Dodržujte tyto zásady péče o rty a ani v zimě vám nezmizí krásný úsměv ze tváře

Dodržujte tyto zásady péče o rty a ani v zimě vám nezmizí krásný úsměv ze tváře
zdroj: Shutterstock

Kdo z nás by nechtěl mít krásné plné rty po celý rok? Ale jakmile nastane zimní období, neobejdeme se bez balzámu na rty. Naše rty jsou často suché, popraskané a nepříjemně pálí. Jak ale docílit zdravých, jemných, plných rtů? Bez extra péče to nepůjde, nabízíme několik ověřených tipů pro hydratované a zdravé rty.

Kůže na rtech je tenká a neobsahuje mazové žlázy, a tak si s extrémními podmínkami, které v zimě panují, není schopna poradit. Nedostatečná vlhkost v tomto období způsobuje, že naše rty jsou suché a popraskané. Pokud budete vybírat balzám na rty, měl by obsahovat bambucké máslo, kakaové máslo nebo kokosový olej, které vytváří na našich rtech přírodní bariéru a ochrání je tak před extrémními podmínkami. Naopak například kafr způsobuje vysoušení rtů, balzám na rty by také neměl být parfemovaný, nebo mít takovou příchuť, která vás láká k olizování rtů, sliny totiž rty paradoxně vysouší.

1. Používejte peeling na rty
Před tím, než si půjdete lehnout do postele, naneste kvalitní balzám na rty nebo vazelínu ve větší vrstvě. Po probuzení použijte třeba i kartáček na zuby a odstraňte šupinky odumřelé kůže. Můžete použít i peeling na rty, nejlepší jsou takové, které obsahují výtažky například z jahod nebo bobulovin, ty jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C.

Tip na domácí peeling na rty: smíchejte cukr s mandlovým olejem nebo medem, můžete přidat rozmačkané jahody nebo borůvky.

2. Důležitá je hydratace
V zimě máme mnohem menší potřebu pít. Nejen naše rty, ale i tělo trpí nedostatkem vody. Myslete na svůj pitný režim!

3. Vitamín E
Pokud si budete vybírat balzám na rty, neměl by v jeho složení chybět vitamín E. Proč je tak důležitý? Patří totiž mezi antioxidanty, ale především zvyšuje krevní cirkulaci ve vašich rtech a pomáhá regenerovat nové kožní buňky, vaše rty pak budou jemnější.

4. Chraňte rty před UV zářením
Tak jako chráníme náš obličej, neměli bychom zapomínat na rty. Především pokud jsme v zimním období na horách nebo v létě na dovolené. Při nedostatečné ochraně rtů vznikají nevzhledné opary, boláky, které jsou způsobené UV zářením. Existují speciální tyčinky, které obsahují i SPF faktor jako ochrana proti slunečnímu záření.

5. Rizikové faktory způsobující popraskané rty
Pokud zrovna nejsme v nejlepší zdravotní kondici a bereme různé léky, především retinoidy, antibiotika nebo chemoterapeutika, měli bychom našim rtům věnovat větší pozornost. Také kouření neblaze působí na naše rty, způsobuje změnu zbarvení a prohloubení vrásek v okolí rtů.

6. Líčení
Před použitím rtěnky bychom měli nejdříve použít hydratační bázi, ať už třeba ve formě balzámu, který zabraňuje vysoušení pokožky. Předtím než půjdete spát, nezapomínejte si odlíčit i rty. Ideální je na noc nanést vrstvu balzámu pro jejich regeneraci.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor