Protivný puchýř. Kapsa s tekutinou ležící mezi horními vrstvami kůže. Může být oteklý, bolet, štípat a znepříjemňovat chůzi. Právě on je ale naším častým společníkem na letních výletech, výšlapech a dovolených. čím vším si ho můžeme způsobit?
I když puchýř je obecně vnímán jako záležitost negativní – protože omezuje v běžném fungování, bolí a nevypadá pěkně – ve skutečnosti nám pomáhá. Tvoří se totiž na poslední horní vrstvě kůže zvané epidermis a jeho účelem je chránit před poškozením kožní vrstvy nacházející se vespod.
Ochrana hlubších vrstev pokožky
Puchýř tak zastavuje další poškození a poskytuje tkáni čas na zotavení. V závislosti na tom, kde a jak vznikne, může být naplněn plazmou, krví, hnisem nebo vodou. I když se může zdát lákavé jej propíchnout a třeba i vystřihnout, neměli bychom to dělat, protože spodní vrstvy pokožky by tím přišly o ochranu před infekcemi.
Proč vznikají
Puchýře může vyvolat celá řada aktivit, a dokonce i onemocnění.
1. Tření
Jednou z nejčastějších příčin bývá opakované tření – například při práci s lopatkou (mozoly), při hře na hudební nástroj nebo v nových a neprošlápnutých nebo špatně padnoucích botách. Takové puchýře se objevují na rukou či nohách, kde k tření dochází nejčastěji, a nejvíce se jim daří při vysokých teplotách a vlhku – proto je například zapařené prostředí boty ke vzniku puchýře doslova ideální.
2. Kontakt s chemikálií
Jako kontaktní dermatitida se puchýře objevují i v reakci na expozici nějaké chemikálii v kosmetických a dalších přípravcích.
3. Prasknutí cévy
Pokud v blízkosti povrchu kůže praskne malá céva, může krev prosáknout do mezer mezi vrstvami kůže a způsobit vznik puchýře naplněného krví.
4. Onemocnění
Puchýře mohou být i příznakem onemocnění jako jsou různé vyrážky nebo ekzémy. Patří sem neštovice, herpes neboli opar, různé dermatitidy a další onemocnění kůže.
Jak je léčit
Většiny puchýřů se naštěstí dovedete zbavit sami, bez zásahu lékaře. Jak nová kůže pod ním roste, tekutina pomalu mizí, horní vrstva kůže vysychá a postupně se odlupuje. Hojivé procesy podpoříte, když puchýř schováte pod náplast nebo obvaz, které minimalizují další tření a ochrání puchýř před poškozením a potenciálním proniknutím infekce do nechráněné narušené pokožky. Pokud puchýř praskne, nechte tekutinu odtéct, potom celé místo umyjte vodou a mýdlem, osušte a zalepte. Volnou kůži neodstřihávejte. Puchýře naplněné krví mohou více bolet, úlevu poskytnou ledové obklady. Jinak platí stejné zásady jako v případě puchýře vzniklého třením.
Jak jim předejít
Přestože puchýře jsou bolestivou nepříjemností, obvykle nepředstavují žádné zdravotní problémy. Dodržováním několika základních pravidel navíc můžete jejich vzniku hravě zabránit. Důležité je používat dobře padnoucí obuv, čisté ponožky a dodržovat hygienu. Tím minimalizujete riziko tření a zapaření. Pro snížení vlhkosti můžete také používat speciální funkční ponožky, které vlhkost pohlcují. Nové boty byste před plným užíváním měli také několikrát řádně prošlápnout. Tření můžete zmírnit i pomocí náplastí, různých bandáží a speciálních vložek. Co se týče rukou, tak kde to jde, noste rukavice, a při sportech jako je vzpírání nebo „pole dance“ či veslování používejte magnezium, které snižuje tření a pohlcuje vlhkost.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Noční buzení, lapání po dechu, únava a podrážděnost. Symptomy jedné záludné nemoci
Spánková apnoe je vážná porucha, kdy dochází k opakované zástavě dechu během spánku. Syndrom spánkové apnoe je nejčastější příčinou nadměrné únavy a tendencí ke spavosti během dne. Příčinou bývá nejčastěji...
Čtěte dál
Vhodnou stravou lze předejít tvorbě hemoroidů a případně podpořit jejich léčbu. Co konkrétně pomáhá?

Restorativní jóga nabízí hluboký odpočinek v krátkém čase. Najděte harmonii v zastavení se

Jak zklidnit roztěkanou mysl? Inspiraci hledejte v józe!

Klimatizace: Jak ji správně nastavit a jak předejít angíně, ztuhlým zádům nebo suchým očím?

Způsoby, jak se zbavit otravných aftů pomocí prostředků, které máte doma
Dušená cuketa s čočkou a sýrem halloumi

Lehký a osvěžující jídelníček pro horké letní dny

Sezónní úroda: Jak skladovat plody, aby dlouho vydržely?

Kosmetika minimalisticky: bez čeho se na dovolené obejdete a jak vše skladně zabalit?

Čokoládový termix s ostružinami

Srpen jako měsíc úrody: jak probíhaly oslavy dožínek?
