Podle výsledků studií může nedostatečná péče o chrup zavinit nejen zubní kaz a zánět dásní, ale také cukrovku druhého typu, různé druhy onemocnění srdce nebo také rakovinu. Jaká je nejúčinnější prevence?
Myšlenka, že bakterie nebo zánětlivé chemikálie uvolňované imunitními buňkami v dásních mohou vstoupit do krevního řečiště a ovlivnit prospívání jiných tkání nebo orgánů, není nová. Už Hippokrates připisoval případ vyléčení artritidy vytržení nemocného zubu. Mnohem později, v roce 1900, přišel britský lékař William Hunter se svou teorií fokálních infekcí v zubech a dásních, které mohou zapříčinit onemocnění v jiných částech těla.
Kdo je hlavním viníkem potíží
Jak na svých stránkách informuje prestižní britský žurnál The Guardian, výzkumy dané problematiky intenzivně probíhají do dnešních dní. Zejména v posledních 10 letech došlo k explozi nových poznatků spojujících zdraví dutiny ústní s nemocemi jako jsou cukrovka 2. typu, rakovina nebo choroby srdce.
Nejpravděpodobnější příčinou je chronický zánět, který se do těla z úst přesune podobně jako z poranění nebo z infikované třísky vražené do palce. „Zdá se, že zánět souvisí s mnohem vyšším počtem nemocí, než jsme si tradičně mysleli,“ řekl k tomu Guardianu Francis Hughes, profesor parodontologie z King´s College London .
Proč je tak důležité si čistit zuby
Čištěním zbavujeme zuby plaku, což je lepkavá směsice bakterií a odpadních materiálů, které vylučují. Některé bakterie v něm žijící bakterie produkují kyselinu narušující zubní sklovinu a způsobující zubní kaz. Další typy bakterií mohou vyvolat zánět dásní. Ten se v raných stádiích projevuje krvácením při čištění zubů, neléčená forma se může rozvinout v parodontidu, kdy se dáseň odtahuje od zubu, což umožňuje růst bakterií v této nově vytvořené kapse. Co všechno může takový zánět způsobit?
1. Onemocnění srdce
Dosud nejsilnější nalezená souvislost mezi zdravím dutiny ústní a zbytku těla se týká onemocnění srdce a cév. V roce 2007 publikoval profesor Francesco D´Aiuto z Eastman Dental Institute v Londýně v magazínu New England Journal of Medicine článek naznačující, že hloubkové čištění zubů a dásní prováděné v lokální anestezii zlepšuje pružnost a zdraví tepen, což se projeví po půl roce od provedení procedury. To snižuje riziko vzniku aterosklerózy, kornatění tepen, ohrožující srdce.
2. Cukrovku druhého typu
Objevují se také důkazy o přímé souvislosti s cukrovkou. V květnu 2015 publikoval D´Aiuto v magazínu PLoS One studii, v níž hodnotil dopad léčby onemocnění dásní na lidi s diabetem 2. typu. Dospěl k závěru, že léčba dásní snížila obecné úrovně zánětu, což může u diabetiků vést ke snížení hladiny krevního cukru.
3. Rakovinu
Chronický zánět je dále jednou z možností zvyšujících pravděpodobnost výskytu rakovinotvorných mutací a podpory dělení buněk, jak Guardianu sdělil profesor Hughes. Protože skutečnost, že se bakterie ze zubního plaku podílejí na vzniku zánětu a onemocnění dásní, může snížit schopnost imunitního systému rozpoznat a zničit rakovinotvorné buňky.
Jaká je nejlepší cesta ke zdravým zubům
Zmiňovaní odborníci se, vedle řady dalších, shodnou v tom, že nejlepší cestou ke zdravým zubům je čištění fluoridovou pastou dvakrát denně, k tomu správné užívání mezizubních kartáčků a pravidelné návštěvy zubního lékaře a hygienistky.
Zdroj: theguardian.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cévní mozková příhoda – jaké jsou rizikové faktory a na jaké příznaky si dát pozor?
Vyskytuje se čím dál častěji, je nebezpečná a zákeřná – mrtvice. Podstatné je včasné odhalení a léčba. Objevuje se především ve vyšším věku, nicméně nejsou výjimkou ani mladší ročníky. Nástup mozkové příhody...
Čtěte dál