Potřebujete se zahřát? Místo svetru zkuste tyto potraviny

Potřebujete se zahřát? Místo svetru zkuste tyto potraviny
zdroj: Shutterstock

Na podzim a v zimě se přirozeně zvyšuje potřeba zahřát se, a to nejlépe zevnitř, nejen teplou bundou a čepicí. Podle tradiční čínské medicíny existují potraviny, které organismus zahřívají, ale i takové, které ho ochladí. Které to jsou?

Přidávejte koření
Existují zahřívací a ochlazující druhy potravin. Vedle nich jsou tu ještě neutrální, které můžete do jídelníčku zařazovat po celý rok v jakémkoliv množství. V zimních měsících jistě uvítáte takové, které vám přirozeně prohřejí organismus a tím poslouží i jako prevence nachlazení. Z koření je to hlavně skořice, zázvor, oregano, bazalka, rozmarýn, pepř a hřebíček. Můžete je bez omezení přidávat do pokrmů, kterým navíc přidají lahodnou chuť.

Jak je to se zeleninou?
Obecně platí, že zelenina, která roste v letní sezóně, patří do kategorie ochlazujících pokrmů. Zeleninové saláty proto raději nechte na slunné dny. Naopak vás zahřeje pórek, dýně, růžičková kapusta, česnek, cibule nebo křen. Mrkev a petržel patří mezi neutrální potraviny, nicméně pokud je přidáte do polévky, můžete se těšit, že se konečně zbavíte i studených nohou. V zimě je vhodné kombinovat neutrální a zahřívací zeleninu.

Horké nachlazení
Tradiční čínská medicína rozlišuje tzv. horké a studené nachlazení. K tomu horkému dochází zejména časně na podzim, kdy se objevují první chladné dny. Organismus je dostatečně prohřátý z letních dnů, a pokud si při prvních sychravých dnech začnete pomáhat ještě zahřívacími potravinami, bude to pro tělo až příliš velká zátěž. Léčba tohoto typu nachlazení by neměla probíhat dalším zahříváním organismu, takže čaje vynechte. Organismus naopak potřebuje ochladit, takže zařaďte typicky letní potraviny.

Čemu se vyhnout?
Jestli chcete zahřát organismus, obloukem se vyhněte alkoholu, kávě, rafinovanému cukru, tropickému ovoci, ale i minerální vodě. S přemírou zahřívacích potravin by měli být opatrné osoby s vysokým krevním tlakem, trpící na migrény, nespavostí, ale také ženy v období menopauzy. Pamatujte, že pouze potraviny problém nevyřeší. Alespoň někdy je vhodné místo nich zařadit pohyb, který rovněž pomůže s prokrvením organismu a hlavně studených končetin.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor