Na trhu je k dostání mnoho produktů, především čisticích mlék, gelů a tonerů, které hlásají, že kromě jiného dokáží nastolit rovnováhu vaší pleti. Co to ale znamená? Proč je pH pokožky tak důležité a jak ovlivňuje zdraví a vzhled pokožky? Pojďme společně nahlédnout pod pokličku tohoto důležitého faktoru.
Definice pH pokožky a jeho „rovnováha“
pH stupnice se měří na škále od 0–14 a udává, jak moc je daná látka či směs kyselá, zásaditá, nebo neutrální. Pokožka, respektive kůže, jako největší orgán těla, funguje nejlépe, pokud dosahuje ideálního prostředí, speciálně pokud jde o pH. Zdravá pokožka má již od dětství mírně kyselé pH (v rozmezí 4,5–5,5), to hraje důležitou roli v ochraně před negativními vlivy prostředí. Pro správnou funkci pokožky je esenciální především pot a maz, které jsou součástí hydrolipidního filmu – dříve byl také nazýván kyselý plášť pokožky.
Jak můžeme zjistit, zda je naše pH ideální?
Bohužel není na trhu přístroj, který by nám dokázal zjistit pH pokožky, lze to jen v laboratořích. To, zda je naše pH pokožky v pořádku, zjistíme pouze ze symptomů – často je to začervenání, akné, pokožka se olupuje, pne. Dalším důležitým faktem je, že pH pokožky se mění s věkem. Novorozenci mají pH okolo 6, asi tak po měsíci se okyseluju a dostává na hodnotu 5–5,5. Proto je velmi důležité používat pro novorozence vhodnou kosmetiku, tak aby nedošlo k poškození jejich pokožky, která není ještě zcela vyvinutá. Naopak po padesátém roce života pH opět stoupá a je neutrální, má hodnotu 7. pH je dáno i pohlavím – muži mají zvýšenou produkci mazu a potu a s tím souvisí větší výskyt volných mastných kyselin a mléčných kyselin, které snižují pH pokožky, které je většinou pod 5. Při výběru vhodné kosmetiky bychom měli mít v patrnosti, jak stav naší pokožky, tak i jak ovlivňuje naší pleť věk.
pH jako ochranný štít
Pokud dojde k narušení ochranného kožního filmu, např. používáním nevhodných mycích prostředků nebo příliš častým mytím, zapařením, kožními onemocněními, atd., pH pokožky se začne přibližovat k neutrálnímu. Toto pH je pak vhodným prostředím pro množení patogenních mikroorganismů a dalšímu poškození funkcí kůže. Dochází pak k zánětům, pokožka svědí, pne, je podrážděná. Pokud dojde k narušení kyselého pláště pokožky používáním klasického mýdla obsahujícího alkalické složky (hodnota pH u běžného mýdla je zhruba 12), trvá obnova na hodnotu pH 5,5 u zdravého jedince zhruba tři hodiny, u dětí a starších lidí je tato doba ještě delší. Ke změně kožního filmu přispívá i častější mytí obyčejnou vodou. Ta má neutrální pH a při častém působení dokáže nepříznivě měnit i pH naší pokožky. Proto se v současné době rozšířilo používání ať už micelárních vod, které by měli mít pH blízké 5, nebo různých tonerů, tonik, která mají tu vlastnost, že dokáží obnovit pH pokožky a téměř okamžitě připraví tak pleť na použití pleťových krémů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
