Ze všech možných reklam na nás vyskakují krásné bílé zuby. Takže jsme získali pocit, že kdo je nemá, není plnou součástí společnosti. Chemické bělení zubů ale může být celkem problematické ze zdravotního hlediska. Proto se čím dál více lidí zajímá a přírodní prostředky, které by měly pomoci k tomu, abyste měli krásné a bílé zuby. Opravdu fungují?
Typy zbarvení zubní skloviny
Dříve, než budete chtít experimentovat s bělením zubů, je potřeba vědět něco o tom, proč se vlastně na nich objevuje zbarvení. Existují dva typy, povrchové a hloubkové. Za povrchové může kouření, nedostatečná ústní hygiena nebo konzumace nápojů či jídel, které v sobě obsahují pigmenty, jež mohou zuby zabarvit (káva, čaj, červené ovoce, kari, šafrán a další.) U hloubkového zbarvení může být užívání tetracyklinů (antibiotik) v dětství, nadbytek fluoru, ztráta vitality zubní dřeně nebo některé přípravky na zubní výplně. Tento typ zbarvení je složitější na léčbu a vyžaduje odborný zásah.
Bělení zubů v domácím prostředí a u profesionálů
Nejčastěji se k bělení zubů v domácím prostředí používají zubní pasty zesvětlujícím účinkem. Jedná se o abrazivní pastu, která při použití střídavě s běžnou zubní pastou postupně vyleští povrch zubu za účelem odstranění skvrn. Pasty mohou být také přírodního původu s non toxic složením. Dalším běžným pomocníkem pro laické bělení zubů jsou proužky nebo fixy, které obsahují peroxid vodíku, peroxid karbamidu nebo perboritan sodný.
Tyto produkty mají silnou oxidační sílu a umožňují úspěšné bělení. Otázkou ale je jejich složení a možná zdravotní rizika, spojené s používání těchto pomůcek. Volně prodejné pomůcky pro čištění povrchového zbarvení zubní skloviny podléhají platným předpisům, které ukládají nízkou koncentraci peroxidu vodíku (max 0,1 %) pro použití bez zvláštního rizika. Produkty, používané profesionály pak obsahují 0,1–6 % peroxidu vodíku a mohou být aplikovány pouze zubním lékařem nebo asistentem dentální hygieny, toto ošetření je vyhrazenou pouze osobám starším osmnácti let.
Rizika častého bělení zubů peroxidem vodíku
Jaká jsou rizika produktů peroxidu vodíku? Vysoké dávkování nebo dlouhodobé a opakované používání peroxidu vodíku má nevratné účinky na zuby i dásně. Může se objevovat přecitlivělost zubů (objevení se bolesti, zvýrazněné zejména chladem), změna skloviny a demineralizace na tvrdých tkáních zubu, zvyšující jejich propustnost. Zubní dřeň pak může být více vystavena chemickým a tepelným útokům.
Dalšími potížemi, které se objevují, pokud to přeženete s chemickým bělením zubů jsou:
- předčasné opotřebení zubů,
- oslabení zubů,
- podráždění sliznic spojené s žíravostí produktu,
- reakce se zubními výplňovými materiály (amalgámy, kompozity), které mohou degradovat spojení mezi zubem a výplní, a tím podporovat infiltraci a recidivu kazu,
- rychlejší zabarvení zubů.
Lze vůbec vybělit zuby přírodně?
Mnozí z těch, kteří se rozhodnou používat šetrnější přírodní prostředky pro bělení zubů očekávají to, že budou působit jako klasické produkty zubní hygieny. A proto při jejich používání nastupuje poměrně často zklamání. Je potřeba si uvědomit, že běžně používané látky k přírodnímu odstranění povrchového zbarvení zubní skloviny sice nějaký efekt mají, ale nejsou nikdy schopny vykouzlit bílé zuby jako z reklamy. Po čem sáhnout, pokud chcete pomoct vašim zubům vypadat lépe bez syntetické zátěže?
- Jedlá soda je přírodní bělicí prostředek. Díky svému abrazivnímu účinku šetrně a mechanicky odstraňuje skvrny ze zubů. Posypejte namočený zubní kartáček jedlou sodou a jemně vyčistěte zuby (maximálně 1 až 2krát týdně, aby nedošlo k poškození zubní skloviny).
- Rostlinné uhlí (nejčastěji se získává z kokosu) nebo aktivní uhlí má silnou absorpční a bělící schopnost. Absorbuje zejména třísloviny, chemické sloučeniny nacházející se v čaji, kávě nebo dokonce ve víně. Pro úspěšné čištění sáhněte po přírodní pastě s jeho obsahem.
- Kokosový olej je považován za přírodní prostředek na bělení zubů. Kromě toho pomáhá likvidovat ústní bakterie, snižovat výskyt zubního plaku a je výborný při onemocnění dásní, působí protizánětlivě. V praxi se užívá tak, že se s ním několik minut (5–10) vyplachují ústa (oblíbené „mlgání“) a poté, co jej vyplivnete se vypláchnou vodou.
- Přírodní zubní pasty na bělení mohou obsahovat také kyselinu citronovou. Kromě schopnosti jemně bělit zuby je antibakteriálním prostředkem a napomáhá snižovat tvorbu zubního plaku a eliminovat onemocnění dásní.
- Tradiční ájurvédský prostředek pro bělení zubů je kurkuma. Má protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Zabraňuje onemocnění dásní a odstraňuje povrchové zubní skvrny skvrny.
- Zuby bělí také kyselina jablečná, proto se k odstranění povrchového zbarvení zubů doporučuje jablečný ocet.
Upozornění: Přírodní prostředky pro bělení zubů pomohou odstranit povrchové zbarvení jen do určité míry. Jejich používání by mělo být omezeno tak, aby byly bezpečné pro vaši zubní sklovinu.
Zdroje: nature.com, mouthhealthy.org, verywellhealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál