Přírodní repelenty i účinné prostředky pro léčbu hmyzího štípnutí

Přírodní repelenty i účinné prostředky pro léčbu hmyzího štípnutí
zdroj: Shutterstock

Komáři, včely, vosy, různé mušky a brouci, kteří si brousí zuby na naši kůži. Ti všichni nám kazí letní pohodu a znepříjemňují ji bolestí, otoky a svěděním, které způsobují jejich kousnutí, bodnutí nebo štípnutí. Jak se před nimi chránit a jak je léčit?

Proč vlastně kůže po kousnutí nebo štípnutím hmyzem reaguje otokem, bolestivostí, svěděním, horkostí nebo vyrážkou? Hmyz totiž za sebou zanechává buď sliny, nebo trochu jedu, které náš imunitní systém idenfitikuje jako útočníky. V reakci na to začne uvolňovat histamin, což vede k obranné reakci způsobující svědění a další známé symptomy.

Štípance neškrábejte, raději je nasliňte
Odolejte pokušení škrábat si postižené místo, výsledkem by mohlo být uvolnění bakterií a zanešení infekce. Místo toho si postiženou oblast jako první pomoc nasliňte. Naše sliny totiž obsahují lysozym, což je enzym, který má silné antibakteriální účinky.

Jaké další tišící prostředky najdete doma?

1. Ledový obklad
Nízká teplota znecitliví pokožku, což poskytne sice krátkodobou, ale okamžitou úlevu. Zabalte ledový nebo gelový pytlík do ručníku, přiložte na postižené místo a chlaďte asi 10 minut. Podle potřeby opakujte.

2. Ovesné vločky
Ovesné vločky mají protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, které umí rychle ulevit od svědění. Smíchejte v misce díl ovesných vloček s dílem vody a nechte chvíli odstát. Silnou vrstvu směsi poté naneste na podrážděnou kůži. Nechte působit asi 10 minut, poté opláchněte čistou studenou vodou a podle potřeby opakujte.

3. Aloe vera
Gel z Aloe vera má protizánětlivé účinky, které zmírňují svědění a bolestivost a mohou pomoci předejít případné infekci z hmyzího štípnutí. Díky přirozeným antiseptickým vlastnostem navíc pomáhá obnovovat přirozený stav pokožky. Pokud máte rostlinku doma, uřízněte list a gel vytlačte přímo na postižené místo. Nechte oschnout a poté opláchněte. Opakujte několikrát denně. Stejné množství gelu můžete také smíchat se stejným množstvím kurkumy a vzniklou pastu nanést na postiženou oblast. Nechte působit půl hodiny, poté opláchněte studenou vodou a opakujte podle potřeby 2krát nebo 3krát denně.

4. Jedlá soda
Dalším pomocníkem je jedlá soda, která neutralizuje kyseliny a zklidňuje zarudnutí, svědění a štípání. Čajovou lžičku sody smíchejte s trochou vody do vzniku pasty. Tu naneste na postiženou oblast, nechte 15 minut působit a poté omyjte. Opakujte dvakrát denně po dobu 2–3 dnů. Jedlou sodu nikdy nepoužívejte na otevřené rány.

5. Jablečný ocet
Kyselá octová povaha snižuje pálení, dezinfikuje a chrání před rizikem infekce. Smíchejte 2–3 lžičky octa se stejným množstvím vody, namočte do směsi kapesníček, položte na bod vpichu a nechte působit 10–15 minut. Po dobu 2–3 dnů opakujte 2–3krát denně.

6. Med
Antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zklidňovat zánět, bolest a svědění. To vše nabízí med, který navíc urychluje regenerační procesy. Na omyté kousnutí hmyzem naneste vrstvu medu, nechte několik hodin působit a poté smyjte. Opakujte dvakrát denně 2–3 dny. Případně můžete vzít zase na pomoc kurkumu a smíchat ji s medem ve stejném poměru do vzniku pasty. Naneste na postiženou oblast, nechte 20–30 minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte jednou nebo dvakrát denně.

7. Heřmánek
Zklidňují pokožku, zmírňují svědění, snižují zánět a podporují hojení. To vše svedou jedinečné vlastnosti heřmánku. Připravte si 2 šálky heřmánkového čaje a nechte jej vychladnout v lednici. Do studeného čaje namočte žínku a přiložte na místo vpichu na dobu 10 minut. Opakujte několikrát denně po několik dní.

