Bojíte se dentální hygieny stejně jako zubaře? Nebo máte pocit, že je tenhle obor zcela mimo vaši potřebu? Dentální hygienu stále ještě řada lidí vnímá jen jako kosmetickou záležitost, ve skutečnosti jde však o preventivní i léčebný proces, jehož úkolem je předcházet vzniku onemocnění, jako jsou zubní kazy, paradentóza či záněty dásní.
První návštěva u dentální hygienistky vás podrobně seznámí s pravidly a metodami efektivní péče o váš chrup a celou ústní dutinu. Pokud je u vás vyšší riziko vzniku některých onemocnění, což dentální hygienistka zjistí během důkladného prvního vyšetření, dozvíte se, co přesně udělat proto, aby se váš stav zlepšil.
Profesionální čištění zubů
Při pravidelných návštěvách se zubní hygienistka mimo jiné zaměřuje na odstranění zubního kamene, zubního plaku a jiných nečistot. Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií a tím i ke snížení rizika infekcí, vzniku zubního kazu a dalších potíží. Čištění zubů v domácích podmínkách, ať je jakkoli důkladné, pečlivé a pravidelné, profesionální zubní hygienu zkrátka nenahradí. Pravidelné profesionální čištění znatelně eliminuje tvorbu zubního kamene, jehož nadbytek znamená značné zanedbání péče o ústní dutinu a může vést k řadě závažných problémů.
Jak často navštěvovat zubní hygienu a kdy přivést i děti?
Pokud svá ústa nezanedbáváte a správným způsobem pečujete o svůj chrup, bude stačit preventivní návštěva zubní hygieničky dvakrát do roka. Dentální hygiena se však týká i dětí. Vezměte je s sebou na prohlídku nejpozději ve chvíli, kdy budou mít zcela kompletní první chrup, tedy zhruba ve věku šesti let. Návštěvu však můžete naplánovat i dříve, v okamžiku, kdy si dítě samo začne čistit zoubky, mělo by vědět proč to dělá a jak moc je to důležité.
Co všechno může odhalit zubní hygienistka?
Návštěva u zubaře nebo zubní hygienistky může odhalit časné příznaky i daleko závažnějších problémů, než je plak nebo zubní kámen. Častým objevem bývají ustupující dásně a s tím často spojená přecitlivělost zubů, ale i takové problémy, jako je anémie nebo rakovina ústní dutiny. Jak známo, onemocnění dásní souvisí také s kardiovaskulárním onemocněním, jeho včasné odhalení tak může snížit riziko vzniku srdečního infarktu nebo obávané mozkové příhody.
Váš nový kamarád – mezizubní kartáček
Ani ten sebelepší zubní kartáček, obyčejný ani elektrický, nedokáže vyčistit vaše mezizubní prostory, k tomu vám zubní hygienistka doporučí nového pomocníka – mezizubní kartáček. Ten se vyrábí v různých tvarech a velikostech, zubní hygienistka vám doporučí přesně ty, které budou vhodné pro vás a vysvětlí vám správnou techniku čištění. Mezizubní prostory byste měli čistit minimálně jednou za den, zpočátku se může objevit krvácení, ale rozhodně čištění nevynechávejte, krvácení by mělo samo po několika dalších čištěních odeznít.
Trápí vás zánět dásní, zápach z úst a citlivé zuby? Poradíme vám, jak na léčbu a prevenci
Je zubní hygiena hrazena zdravotní pojišťovnou?
Zubní hygiena není plně hrazena ze zdravotního pojištění, můžete mít však nárok na příspěvek. Zdravotní pojišťovny obvykle přispívají částkou pohybující se od několika set do několika tisíc korun. Příspěvky se často týkají těhotných žen nebo aktivních dárců krve, vojáků a jejich rodinných příslušníků, v některých profesích vám může přispívat i zaměstnavatel. U některých pojišťoven však mají nárok na příspěvek na zubní hygienu nebo na dentální pomůcky i ostatní pojištěnci z řad dospělých i dětí. Informujte se u své zdravotní pojišťovny, zda i vy máte nárok čerpat tuto výhodu a vykročte vstříc zdravějšímu úsměvu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál