Dezinfekce a sterilizace mají už víc jak sto let svůj nezanedbatelný význam v péči o nemocné. V posledním roce se jí však z pochopitelných důvodů věnuje stále více pozornosti. Jak dostatečně a přitom bezpečně dezinfikovat svou domácnost, nejen v rámci prevence, ale třeba i v případě, kdy sdílíte byt nebo dům s nemocným členem rodiny?
Většina z nás se nyní zdržuje doma více než dřív. Jak ale uklidit a dezinfikovat své obydlí, abychom si připadali v bezpečí? Díky správnému způsobu dezinfekce dojde k eliminaci a zabránění šíření choroboplodných organismů, jako jsou viry, bakterie i plísně. Souhrnně jsou metody dezinfekce a sterilizace známé pod pojmem antisepse.
Co je cílem dezinfekce?
Žijeme v době, kdy se snažíme zahubit každý vir či bakterii, snažíme se uzavřít se v prostředí, které by se dalo docela dobře nazvat sterilním. Je to ale dobře? Dezinfikujeme předměty denní potřeby, oděvy a textilie v domácnosti, plochy, po kterých se pohybujeme a na kterých pracujeme, ale i vlastní pokožku. Cílem dezinfekce je zabránit šíření choroboplodných zárodků a mikroorganismů, které by mohli uškodit našemu zdraví. Přesto je dobré vědět, zda si nemůžeme uškodit víc právě použitou dezinfekcí. Například fyzikální dezinfekce působí na principu vysokých teplot, dezinfekce chemickou cestou zahrnuje celou řadu dezinfekčních prostředků např. v práškové, tekuté, či aerosolové formě. Dezinfekce domácnosti se však stává pravidelnou, až každodenní záležitostí v případě, kdy je někdo z rodiny infekčně nemocný, nebo je u něj podezření třeba právě na aktuální koronavirovou infekci. V tom případě bude vhodné dezinfikovat například toaletu a koupelnu po každém použití danou osobou, stejně jako třeba kliky u dveří či jiné společně používané předměty.
Místo dezinfekce raději do karantény
Ve své domácnosti určitě najdete i předměty, které zkrátka a dobře dezinfikovat nelze. Pokud se stane, že na ně nemocný sahal, čímž je pravděpodobně infikoval, používá se i v tomto případě slovo karanténa a dané předměty byste tak měli umístit do karantény – tedy mimo dosah ostatních. Takováto karanténa by měla trvat minimálně čtyři dny. Jedná se například o knihy, časopisy, spisy, či například šanony s dokumentací.
Dezinfekce elektroniky a mobilního telefonu
Domácí elektronika, televizní ovladač či mobilní telefony – předměty, které by měly spadat do kategorie pravidelného čištění a dezinfekce, především v této době. Je třeba dbát opatrnosti při čištění počítače, notebooku a podobných druhů elektroniky, které bychom mohli špatnou manipulací a nešetrným způsobem čištění poškodit. Například takový televizní ovladač nebo mobilní telefon – to jsou skutečná semeniště mikrobů a nečistot. Mobilní telefon bývá navíc často v těsném kontaktu s obličejem, ústy a nosem, a přitom na něj saháme víc, než je zdrávo, někdy ho třeba i bez rozmyslu půjčíme. Ideální k čištění tak budou nejrůznější dezinfekční ubrousky, popř. hadříky z mikrovlákna lehce navlhčené dezinfekcí, či takto navlhčené vatové tampóny.
Chlorovaná voda z kohoutku: opravdu je její pití zdraví nezávadné?
Přehnaná dezinfekce a její důsledky
Jaký vliv má časté a v této době hojně doporučované používání dezinfekce na naši pokožku? Důsledkem může být například zánět kůže neboli dermatitida. Ta se projevuje zarudnutím a vysušením kůže, jejím olupováním, svěděním, či bolestivým popraskáním. Potrápit může také osoby se sklonem k atopii nebo s lupénkou, či s některými vrozenými kožními poruchami. Problém však obvykle nastává u lidí s alergií na nějakou konkrétní chemickou složku obsaženou v dané dezinfekci.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Objevte tajemství dračí krve, je to silný antioxidant a prospěje pleti
Název zní velmi pohádkově, ale nebojte, nemusíte se bát čarodějnic ani toho, že budete muset před použitím zachraňovat princeznu. Všestranná pryskyřice je totiž jednou ze stálic přírodních lékárniček....
Čtěte dál
Tymián – nejlepší bylina při dýchacích obtížích

Omikron vs. zero-Covid: Jak dlouho může Čína vydržet a je tohle ta správná cesta?

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: „Opakujeme chyby z minulosti, vládní rozvolňování je unáhlené…“

Svědění očí jako příznak nakažení variantou omikron

Covidová pandemie přála rozvoji tzv. parasociálních vztahů

Bezpečné cestování letadlem: Tipy, jak zvládnout let ve zdraví a v pohodě

Co jsou monoklonální protilátky a proč v mnoha případech proti omikronu nefungují

Odborně o protilátkách proti covidu: Proč je dobré si je nechat změřit?

Kloktáte kloktadla s jodem, abyste se vyhnuli covidu? Je to jen další internetový trend, vzkazují vědci

Budeme moci umět vyléčit covid-19? Pfizer a Merck přicházejí s perorálně podávanými antivirotiky

Vakcíny a osoby s oslabenou imunitou: Jak je to u nich s účinností a pomůže třetí dávka?