8. Aspirin
Pro rychlé potlačení zánětu a bolesti pocházejících z hmyzího kousnutí můžete zkusit také aspirin. Ten neutralizuje oblast vpichu a podpoří rychlé zotavení. Jeho silné protizánětlivé účinky navíc účinně potlačují otoky a záněty. 1–2 tablety aspirinu namočte v malém množství vody a vytvořte pastu. Naneste ji na postiženou oblast a nechte působit 20–30 minut. Poté omyjte vlažnou vodou a podle potřeby opakujte.

Upozornění: Pokud máte příznaky možné alergické reakce, jako je výrazné otékání, svědění, vyrážka, nízký krevní tlak a potíže s dechem, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se chránit
Je samozřejmě důležité vědět, jak problém vyřešit, když nastane. Stejně důležité je ale vědět, jak mu předejít. Jak se tedy před hmyzem účinně chránit a vyhnout se přitom repelentům na bázi chemie? Pomoci mohou rostlinné éterické oleje neboli silice. Ty totiž rostliny přímo vytváří, aby samy sebe ochránily před dotěrným hmyzem. A stejně mohou posloužit i nám lidem. Účinný je zejména tea tree oil, eukalyptus, citronela a levandule. Když smícháte pár kapek těchto silic s olivovým nebo kokosovým olejem, získáte účinný přírodní repelent proti všemožnému hmyzu. Levandulovou silici můžete jako jednu z mála na kůži aplikovat neředěnou, protože ji nedráždí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kosmetika minimalisticky: bez čeho se na dovolené obejdete a jak vše skladně zabalit?

Kosmetika minimalisticky: bez čeho se na dovolené obejdete a jak vše skladně zabalit?

Letní dovolená je příležitost ke koupi kosmetiky, kterou jste chtěli už dávno vyzkoušet. Poskytuje totiž dobrý důvod k tomu, abyste si zabalili menší balení produktů. Získáte tak zároveň prostor a čas...

Čtěte dál
Zatočte s celulitidou – jak si pomoci stravou k hladké kůži?

Zatočte s celulitidou – jak si pomoci stravou k hladké kůži?

Plavková sezona je v plném proudu, a ještě zdaleka nekončí. Pokud Vás trápí nevzhledné ďolíčky na stehnech a hýždích, není úplně pozdě...
Banány: podle čeho vybírat ty správné kusy?

Banány: podle čeho vybírat ty správné kusy?

Ovocný „chléb“, který chutná jen tak samotný nebo jako součást nepečených i pečených dezertů. Ve veganské kuchyni může banán dokonce...
Podléháte negativním myšlenkám? Pozor, vědci spojují chronické negativní myšlení s demencí

Podléháte negativním myšlenkám? Pozor, vědci spojují chronické negativní myšlení s demencí

Demence je souhrnný název pro řadu poruch poškozujících poznávací funkce mozku. Ty se projevují zpomalováním myšlení, rozhodování i...
Srpen jako měsíc úrody: jak probíhaly oslavy dožínek?

Srpen jako měsíc úrody: jak probíhaly oslavy dožínek?

Ačkoliv je srpen druhým prázdninovým měsícem, je obdobím poměrně náročným. I když zároveň krásným. Sklízíme plody dosavadního pěstitelského...
Přišla první letní vedra: Proč nás horko tak vysiluje?

Přišla první letní vedra: Proč nás horko tak vysiluje?

Čas trávený sluněním může být velmi unavující. Proč se vám chce spát a máte pocit, že celkově stagnujete, když vlastně jen ležíte na...
Jak účinně v těhotenství předejít tvorbě strií?

Jak účinně v těhotenství předejít tvorbě strií?

Strie jsou v období těhotenství častou a obvyklou potíží. Trpí na ně většina žen, a i když nevypadají pěkně, zdraví nadcházející maminky...
Vysoké teploty a zdravotní rizika: pozor dávejte hlavně na léky, které užíváte

Vysoké teploty a zdravotní rizika: pozor dávejte hlavně na léky, které užíváte

Letní období patří obecně mezi nejoblíbenější část roku. S létem máme spojenou zejména dovolenou, koupání, opalování a dlouhé slunečné...