Spánek je, podobně jako hubnutí, častým a oblíbeným tématem hovoru. Kolik hodin bychom měli spát, kdy je ideální uléhat a kdy naopak vstávat? I když je jasné, že spánek k celkovému zdraví nutně potřebujeme, v ostatních otázkách možná tápeme. Nová studie do problematiky vnáší více světla a tvrdí, že ideální doba spánku se odvíjí od času probuzení.
Možná jste si někde přečetli, že byste neměli spát méně než 7 hodin, a tak děláte všechno proto, abyste tento časový limit splnili. Každý večer vypnete televizi před desátou a vydáváte se do ložnice, kde dvě hodiny nemůžete zamhouřit oka a stres z toho vám nedá spát další dvě hodiny. V konečném důsledku usnete nad ránem, a protože už víte, že své hodiny naspat nezvládnete, jste z toho natolik ve stresu, že zbytek noci se budíte a s očekáváním brzkého vstávání s hrůzou kontrolujete hodiny. Tak přesně takhle by spánková rutina vypadat neměla. Jenže jak ji zefektivnit?
Proč sledovat čas, kdy se probouzíme
Studie provedená vědci z Harvard University, Brigham a Women´s Hospital, naznačila, že k vyšší kvalitě spánku i vyšší produktivitě během dne vede především konzistentní doba probouzení se stejnou dobou spánku. Z toho plyne, že mnohem více než na dobu, kdy do postele ulehneme, bychom se měli zaměřit na čas, kdy z ní ráno vstaneme. Takový přístup podle vědců podporuje přirozené fungování organismu a prospívá tělu i mysli ze všeho nejvíce. Tedy místo toho, abychom se stresovali tím, že musíme před desátou zalehnout do peřin, bychom si měli vypozorovat, kdy se ráno přirozeně budíme a tomu uzpůsobit večerní čas, kdy se uložíme ke spánku.
Nároky na spánek se nedají měřit jedním metrem
Odborníci z americké National Sleep Foundation (NSF) také zpochybňují upínání se na fixní dobu spánku a v souladu s výše zmiňovanou studií doporučují naslouchat vlastnímu tělu a naučit se rozeznat, o kolik spánku si říká. To znamená, že pokud jste dospělí mezi 18–64 lety a víte, že byste měli denně spát 7–9 hodin, neznamená to, že pokud se tyto hodiny budete snažit dodržet bez ohledu na signály těla, budete spát dobře – v konečném důsledku to totiž může dopadnout jako ve výše popisovaném modelovém příkladu a vy se ráno vzbudíte totálně frustrovaní a unavení.
Ony doporučované hodiny totiž znamenají jen přibližnou hodnotu, kterou by si každý měl „osahat“ a naučit se s ní pracovat tak, jak to vyhovuje právě jeho organismu. Žádní dva třicetiletí jedinci nejsou úplně stejní, a tak nelze očekávat, že budou mít úplně stejné nároky na spánek. Ve věkovém rozmezí 18–64 je podle NSF akceptovatelné spát i 6 nebo 10 hodin, méně než 6 nebo více než 10 už potom dobré není. To ale znamená, že třeba zrovna pro vás může být lepších 6 hodin než 10. V tomto případě více vždy neznamená lépe.
Vnímejme sami sebe a následujme přirozenost
Co si z těchto informací tedy odnést? Pokud máte potíže se spánkem a ráno se probouzíte unavení, zkuste se zaměřit na čas, kdy se přirozeně probouzíte a tomu uzpůsobit dobu, kdy se večer vydáte do postele. Nenuťte se uléhat před desátou, když ještě nejste unavení, a naopak, nepřetahujte se a nesnažte se za každou cenu dokoukat do jedenácti večer film, když se vám po desáté zavírají oči.
Čas vstávání by se podle vědců neměl zbytečně protahovat ani o víkendu, to totiž podle vědců jen zvyšuje frustraci z brzkého ranního vstávání v běžných pracovních dnech. Pokud se tedy vzbudíte o půl osmé, odolejte pokušení válet se v peřinách a raději vstaňte a pozdravte nový den jógou, během nebo procházkou.
Máte problém s večerním usínáním? Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé usnutí
Spánková rutina na míru
Naslouchejte svému tělu a hrajte si s dobou uléhání i vstávání, dokud nenajdete rutinu, která vám bude vyhovovat. Možná to chvíli potrvá, výsledek ale určitě bude stát za to. Všímejte si, jak se čas probouzení změní, když půjdete večer dříve nebo později spát; sledujte, jak se spánek liší, když jdete spát proto, že jste skutečně unavení, a když proto, že si to prostě řeknete. Naučte se číst v signálech, které tělo vysílá a uvidíte, že dříve či později si vypěstujete spánkovou rutinu, která vám bude vyhovovat. Alespoň hodinu před spaním se přitom pokoušejte vyhýbat dívání se do elektronických zařízení. Raději otevřete knihu, popovídejte si s partnerem, nebo jen zavřete oči a relaxujte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál