obsahuje látky, které jsou nápadně podobné buňkám v lidském těle. Díky tomu bakterie nenapadají tělo, ale obalí se kolem jednotlivých složek ženšenu a následně se přirozeně vyloučí spolu s močí. Zabrání tak případným infekcím. Obsahuje mimořádně velké množství vitamínu A a B6, minerály, aminokyseliny, silice a antioxidanty. Mezi nejdůležitější látky, které ženšen činí tak jedinečnou rostlinou, patří saponiny, též nazývané jako ginsenosidy. Jsou velmi vzácné, ale zde je jich přítomno přibližně 70 druhů. Přirozeně posilují nervovou činnost, komplexně působí na imunitní systém a mají stimulační účinky.

Účinný adaptogen
Ženšen je nejsilnějším adaptogenem v přírodě. To znamená, že zvyšuje odolnost a vitalitu organismu, aby byl schopen se bránit zvýšené fyzické nebo psychické zátěži. Sám o sobě v tomto případě neléčí, pouze podporuje tělo, aby situaci dokázalo samo zvládnout a zasáhnout tam, kde je třeba. A to je na něm i dalších adaptogenech tak ceněno. Pravidelně ráno se užívá extrakt, který nalijeme do vody a vypijeme. Postačí 0,5 g. Zvolit můžeme také kapsle. V tomto případě dávkujeme jednu kdykoliv během dne, spíše v dopoledních hodinách. Při očekávané zátěži příjem zdvojnásobíme.

Elixír mládí
Až 180 látek, které působí proti civilizačním chorobám, podpora imunitního systému, léčba depresí, rychlé snížení krevního tlaku. A tím výčet zdaleka nekončí. Ženšen je zázračnou bylinou, která natolik posílí tělo i mysl, že prokazatelně oddaluje stárnutí a nemoci, které jsou s ním spojené. Kromě výše zmíněného také podporuje kardiovaskulární systém, posiluje činnost srdce, slouží jako prevence infarktu, brání srážení krevních destiček, čímž je účinným prostředkem při léčbě křečových žil. Tlumí záněty, dokáže nahradit léky na alergii, tlumí únavu, podporuje paměť a soustředění.

Nežádoucí účinky jsou vzácné
Ačkoliv je většinou velmi dobře snášen, mohou se, stejně jako u ostatních bylin, po jeho požití projevit nežádoucí účinky. Mezi ně patří zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nervozita a nespavost. Při prvních příznacích bychom měli užívání ukončit a pak následně zvážit jeho užívání.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...
Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci,...

Videorozhovor