O superpotravinách se nejčastěji mluví ve spojitosti se zdravím. Tvrdí se o nich například to, že v porovnání s běžnými potravinami mají vyšší obsah vitamínů, minerálních látek nebo třeba antioxidantů. Věděli jste však, že existují i potraviny, které mají pro změnu vysoce blahodárný vliv na ústní dutinu? Víme, které to jsou.
1. Jitrocel kopinatý
Jitrocel patří mezi bylinky s léčivými účinky, přičemž nejznámější je ve formě jitrocelového sirupu, který se používá při léčbě nemocí dýchacích cest. Kromě léčby kašle se však tato bylinka používá také při léčbě řezných a tržných ran, pomáhá při bodnutí hmyzem či kousnutí zvířetem. V neposlední řadě má extrakt z listů jitrocele kopinatého hemostatický účinek, tj. účinek proti krvácení dásní. „Jako součást přírodních zubních past pomáhá extrakt z listů jitrocele při zánětu dásní, tzn. při krvácení dásní,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT a dodává, že k úspěšné léčbě zánětů dásní je zásadní dbát na pravidelnou a správnou dentální hygienu. Ideální je navštívit dentální hygienistku.
2. Ibišek sudánský
Ibišek sudánský neboli čínská růže je nejen známá okrasná rostlina, ale obsahuje i celou řadu účinných složek – například flavonoidy, vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamín C, karoten či mastné kyseliny, přičemž flavonoidy jsou mimo jiné důležité pro růst a udržování zdravých kostí, zubů a dásní. „V přírodních zubních pastách může být ibišek ve formě extraktu z květů. Při pravidelném čištění pastou s jeho obsahem pomáhá aktivovat obnovu buněk a zlepšuje jejich hydrataci a výživu,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
3. Propolis
Propolis je unikátním včelím produktem, který je silné přírodní antibiotikum, má výrazné antibakteriální a antiseptické účinky. Způsobuje rovněž znecitlivění a rychlé hojení ran, díky čemuž je používán mimo jiné i ve stomatologii. Podobně jako ibišek obsahuje celou řadu flavonoidů, dále vitamíny (kyselina listová, vitamín E), minerály (vápník, železo, mangan, křemík, chrom, kobalt, zinek), mastné kyseliny, enzymy a pyly. Je-li propolis obsažený v přírodní pastě, obvykle pomáhá zklidňovat dásně.
4. Ananas
Ananas patří mezi stálici, co se týká přínosu pro ústní dutinu. „Enzym bromelain z ananasu obsažený v přírodních zubních pastách dokáže šetrně čistit zuby, rozpouští zabarvený povlak a a pomáhá jej odstraňovat,“ říká Zuzana Heiník Bělová a dodává, že efektivní je v kombinaci s enzymy z fíků, kdy společně působí navíc ještě proti odírání skloviny. Díky používání zubní pasty s extraktem z ananasu a fíku tak zuby získají vysoký lesk.
5. Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový je superpotravina, která je významná pro vysoký obsah vitamínu C. Působí jako silný antioxidant, posiluje obranyschopnost, napomáhá vylučování toxických látek z těla a společně s vitamínem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních. Příznivé účinky má i v souvislosti s ústy. „Extrakt z rakytníků obsažený v přírodních zubních pastách, případně v ústní vodě má antibakteriální a protizánětlivý účinek. V kombinaci s bylinkami, jako jsou heřmánek, hloh a šalvěj, má dokonce hemostatické účinky zabraňující krvácení dásní,“ tvrdí specialistka na péči o zuby a ústa.
6. Rozmarýn lékařský
Rozmarýn je bylinka známá především v souvislosti s vařením. Má totiž nezaměnitelnou chuť i krásnou vůni. Mimo to však obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek. K nejzásadnějším patří rosmanol, kyselina karnosolová, karnosol, kyselina ursolová či cineol. Pro ústní dutinu je rozmarýn prospěšný z hlediska ničení bakterií, působí protizánětlivě a při jeho používání například ve formě extraktu z rozmarýnu v zubní pastě pomáhá udržovat zdravé dásně a osvěžuje dech. Má fascinující přírodní vůni.
7. Papája
Mezi superpotraviny můžeme zařadit také exotickou papáju, na které si nejen výborně pochutnáte, ale je nápomocna i z hlediska lepšího trávení a velmi účinná v případě zdravějšího chrupu. „Extrakt z papáji zvaný papain se přidává do přírodních zubních past, kde dokáže jemně rozpouštět bílkovinový povlak, tj. plak na zubech, díky čemuž je omezena i jeho tvorba. To pomáhá udržovat přirozenou bělost zubů,“ říká MDDr. Jana Karbusická. Nejlepší je jeho kombinace s extraktem z ananasu, kdy šetrně leští zubní sklovinu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Vztah mezi špatným čištěním zubů a srdečními chorobami – vědci radí, jak na nejlepší péči
Podle výsledků studií může nedostatečná péče o chrup zavinit nejen zubní kaz a zánět dásní, ale také cukrovku druhého typu, různé druhy onemocnění srdce nebo také rakovinu. Jaká je nejúčinnější prevence?
Čtěte dál
Kontroverzní fluoridy ve výživě a zdraví člověka – ano nebo ne?

Mikrobiom úst: Co všechno prozradí o našem zdraví?

Potraviny, které pomáhají udržovat zdravý úsměv

12 bylin ze zahrádky, které jsou důležité pro zdravé zuby

Mořské řasy – balzám z moře pro vaši ústní dutinu

Rovné zuby můžete mít i v pokročilém věku – jaké máte v této době možnosti?

Nejčastější mýty o cukru, kterým lidé věří

Mezizubní kartáček se stane vaším kamarádem aneb co vám přinese dentální hygiena

Příčiny a první pomoc proti zápachu z úst

Trápí vás zánět dásní, zápach z úst a citlivé zuby? Poradíme vám, jak na léčbu a prevenci

4 nejčastější chyby v péči o dětský chrup
